2017-ben 53 milliárd eurót, az osztrák GDP 14 százalékát fordították nyugdíjcélra, ami a fejlett ipari országok között az egyik legmagasabb, talán csak Franciaország múlja felül. 2018-ban minden negyedik költségvetési euró nyugdíjakra ment el szomszédainknál – írja a Privátbankár.hu a Der Standard cikkére hivatkozva.
A portál cikke kitér arra: a magyar rendszerhez hasonlóan az osztrák is elsősorban a “kirovó-felosztó” rendszer szerint működik, vagyis a nyugdíjakat az aktív járulékfizetők és foglalkoztatóik befizetéseiből fedezik. A várható életkor azonban nő, közben ráadásul a fiatalok is egyre később állnak munkába. Így egyre hosszabb nyugdíjas időszakot kell finanszírozni, ami egyre nehezebb – legalábbis ettől félnek.
A napokban a kormányzó konzervatív ÖVP két vezetője is a későbbi nyugdíjba menetel mellett szállt síkra, Josef Pühringer és Ingrid Korosec. “Hosszabb távon nem működik az, hogy az emberek 30 évig vagy még tovább nyugdíjban vannak” – mondta az utóbbi a Der Standard szerint.
Mielőtt megemelnék a nyugdíjkorhatárt, először a tényleges nyugdíjba vonulási időt kéne az előírásokhoz közelíteni – mondta viszont Pühringer az ORF állami média riportja szerint. A korhatár elvileg 65 év a férfiaknál és 60 a nőknél, az osztrákok átlagosan 61,8 évesen mennek nyugdíjba.