A külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma 11, a belföldi vendégek által eltöltötteké 8,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A szezonális és naptárhatás figyelembevételével a külföldivendég-éjszakák száma 6,2, a belföldivendég-éjszakáké 5,7 százalékkal több lett. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 21 százalékkal emelkedett. A vendégszám 407 ezer, az eltöltött vendégéjszakák száma 854 ezer volt. Utóbbi mutató értéke az üdülőháztelepek kivételével mindegyik szállástípusban emelkedett. Az összes belföldivendég-éjszaka több mint fele a Balatonnál, a Budapest–Közép-Duna-vidéken és Észak-Magyarország régióban realizálódott.
A szállodák szobakihasználtsága 1,2 százalékponttal, 52,0 százalékra emelkedett. Az összes bruttó árbevétel folyó áron 21 százalékkal (34 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 24 százalékkal (18 milliárd forintra) növekedett.
2020. január–februárban az előző év azonos időszakához képest:
- A kereskedelmi szálláshelyek 11 százalékkal több, összesen 3,5 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 14, a belföldi vendégek 7,5 százalékkal több (1,8 millió, illetve 1,6 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
- A szállodák szobakihasználtsága 2,3 százalékponttal, 49,6 százalékra emelkedett.
- A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 20 százalékkal több, 68 milliárd forint bruttó árbevételt értek el.
Ahol már megjelent a lassulás
Igazán komoly visszaeséseket a hazai turisztikai adatokban majd a márciusi számoknál lehet várni, ám volt, ahol a koronavírus-járvány első jelei már februárban is látszódtak, hiszen érezhetően csökkent a kínaiak által eltöltött vendégéjszakák száma Magyarországon. Míg októberben több mint 53 ezer kínaiak által eltöltött éjszakát regisztráltak a szállodákban, februárban már kevesebb mint tízezret.