3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Parlament (EP) néppárti frakciója ma megszavazta azokat a módosításokat, amelyek a fideszes képviselők együttes kizárását is lehetővé teszik a képviselőcsoportból. Válaszul a magyar kormánypárt bejelentette távozását a frakcióból.

Az új szabályozást 148 igen, 28 nem szavazat és 4 tartózkodás mellett fogadták el, közölte Twitteren Pedro Lopez de Pablo, a néppárti frakció szóvivője.

Közleményükben a többi közt azt írják: az új szabályok a képviselőcsoportból történő kizárás és felfüggesztés feltételeit, valamint a tagsággal kapcsolatos procedúrákat rögzítik.Ezek alapján a

jövőben nemcsak egy képviselőt, hanem kvázi egy egész pártot (annak összes képviselőjét) fel lehet függeszteni a néppárti frakcióban.

Távoznak a frakcióból

Orbán Viktor kormányfő, a Fidesz elnöke a hétvégén levélben figyelmeztette Manfred Weber frakcióvezetőt: ha szerdán megszavazzák a módosításokat, pártja elhagyja a képviselőcsoportot.

A kilépést ma délelőtt a magyar kormánypárt megerősítette.

Orbán Viktor mai keltezésű, Manfred Webernek címzett levelében úgy fogalmazott: a fideszes EP-képviselők lemondanak tagságukról a néppárti frakcióban.

Szerinte a ma elfogadott módosítások egyértelműen a Fidesz és szavazói ellen irányulnak, azok korlátoznák képviselőiket feladataik ellátásában, és ezzel megfosztanák jogaiktól a magyar szavazókat. Úgy véli, hogy ez antidemokratikus, igazságtalan és elfogadhatatlan.  

Elválnak útjaik? Manfred Weber és Orbán Wiktor egy korábbi tájékoztatón. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Elválnak útjaik? Manfred Weber és Orbán Wiktor egy korábbi tájékoztatón. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Mi vezetett idáig?

Mint ismert, a Fidesz tagságát 2019 márciusában függesztették fel a Néppárton belül a magyar demokrácia állapotát illető aggályok miatt. A jobbközép pártcsalád azonban azóta sem tudott dűlőre jutni azt illetően, hogy visszafogadja vagy kizárja soraiból a magyar kormánypártot.

A döntésképtelenség fő oka, hogy maga a Néppárt is végletesen megosztott a kérdésben,

mint ahogy – ezzel szoros összefüggésben – arról sincs egyetértés, hogy centrista vagy jobboldali irányba kellene kormányozni a pártcsaládot.

A konfliktus legutóbb tavaly decemberben lángolt fel, amikor a Néppárt EP-képviselőcsoportja jogfosztottá tette a frakció egyik tagját, Deutsch Tamást gestapós hasonlata miatt. Megvonták tőle a felszólalás jogát az EP plenáris ülésein, valamint megfosztották minden, képviselőcsoporti tagságából eredő pozíciójától a parlamentben.

A frakció akkor arra kérte a Fidesz többi néppárti képviselőjét,

gondolják át, hogy továbbra is összeegyeztethetők-e alapvető politikai meggyőződéseik a frakció értékeivel, és cselekedjenek utóbbiaknak megfelelően, vagy vonják le a következtetéseket. 

Emellett a képviselőcsoport felszólította a Néppártot, hogy amint az egészségügyi körülmények megengedik (tehát enyhül a járványhelyzet), azonnal és véglegesen döntsön a Fidesz tagságáról.

Német elemzők szerint a magyar kormánypárt kizárását eddig alapvetően a CDU/CSU akadályozta meg. Háttéranyagunk: „Feltételeink vannak Orbán Viktor számára” – Nagyon érik a Fidesz-Néppárt szakítás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!