3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Novemberben azt mondtuk, 4-6 százalék között lehet a minimálbér-emelés mértéke, most nagyon közel járunk ehhez.

Közismert, hogy idén év végén nem született megállapodás a munkaadói és munkavállalói szervezetek között a következő évi minimábér összegéről, így a mai nappal a tavalyi összegek maradtak hatályban. Ez nem jelenti azt, hogy a 161 ezer forintos minimálbér és a 210 600 forintos garantált bérminimum rögzült az egész évre, a feleknek még van idejük megállapodásra jutni az emelés mértékéről. Bár abban van vita, hogy az új évben születő megállapodás meg tud-e felelni a hatályba léptetés szabályainak: egyes vélemények szerint a visszamenőleges hatályba léptetés - január elsejére datálva - nem felelne meg a jogszabályoknak.

Egyelőre a tavalyi a hivatalos összeg (Fotó: MTI)
Egyelőre a tavalyi a hivatalos összeg (Fotó: MTI)

A nyilatkozatokon túl a kormány rendeletben is rögzítette a tárgyalások sikertelenségét a tegnapi Magyar Közlönyben. Az Orbán Viktor miniszterelnök ellenjegyezte jogszabály ezt tartalmazza:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a  továbbiakban: Mt.) 153.  § (4)  bekezdésétől eltérően a  kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és garantált bérminimum összegének 2020. évben esedékes felülvizsgálata a  2021. évben tovább folytatódik tekintettel arra, hogy a  2020. évben az  Mt. 153.  § (4)  bekezdése szerinti felülvizsgálat – az érdekképviseleti szervek megállapodásának hiányában – a naptári évben nem zárult le.

Egyelőre tehát a tavalyi összegekkel kell kalkulálniuk a munkáltatóknak. A felek jelenleg ott tartanak, hogy a foglalkoztatók megadnák a 3 százalékos emelést, míg a munkavállalók 5 százalékra vitték le az igényüket. A megállapodás feltétele lenne a szociális hozzájárulási adó év eleji újabb 2 százalékpontos csökkentése - a hatéves bérmegállapodás szerint - ám erre a kormány nem mutat hajlandóságot.

Lapunk munkatársa novemberben adott nyilatkozatot a minimálbér témájában aTrend Fm műsorának, 4-6 százalékos emelést tartva valószínűnek. Akkor a foglalkoztatók még semekkora emelést nem tartottak elfogadhatónak, az alkalmazotti képviseletek pedig 8-10 százalék körüli növelést szorgalmaztak, részben a környező országok minimálbér-szintjeinek elérése érdekében. 

Arra lapunk hívta fel először a figyelmet, hogy a minimálbér befagyasztása egy sor szociális ellátást is a tavalyi szinten rögzít. Amennyiben mégsem születne megállapodás a minimálbér emeléséről, akkor a táppénz vagy a gyed reálértéken veszítene, mert közben az infáció 3 százalékkal emelkedhet a kormány szerint. A Magyar Nemzeti Bank még ennél is magasabb, 3,5 százalék körüli inflációval számolt legutóbbi jelentésében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!