Ellentmondásos képet mutat a hazai biztosítási szektor. A díjbevétel 2023-ban 1,509 milliárd forint volt, amivel az előző évhez képest mindössze 5,6 százalékos növekedést ért el - ám 17,6 százalékos éves átlagos inflációs környezetben. A nem-élet üzletág, amely a biztosítási piac 62 százalékát adja, 14,5 százalékkal nőtt az előző évhez képest, az életbiztosítások díjbevétele viszont 6,3 százalékkal csökkent, amellyel még a 2021-es szintet sem érte el.
Tavaly a díjbevételek növekedésétől érdemben elmaradt a szerződések számának gyarapodása, ami negyedévente mindössze 1,1 százalékos volt. Az életbiztosítások száma 0,1 százalékkal csökkent, míg a nem-életbiztosításoké 1,3 százalékkal növekedett az előző évhez képest. 2024. I. negyedév végén a biztosítóintézetek teljes szerződésállományában ugyanakkor 7,2 százalékos növekedés látható az egy évvel korábbihoz képest, mely több, mint 1 millió új szerződést jelent, döntően annak következményeként, hogy a nem-élet üzletági szerződések száma 8,4 százalékkal nőtt, s az 2024. I. negyedév végén meghaladta a 15,87 milliót.
Ha az egyes gazdasági ágazatokat érintő adó- és adójellegű befizetéseket vizsgáljuk, akkor az egyik legnagyobb befizető a biztosítási szektor: 2023-ban a pénzügyi szervezetek különadója 352 milliárd forint volt, őt követték a pénzügyi tranzakciós illetékek 333 milliárd forinttal, majd a biztosítótársaságokat érintő biztosítási adó és az extraprofitadó 236 milliárd forinttal.
A klímaváltozás következtében ugyanakkor egyre nagyobbak a kockázatok és a kárinfláció mértéke. A nem-élet ág esetében a kumulált kárinfláció mértéke 2021-2023 között majdnem 30 százalékos volt, a lakossági módozatok estén pedig a legtöbb esetben a 40 százalékot is meghaladta a kárinfláció.
Az extraprofitadó és a biztosítási adó együttesen 27 százalékot tesz ki, a jutalék szintje pedig 15-17 százalék között mozog - ez azt jelenti, hogy 100 forint biztosítási díjból 55-öt tesz ki a költség (kárfizetés nélkül!). A szektorra terhelt extraprofitadó túlzottan terheli a biztosítókat és a közvetítői hálózatokat, ráadásul gátja a versenynek is. Arról nem is beszélve, hogy a külföldi biztosítók, élve a határon átnyúló szolgáltatások lehetőségével, árban a hazai biztosítók alá mehetnek, hiszen nekik nem kell állniuk a 12 százalékos extraterhet. A Mészáros Lőrinccel felesben a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt.-t tulajdonló Keszthelyi Erik - aki egyben a társaság vezérigazgatója - megítélése szerint az adó kivezetése vagy csökkentése erősíthetné a piaci versenyt is.
A minőségi ügyfélkiszolgálás és digitalizáció érdekében tett piacélénkítő beruházások és innovatív fejlesztések csökkennek, ezáltal hosszú távon a magyar biztosítási szektor fokozatosan leszakadhat a környező országok fejlettségi szintjéről, és idővel már a trendkövetésre se lesz képes.
Izmosodó alkuszi tevékenység
Annak ellenére, hogy a biztosítási penetráció az elmúlt tíz évben folyamatosan csökken hazánkban (2013-ban 2,66 százalék volt, ami 2023-ra 2,01 százalékra esett vissza), a bruttó díjbevétel évente átlagosan 6,5 százalékot növekedett, amely jelentősnek mondható, de még így is elmarad a nemzetközi szinten 10 százalékos fejlődéstől.
Az alkuszok és a többes ügynökök a biztosítók díjbevételének 53 százalékát kezelték 2023-ban, mely 6 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezzel összefüggésben folyamatos növekedést mutat a közvetített szerződések darabszáma is. Míg 2020-ban az alkuszok és többes ügynökök által közvetített szerződések darabszáma a teljes biztosítási piac vonatkozásában 43,2 százalék volt, 2023-ra elérte a 46 százalékot. Ugyanakkor a növekvő teljesítmény mellett folyamatosan csökken az aktív biztosításközvetítő alkuszok és többes ügynökök száma. Míg 2010-ben 550 volt az alkusz és többes ügynök cégek száma, ami 2023-ra (az előző évhez képest 5,3 százalékkal) 354-re csökkent. Az elöregedő korfa megmutatkozik a biztosítási szektorban tevékenykedő személyek között is (az alkuszoké 49,4 év, a többes ügynököké 37,1 év, míg az ügynököké 47,6 év) ezért kiemelten fontos feladat a szektor számára a fiatalok bevonzása - hangsúlyozta Keszthelyi Erik a cég mai sajtóbeszélgetésén.