Bármely egészségügyi reform megvalósításához pénz kell, rengeteg pénz, hiszen a rendszert az átállás alatt is működtetni kell. Márpedig a médiában megjelentek alapján az államtitkárság meglehetősen szemérmesen bánik ezzel a kérdéssel, pontosan úgy, mintha félszegen kérné NER funkcionalista az “alkotmányos költségét a 40 százalékot" a hozzáforduló pályázótól - írja Kunetz Zsombor a 444.hu-n megjelent írásában.
Az egészségügyi szakértő azt tartja a másik alapvető problémának, ami első olvasásra is nyilvánvaló, miszerint ez a reformterv tulajdonképpen egy ötlethalmaz, ami nem áll össze egységes elképzeléssé, sokszor nem látni a részek közötti koherenciát és nem veszi figyelembe a pókháló-elmélet alapigazságát, miszerint minden mindennel összefügg és bárhol is nyúlnak bele az egészségügyi ellátórendszerbe, az mindenhol éreztetheti a hatását.
Külön figyelemre méltónak tartja Kunetz a tervezett reformok bevezetése kapcsán azt a hozzáállást, amely nem tartja szükségesnek a társadalmi egyeztetést, mert „annak sürgős elfogadásához kiemelkedő közérdek fűződik”. Érdekes ilyen sorokat olvasni 12 év kétharmada után. Pláne a teljesen félresikerült koronavírus menedzselése után, amikor tényleg a romjaiban hever az összeomlott egészségügyi ellátórendszer.
"Amennyiben ezeket a reformokat az elmúlt években látott intézkedésekhez hasonlóan, a jól ismert sudri-bunkó módon kívánják bevezetni, ahogyan a hálapénzt is kivezették, vagy az egészségügyi dolgozók jogállási törvényét (ESZJtv) bevezették, szinte garantálható annak a bukása, ami sajnos hosszútávra ismét ellehetetlenít bármely értelmes kezdeményezést ebben a szektorban" - érzékelteti az egészségügyi szakértő.
Kunetz meglehetősen gyengének tartja az államtitkárság által a szakdolgozók számára javasolt béremelési mértéket. Amelyre jövőre 130 milliárd forintot kíván fordítani az egészségügyi kormányzat, ez munkáltatói járulékokkal bruttó havi körülbelül 120 ezer forintos fizetésemelést jelentene az ágazaton belül a szakdolgozók számára. "Ez viccnek is rossz, hiszen az itteni fizetések oly alacsonyak, hogy az így pluszban adni szándékozott fejenként nettó 70-80 ezer forint a jelenlegi infláció mellett gyorsan elolvad. Erre a célra minimum a duplájára lenne szükség" - írja az egészségügyi szakértő.