2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eddig ismert védekezési módszereket is használni kell, sőt gyógyszerekre is szükség lesz - véli a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportja vezetője.

Keserű György egy csütörtöki rendezvényen azt mondta: miközben a kormány a járvány megfékezését továbbra is az oltásokra alapozza, ez már nem elegendő a negyedik hullám laposítására - számolt be a Népszava. Szerinte "ha valami csoda történne és holnap mindenki elmenne felvenni az oltást, a ma még négy millió oltatlan embernek akkor is csak 3-5 hét múlva lenne védettsége a vírus ellen. A járványmodellek viszont éppen ekkorra jósolják a negyedik hullám tetőzését".

A szakember arra figyelmeztetett, hogy valamennyi védekezési eszközt – az oltást, a maszkviselést, a gyakori fertőtlenítést, a gyakori tesztelést, a tünetes betegek azonnali izolációját és egyidejű gyógyszeres terápiáját – használni kellene. Sőt a vírusellenes gyógyszerek alkalmazására is szükség lesz. 

Pilisborosjenőn már gyártják a favipiravirt. Fotó: MTI
Pilisborosjenőn már gyártják a favipiravirt. Fotó: MTI

Jelenleg a favipiravir az egyetlen, Magyarországon engedélyezett szájon át szedhető, a betegek otthonában is adható vírusellenes gyógyszer. Ezt idén tavasztól rendelhetik meg a még kórházi kezelésre nem szorulóknak a háziorvosok. 

De a favipiravir mellé hamarosan új készítmények is megjelenhetnek a koronavírusos betegek terápiájában, több hatóanyag klinikai próbái zajlanak szerte a világban. Közülük az egyik legígéretesebb antivirális szer a molnupiravir, amelynek hatásmechanizmusa a favipiraviréval és a remdezivirével azonos. Ez utóbbiból 3000-3500 betegnek elegendő még van, ám ez csak kórházban adható.

A molnupiravir az Egyesült Királyságban már vészhelyzeti engedélyt kapott, de hamarosan az Amerikai Gyógyszerügynökség (FDA) is engedélyezi az alkalmazását covidos betegeknél. Az eddigi klinikai vizsgálatok szerint a készítmény 50 százalékkal csökkenti a kórházi ellátásra szorulók számát. Egy másik újdonság, a paxlovid még ennél is nagyobb arányban, mintegy 90 százalékkal mérsékelheti a kórházba kerülés kockázatát. Bár ennek tesztelése egyelőre lemaradásban van a molnupiravirhoz képest, ám ugyancsak nagy szerepe lehet a megelőzésben, a védekezésben – mondta a kutató.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!