3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Árokháború itt is.

Beragadtak a nagyvállalati várakozások. A negyedik negyedévben nem változott érdemben a K&H nagyvállalati növekedési index, nulláról -1 pontra korrigált. Az index oldalazó mozgását az okozza, hogy a vállalatok saját kilátásaikat kevésbé pozitívan, a gazdasági változásokat azonban kevésbé negatívan látják az előző negyedévhez képest.  
 
Kevésbé borúlátók a hazai nagyvállalatok a gazdaság jövő évi alakulását illetően, a saját helyzetüket azonban kevésbé optimistán látják a K&H nagyvállalati növekedési index negyedik negyedéves eredménye szerint.

„A magyarországi, kétmilliárd forint feletti éves árbevétellel rendelkező cégek következő egy évre vonatkozó várakozásait tükröző mutató nem tudta áttörni a nulla szintet, az utolsó negyedévben 1 pontot csökkent, így jelenleg -1 ponton áll. A mutató gyakorlatilag stagnálása mögött az áll, hogy a két részindex, a cégek saját kilátásait jelző vállalati részindex és a gazdasági változásokra vonatkozó makro részindex ellentétes irányba mozdultak, így kioltják egymás hatását” – tájékoztatott Rajna Gábor, a K&H Vállalati divíziójának vezetője.

A legutóbbi felmérés során a makro részindex -17 pontról -13 pontra emelkedett. Ezzel továbbra is a negatív tartományban van a mutató, de úgy tűnik, hogy a Covid idején kezdődött „W” alakú trend a végéhez közeledik. Egyedül a legnagyobb, 10 milliárd forint éves árbevételt meghaladó cégeknél tört meg a javuló trend, esetükben ugyanis -5-ről -29 pontra süllyedt a makro részindex, míg az ennél kisebb vállalatoknál egyértelműen javult a makrogazdaság megítélése: a 2-4 milliárd forint éves forgalmú cégeknél -16-ról -7 pontra, a 4-10 milliárd éves forgalmú vállalatoknál pedig -24-ről -15 pontra.

A hazai gazdaság alakulásának javuló megítélése leginkább annak köszönhető, hogy megduplázódott azoknak a vállalatoknak az aránya, akik a forint erősödésében bíznak. A november 13. és december 1. között történt felméréskor jellemző 370-390-es euró/forint sávhoz képest a cégek 40 százaléka számít a forint erősödésére a következő félévben. Ebből is 14 százalék jelentős emelkedésre, ami utoljára 9 éve fordult elő az index történetében, hogy ilyen nagy arányban a hazai fizetőeszköz komoly erősödésére számítottak volna.

A saját helyzetükkel kapcsolatban azonban visszafogottabban tervezik 2024-et a cégek: 6-ról 3 pontra csökkent a vállalati részindex. Ennek hátterében az áll, hogy kétharmaduk (66%) a vállalat gazdasági kilátásainak stagnálására számít a következő egy év során, miközben 29-ről 23 százalékra csökkent a javulásban bízó cégek aránya.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!