Ma délután számos Wolt-futár kapott email-t az étel házhozszállító cégtől arról, hogy "az új törvény szerinti katás egyéni vállalkozókkal nem lesz lehetőségünk együtt dolgozni, így átalányadóra történő átállásra van szükség minden érintett partnerünk számára, aki szeptember 1-jét követően is szeretne a Wolt platformján keresztül szállítani".
A terjedelmes levélben szerepel, hogy a Wolt-futárok közül a legtöbben eddig a katás adózási formát használták egyéni vállalkozóként, mivel
- "Az adminisztráció egyszerű és gyors, csak éves bevallásra van szükség.
- A fix, alacsony havi adóösszeg könnyen értelmezhető és teljesíthető.
- A szabályozási keret egyszerű és egyértelmű.
- A kata lehetővé tette, hogy a Wolt által egyedülállóan kínált, kötöttségektől mentes formában szállíthassatok."
A cég szerint szakértőivel alaposan körbejárta minden oldalról, hogy megtartható-e a katás formátum a futárok számára, azonban arra jutottak, hogy az új jogszabályi keretek és az ezekből adódó alábbi problémák végett ez nem megvalósítható.
"Természetesen vagytok jópáran, akik főállású egyéni vállalkozóként woltoztok, de a rendelkezésünkre álló adatok alapján azt látjuk, hogy a Wolton keresztül szállító futárok legalább 80 százaléka viszonylag alacsony óraszámban van online, tehát a legtöbben főállás mellett és/vagy alkalmi jelleggel szállítotok. Az új kata csak főállású egyéni vállalkozóknak lesz elérhető, így az a jelenleg aktív, Wolton keresztül szállító futárok döntő többsége számára megszűnik szeptember 1-től" - szól a levél.
Arról, hogy hány Wolt-futár van, nincsenek egzakt adatok, mindenesetre a G7 közel egy évvel ezelőtti cikke 4 ezerre tette a számukat.
Az ominózus levél indoklásként arra is rámutat, hogy az áfás számlát igénylő megrendelők száma folyamatosan nő, az új katatörvény viszont nem biztosítana ezeknek a megrendeléseknek a szállítására lehetőséget. Így ez a formátum nem kompatibilis a cégnek egy jelentős számú megrendelést érintő szolgáltatásával.
Még azt is írják, hogy technikai oldalról sem megvalósítható tökéletesen a dolog, így az esetlegesen felmerülő hibák (amik a rövid határidő miatt előfordulhatnak) hatalmas kockázattal járnának. Tehát mivel az új katatörvény által meghatározott számlázási feltételek élesen eltérnek a többi választható, woltos szerződési formától, a kockázat és a hibafaktor jelentősen megnőne. Egyetlen hiba (például egy félreszámlázás vagy rossz helyre kerülő manuális kompenzáció/jóváírás) is a katás adózási forma akár 2 éves felfüggesztésével járhatna.
A Wolt ugyanakkor részletesen taglalja azt is, milyen lehetőségeik vannak futárjaiknak, az egyik az szja, a másik az átalányadózás szerinti adózási forma, melyek közül a Wolt ez utóbbit ajánlja.
A cég ugyanakkor kihangsúlyozta, célja az, hogy - mint fogalmaztak "minden futár partnerünk meg tudja tartani együttműködését a Wolttal, ez pedig a lehető legalacsonyabb költségszint-emelkedéssel járjon. Éppen ezért gőzerővel kutatjuk azokat a könyvelő partnereket, akik képesek lesznek teljes körű támogatást és segítséget biztosítani minden érintett Wolt futár partner számára az átalányadóra történő átálláshoz és annak hosszú távú fenntartásához. Aki esetleg július végén váltana, az augusztust pedig már átalányadózóként kezdené meg, annak továbbra is nyugodt szívvel tudjuk ajánlani már jól bevált partnerünk szolgáltatásait. Az elérhetőségeiket az alábbi gombra kattintva megtaláljátok, keressétek őket bizalommal."
A cég arra is ígéretet tett, hogy mivel igyekezni fognak a rendelkezésükre álló minden eszközzel enyhíteni a főállású egyéni vállalkozó Wolt-futár partnerek számára az új forma kapcsán megnövekedő adóterheket. "A könyvelői megoldásokhoz hasonlóan az erre vonatkozó törekvéseink is folyamatban vannak, amint pedig kommunikálni tudjuk a végleges konstrukciókat, azonnal jelentkezünk és ismertetjük a részleteket" - írta a cég a futároknak küldött levelében.