4p

Ledöbbentek az orvosok attól, amit tegnap a Parlamentben Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások minisztere mondott, miszerint az ágykapacitások kiürítésénél az orvosok felelőssége volt, ha olyan betegeket is hazaküldtek, akiknek ezzel maradandó károsodásuk keletkezett. A Magyar Orvosi Kamara állásfoglalásban tiltakozik, a Magyar Helsinki Bizottság pert indít.

A honlapjukon megjelent közleményben azt írják: "Kásler Miklós miniszter mai nyilatkozatát, melyben az orvosokra hárítja az ágyak felszabadításáról hozott utasításának szakmai-etikai következményeit, hippokratészi esküjük megszegésével is vádolva őket, a teljes orvostársadalom nevében visszautasítjuk."

A MOK szerint a koronavírus az egész világon prioritássá tette az egészségügyet. Megmutatta, hogy nem csak az emberi test, a gazdaság is sebezhető erős egészségügy nélkül. A Magyar Orvosi Kamara elnöksége várja, hogy a döntéshozók, miniszterek, akik az egész nemzet szolgálatára kaptak felhatalmazást, mindenkor hitelesen vállalják fel döntéseik következményeit. A nemzet érdeke, hogy egy tiszta, korrupció nélküli, a hibákat transzparensen feltáró és azokból folyamatosan tanuló, a betegeket középpontba helyező egészségügyünk legyen. Ebben a Magyar Orvosi Kamara továbbiakban is szakmai partnerséget biztosít, ahogyan tette a járvány időszaka alatt is.    

Ledöbbentek az orvosok Kásler Miklós szavain. Fotó: mti
Ledöbbentek az orvosok Kásler Miklós szavain. Fotó: mti

A Magyar Helsinki Bizottság ezzel egyidejűleg pert indít az EMMI-vel szemben, mert az megtagadta tőlük a közadatkérést. A civil jogvédő szervezet annak a dokumentumnak a nyilvánosságra hozatalát kérte, amelyben Kásler Miklós felszólította a kórházak vezetőit a kórházak részleges kiürítésére. A tárca szerint a kért irat további döntéseket készít elő, ezért nem adható ki. A Magyar Helsinki Bizottság szerint a kért irat már maga a döntés, de ha további döntéshez használnák, akkor sem lenne titkolható egy demokráciában. A szervezet ezért pert indít az Emmivel szemben.

Az operativ törzs ápirlis 15-i közleményében ez szerepel: „Ezen a héten, április 19-ig a kórházaknak 50%-os ágykapacitást kell előkészíteni. Tehát 100 kórházi ágyból 50 ágyat kell felszabadítani a koronavírus-fertőzöttek kórházi ellátására. A következő ütemben ezt 60%-ra kell majd növelni, vagyis 100 ágyból 60 ágynak kell majd készen állnia koronavírusos betegek ellátására.”

A Magyar Helsinki Bizottság még április 20-án adatkéréssel fordult a minisztériumhoz, hogy küldje meg azt a dokumentumot (miniszteri levelet, utasítást vagy bármi mást), amelyben elrendelték előbb a kórházak ágyainak előbb 50, majd 60 százalékos felszabadítását, azaz a kórházak részleges és gyors kiürítését.

Az Emmi az adatkérés teljesítését megtagadta a következő magyarázattal: „Tájékoztatom, hogy az Ön által kért dokumentum további jövőbeli döntés megalapozását is szolgálja, így igényét az Infotv. 27. § (6) bekezdés első fordulata alapján elutasítom.”

Ehhez képest Kásler Miklós nem csak a Parlamentben, már korrában is arról beszél, hogy „ilyen utasítás soha nem hangzott el. A kezelés és az intenzív ellátás bővítésének a feltételeit kellett biztosítaniuk.” A következményeket pedig azzal hárítja át orvos kollégáira, hogy „az viszont, hogy kit küld haza és kit nem az orvos, kizárólag a saját szakmai és emberi felelőssége akár van járvány, akár nincs. Nem a minisztérium döntött a betegek kezeléséről, hanem a szakmai kollégium, amelynek 62 tagozata van, mert ennyi orvosi szakmát tartunk nyilván.”

Ismeretes az is, hogy az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet és a Fejér Megyei Szent György Kórház főigazgatóját is azért mentette fel a miniszter, mert nem teljesítette a Nemzeti Népegészségügyi Központ – az operatív törzs által jóváhagyott – utasításait, azaz a betegek nagyarányú hazaküldését. Ezért a civil szervezet közadatpert indított a minisztérium ellen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!