A 3300 cég bevonásával történő, negyedévente elkészített felmérés szerint tíz éve nem voltak ilyen mélyen a legfontosabb mérőszámok. Mint írják, március közepéig folyamatos volt a süllyedés, a bevételek 26, míg a végső haszon 22 százalékkal csökkent átlagosan.
A még tavaly decemberben feltűnő vírus a hivatalos számok szerint összesen több mint 3200 ember életét követelte az országban. A kínai kormány jelentésében arról írt, hogy a vírus lecsengésével a legnagyobb gyárak 80-90 százalékában helyreállt a termelés, ám a gazdasági növekedés és a munkahelyek jelentős részét adó kisebb cégeknél ez az arány csupán 60 százalék – írja a CNBC.
Egyelőre nehezen javul a helyzet, a termelés még márciusban is csökkent, csakúgy, mint a ledolgozott munkaóráké, és még mindig kevés az újonnan betöltött álláshely, holott a munkaerőhiány egyre csak romlik – fogalmazott Shehzad Qazi, a Kínai Bézs Könyv készítői csapatának feje.
Csúnya bukás jöhet
A szakértők elég pesszimisták azzal kapcsolatban, hogy milyen negyedévet zárhat a kínai gazdaság GDP alakulásának tekintetében, a jelentés szerint „egyáltalán nem elképzelhetetlen”, hogy 10-11 százalék közti visszaesés is jöhet.
A kínai központi statisztikai hivatal januárra és februárra vonatkozó adatai minden fontos mérőszámban visszaeséseket jeleztek, így például a befektetetett eszközöknél és a kiskereskedelmi forgalom alakulásánál is érdemben esett a mutató. Ráadásul a hivatalos munkanélküliségi ráta is elérte a 6,2 százalékot, amelyhez hasonlót az elmúlt két évtizedben nem láttak Kínában.
Az elkészített Bézs Könyv szerint az ország minden régiójában csökkent a foglalkoztatottak száma, és jelenleg a kínai gazdaság előtt két út áll. Szerencsésebb esetben az ország szépen lassan magához tér, és a második negyedévre szolid növekedést vagy stagnálást produkál, de ha ez nem történik meg, akkor Pekingnek komolyabban is be kell majd avatkoznia.
(CNBC)