Január 23-án zajlik a hatodikosok és nyolcadikosok központi írásbeli felvételije az ország középiskoláiban. Az Oktatási Hivatal honlapján fent vannak a tudnivalók, köztük az is, hogy a koronavírus-járvány miatt idén két pótnap is lesz arra való tekintettel, ha valaki nem tud megjelenni az eredeti időpontban a koronavírus miatt.
A Debreceni Fazekas Mihály Gimnáziumban felkészültek
Bár idén az ország vidéki középiskoláinak rangsorában az előkelő negyedik helyen álló Debreceni Fazekas Mihály Gimnáziumban sem tarthattak nyílt napot, remélhetőleg ez nem nyomja rá a bélyegét a jelentkezők számára. Épp ezért az iskola a választást kisebb videókkal próbálta honlapján megkönnyíteni, illetve arra biztattak mindenkit, tegye fel kérdéseit a kommunikációs csatornáikon. Így most jóval többen lesznek, akik a központi írásbeli napján találkoznak először a patinás iskolával belülről, feltéve, ha épp nem lesznek fertőzöttek, vagy nem kell karanténban otthon, a négy fal között lenniük.
Aranyi Imre igazgató azt mondja, végeztek egy felmérést abban a tankerületben, ahová az iskolájuk is tartozik, s ezek szerint a kiadott eljárásrendet figyelembe véve lebonyolítható a központi írásbeli.
„Elvileg nincs akadálya az idei felvételinek. Van annyi termünk, hogy tízesével elférnek majd a diákok, tudjuk a felügyeletet biztosítani, és betartatjuk az ismert, kötelező higiénés szabályokat. 65 éven felüli munkatársunk nincs, a 60 év felettieket pedig megfelelő óvintézkedések mellett vetjük be, vagy csak az írásbelik javatására kérjük meg. Van már tapasztalatunk és gyakorlatunk ebben, hiszen a tavalyi érettségi is így zajlott" - mondja az iskola vezetője.
Idén felvételi előkészítőket sem lehetett szervezni, hiszen jogilag ez lehetetlen volt, az iskola vezetője ennek ellenére úgy véli, mégsem kell a nyolcadikosok nagy lemaradásától tartani.
„Egyrészt sok általános iskolában tudtak előkészítőket szervezni, másrészt abban bízunk, hogy a nehézségek ellenére azért jól haladtak a diákok a tanulmányaikban, mert az általános iskolákban a járvány alatt is folyt oktatás. Persze jól tudjuk, hogy itt-ott digitális oktatásra is sor került a karanténok miatt" - jelenti ki a debreceni igazgató, aki szerint a felvételi egyébként is a tananyagon alapul, attól eltérő tudásra úgysem kíváncsiak a központilag összeállított felvételiben.
„Inkább lelkileg kell a gyerekeket támogatnunk, hogy ebben a járványban is sikerüljön megfelelően teljesíteniük" – mondja Aranyi Imre.
A régóta az ország élvonalába tartozó gimnázium a honlapján is precízen vezeti a COVID-os betegek létszámát, ugyanitt a járványügyi protokolljuk is megtalálható. Jelenleg épp nincs vírusfertőzött diákjuk, sőt, még karanténban sincs senki a gimnazisták közül. Ebből persze nehéz lenne megjósolni, hogy a január 23-án felvételiző diákok mekkora hányada eshet ki a vírus miatt, de az igazgató szerint a két pótnap megfelelő lehetőség a kieső nyolcadikosok számára bepótolni a felvételit, ha január 23-án nem tudnának megjelenni.
PDSZ: nem ilyen egyszerű
„Akceptáljuk, hogy a diákok kaptak egy plusz pótnapot azért, hogy ha január 23-án nem tud valaki megjelenni például fertőzés miatt, akkor egy 10 napos karantén után, február 5-én ott tudjon lenni, de azért akadnak még itt bökkenők” – mondja Nagy Erzsébet, a PDSZ munkatársa.
Mert a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete azt is szeretné elérni, hogy a középiskolai felvételi kérelmek beadásának időpontját kitolják. Ugyanis, ha valaki csak a második pótnapon, február 5-én tudja megírni a felvételijét, majd a rá következő 8 napban van lehetősége megnézni a javított példányt, alig marad ideje eldönteni a beírandó középiskolák sorrendjét.
Azt is jelezték, hogy idén kevésbé erős feladatokat kellene összeállítani a felvételire, hiszen rengeteg nyolcadikost ért hátrány az elmaradt felvételi előkészítők, a sorozatos osztálykaranténok és az ideiglenes digitális oktatási formák miatt. A szerencsésebbek mellett és mögött ott álltak a szülők a felkészülésben, de jó páran vannak, akik nincsenek ilyen jó helyzetben. Azt a nyugtalanító választ kapták, hogy ha ez elő is fordul, akkor ebben az esetben mindenki gyengébben szerepel majd, még a jobb tanulók is. Tény, hogy az eddigi speciális időszak okozta COVID-fáradtság árnyékában kell az idei felvételizőknek teljesíteniük, ami nem kis feladat.
„Nem csak a sikertelen felvételi vagy gyengébb szerepelés hathat negatívan az egész életükre ezeknek a gyerekeknek, de be fog kerülni egy olyan korosztály a középiskolákba, akik közül nem mindenki lesz olyan felkészült, mint az előző évek gyerekei. Erről nem ők tehetnek, viszont hátrány érheti őket” – jelenti ki a PDSZ munkatársa.
A 10 fős limitszámokkal zajló felvételik miatt idén általános iskolákat is kijelölt a kormány a középiskolai felvételik helyszínéül. Ez azonban munkajogi kérdéseket vet fel, hiszen itt most már nem csak a középiskolai tanárok pihenőnapon való berendeléséről és kifizetéséről van szó.
„A Munka Törvénykönyve világosan kitér arra, hogy a pedagógusokat szabadnapon is be lehet rendelni még abban az esetben is, ha nem a saját munkakörének megfelelő feladatokat kell ellátnia. Cserébe ezért 100 százalékos bérezést kell kapniuk a nekik járó illetményen felül, azaz 200 százalékos óradíjat. Ha ez nem lehetséges, akkor szabadnap és 50 százalékos munkabér illeti meg őket” – sorolja a törvény adta lehetőségeket Nagy Erzsébet pedagógus, hozzátéve, a PDSZ szeretné, hogy erre előre kapjanak garanciát, s hogy önkéntességi alapon működjön a jelentkezés, ne erőszakkal.
A január 23-i középiskolai írásbeli felvételi tudnivalói:
- az országos írásbeli január 23-án zajlik
- pótnapok: január 28. és február 5. Ezeken a napokon azok írhatják meg pótlólag a felvételit, akik igazoltan COVID-19 fertőzés miatt, vagy igen indokolt esetben maradtak távol. A pótnapok nem választhatóak: aki nem tudott részt venni január 23-án, annak 28-án kötelező, február 5. csak akkor jöhet szóba, ha önhibáján kívül eső elháríthatatlan ok miatt maradt távol az előző két alkalommal.
- a pótnapok kérelmezését nem az Oktatási Hivatalhoz, hanem a felvételi helyszínéül szolgáló középiskola igazgatójánál kell benyújtani
- a javított felvételi 8 napon belül tekinthető meg abban az iskolában, ahol írta a diák, az igazgató által meghatározott helyen és időben
- karanténban lévő diák nem vehet részt az írásbeli vizsgán
- A vizsgák biztonságos lebonyolítása a vizsgaszervező intézmény feladata és felelőssége. Amennyiben az intézmény csak további külső vizsgahelyszín bevonásával tudja a vizsgázók számára megfelelően biztonságos feltételeket biztosítani, úgy valóban előfordulhat, hogy a vizsgaszervező intézmény által meghatározott – az intézmény fő vizsgaszervezéséi helyszínétől – eltérő helyszínen kell a vizsgázónak a feladatlapokat megírnia.
- A központi írásbeli vizsgát szervező iskola minden – az általa meghirdetett vizsgatípusra vonatkozóan − hozzá forduló tanuló jelentkezését köteles fogadni. Ez azt jelenti, hogy vizsgaszervezési nehézségekre – pl. járványügyi intézkedésekkel összefüggő ültetési rend - hivatkozással a vizsgaszervező iskola egyetlen hozzá forduló tanuló jelentkezését sem utasíthatja el.