4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A nyugdíjalap növekedése meghaladja az inflációt a következő két évben.

A kormány tegnap közölt költségvetési előrejelzése alapján 2020-ban és 2021-ben közel 5 százalékkal emelkedhetnek a nyugdíjak. Legalábbis erre következtethetünk abból, hogy a nyugdíjbiztosítási alap kiadásai az első évben 4,7, a másodikban 4,9 százalékkal emelkednek. És mivel az alap kiadásainak csaknem egésze (2019-ben 99,8 százaléka) a nyugellátásokra megy el, logikusnak tűnik, hogy akkor az egyes ellátások is ekkora mértékben emelkednek.

Érdemes a számok mögé nézni
Érdemes a számok mögé nézni

Ez igen gáláns lenne, tekintve, hogy a Pénzügyminisztérium múlt év végi gazdasági kitekintése szerint ezekben az években 3 százalékos lesz az infláció. Márpedig a hatályos törvény szerint a nyugdíjakat az inflációhoz igatítottan emelik minden évben. Csakhogy egyrészt a tárca előrejelzése inkább technikai jellegű, tájkoztató jellegű, amitől a tényadat eltérhet. Másrészt a nyugdíjalap kiadásait több tényező befolyásolja, amelyekre mindjárt kitérünk.

A nyugdíjbiztosítási alap kiadásainak alakulása

  • 2019: 3 451 007 milliárd forint
  • 2020: 3 613 176 milliárd forint
  • 2021: 3 788 199 milliárd forint

A számok alapján gondolhatnánk arra is, hogy a kormány megváltoztatni készül a nyugdíjemelésre vonatkozó szabályokat. Sok kritika éri ugyanis a jelenlegi rendszert, mert nagymértékű béremelés idején kódolva van benne a leszakadás a keresetektől. Vagyis szétnyílik az olló az aktívak és a nyugdíjasok pénzügyi lehetőségei között.

Egy másik módszer, például amelyik a gazdasági növekedést, vagy a keresetek emelkedését is figyelembe veszi, más eredményt - az aktuális gazdasági környezetben dinamikusabban emelkedő nyugdíjakat - hozna.

Feltételezésünk szerint azonban nem erről van szó. A kormány eddig nem nagyon reagált a panaszokra, tehát kitartani látszanak a nyugdíjemelés jelenlegi metódusa mellett.

Akkor mással kell megmagyarázni a nyugdíjalap kiadásainak a várt inflációt jóval meghaladó bővülését a következő években. Tudni kell, hogy azok, akik a mostani években vonulnak nyugdíjba, az elmúlt évek lendületes béremelkedése miatt magasabb induló nyugellátásban részesülnek, mint azok, akik régebben lettek nyugdíjasok. A 2019-es - tehát az idei - költségvetési javaslathoz benyújtott melléklet szerint ez a hatás a rendes 2,7 százalékon felül további 1,6 százalékkal emeli idén a nyugdíjkiadásokat. Így összességében az ellátások átlaga 4,3 százalékkal emelkedik a mostani évben.

Figyelembe kell venni továbbá az állomány alakulását is. Ha adott évben többen lépnek be a rendszerbe, mint amennyien kikerülnek onnan elhalálozás miatt, akkor az is emeli a kiadásokat. Ha viszont ez fordítva történik - és erre lesz példa idén, a nyugdíjkorhatár lépcsőzetes emelkedése miatt - az a kiadások csökkenéséhez vezet. E két hatás - tehát a magasabb összeggel belépők és az állomány fogyása - összességében a kiadások 3,7 százalékos emelkedését jelenti 2019-ben. Egy évvel később viszont az állomány alakulása mérsékeltebben csökkenti a kiadásokat.

Végül a gazdasági növekedés miatt egyszeri juttatás is jár az időseknek. A kitekintés szerint legalább 4 százalékos lesz a GDP bővülése a következő években, márpedig a nyugdíjprémiumhoz elég, ha 3,5 százaléknál gyorsabban nő a gazdaság. Ez is 20-30 milliárd forintot visz el a nyugdíjbüdzséből.

Mindebből jól látszik, hogy a nyugdíjbiztosítási alap közel 5 százalékos emelkedése megtévesztő, mert a régebben nyugdíjba vonulók biztos nem kapnak ekkora emelést. Sokkal valószínűbb, hogy az inflációs tervekhez igazodó, 3 százalék körüli emelésekre kerül sor ezekben az években.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!