Raktárcsarnok és polcrendszer kivitelezésére írt ki közbeszerzést az Idegenrendészeti Főigazgatóság, s most meg is van a két nyertes cég, amely összesen nettó mintegy 520 millió forintért kapta a megbízást.
Hogy mi lehet a kormány célja a félmilliárdos beruházással, jelenleg vannak-e ukrán, vagy más nemzetiségű menekültek a táborban, arról lapunk érdeklődésére Vámosszabadi polgármestere, Ambrus Gellért elmondta, hogy semmilyen információja nincs.
„A kormány szándékairól nincs tudomásom, a tábor a külső jelek alapján üresnek tűnik” – válaszolta kérdésünkre a város vezetője.
Mivel a közbeszerzés megrendelője az Idegenrendészeti Főigazgatóság, kérdéseinket elküldtük nekik is, akik a következőt írták:
„Az épület kizárólag raktározási célokat fog szolgálni” – de nem részletezték, hogy mit szeretnének ekkora csarnokban raktározni, miközben jó ideje lakatlan a tábor.
Fűtés is lesz benne
A kiírás szerint nemcsak a meglévő raktárcsarnokot újítják fel és kap gördíthető, valamint fix polcrendszereket, hanem az odavezető úthálózat és közműellátás kiépítését is elvégzik majd az Idegenrendészeti Hatóság vagyonkezelésében álló területen, azaz a vámosszabadi menekülttáborban. A fejlesztés miatt a meglévő gyermekjátszóteret is áttelepítik.
A meglévő régi csarnokot 1743 négyzetméteressé alakítják, melyet hőszigetelt szendvicspanel burkolattal látnak el. A tetőszerkezeten hő-és füstelvezető kupolákat is elhelyeznek, a csarnokszerkezeti és gépészeti munkák mellett pedig vízellátási, szennyvízelvezetési, valamint a csarnok temperálását biztosító fűtési munkálatokat is elvégzik. A csarnok belmagassága 5,8-7,7 méter között váltakozik.
Régi motorosok kapták a megbízást
A közbeszerzést elnyerő két cég közül a 2022 elején név- és székhelyváltozáson átesett Triglif Építő Kft. kapta meg a nagyobb megbízást. A cég csaknem 425 millió forintért végzi a csarnok átszabását. Honlapjukon azt írják, fő profiljuk a csarnoképítés, referenciáik között szerepel kormányhivataloktól kezdve iskolákon át a kollégiumokig sok minden. S bár 2017-ben még veszteségesek voltak, 2021-re már 381 millió forintos árbevételt produkáltak.
A polcrendszer gyártását a salgótarjáni Vasszer Raktártechnika Kft. kapta meg 96,8 millió forintért. A nagymúltú cég 2017-ről 2021-re megduplázta a bevételét, 732 millióról 1,4 milliárdra. Nyeresége követte a tendenciát, az 15 millióról a duplájára, 30 millióra nőtt.
Jelenleg lakatlan a tábor
A menekülttábort 2013 augusztusában azzal a belügyminisztériumi ígérettel nyitották meg Vámosszabadi mellett, hogy az ideiglenes jelleggel fog működni. Mára azonban világossá vált, hogy tartósan megmarad a befogadó állomás, még akkor is, ha jelenleg teljesen lakatlan.
Igaz, 2015-en a hazai menekültválság gócpontjává vált, aztán elcsendesedett, a kedélyek is elcsitultak. Mígnem 2020. május 21-ére virradóra mintegy háromszáz menedékkérő érkezett a vámosszabadi befogadóállomásra. Ez azután történt, hogy a kormány az Európai Bíróság ítélete nyomán megszüntette a tranzitzónákat. A bíróság azt mondta ki, hogy a menedékkérők tranzitzónában tartása őrizetbe vételnek minősül, aminek, ha nincs oka, jogellenes. De azóta nekik is hűlt helyük.
„A Covid-járvány második hullámakor, még a határzár előtt, aki csak tudta, elhagyta a tábort és az országot” – mondta 2021-ben Ambrus Gellért, a város polgármestere.
2021 őszén 50 afgán családnak adott ideiglenes otthont a tábor, ahol 30 napig tartózkodhattak.
2022 márciusában, az orosz-ukrán háború kirobbanása után pedig a polgármester úgy vélte, hogy az ukrán menekültek miatt újranyitják a tábort, de információink szerint ez nem történt meg.