A kormányhatározatot a Privátbankár.hu szemlézte.
Gazdaságvédelmi alap: -132,4 milliárd, Mager Andrea a legnagyobb nyertes
Az eredetileg a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásainak ellensúlyozására, kivédésére létrehozott, időközben már rég kiürült gazdaságvédelmi alap terhére osztott szét újabb 132,4 milliárd forintot a kormány - persze a mostani átrendezés a Magyar Közlönyben írtak szerint is újabb túlteljesülést jelent, azaz a deficitet növeli. (Több esetben egyébként olyan célokra költött a kormány a gazdaságvédelmi alapból még a tavaszi veszélyhelyzet idején is, amelyek nem illeszkedtek a járványhelyzethez, annak indokoltsága nehezen alátámasztható - erről és az alap kiürüléséről nemrég az mfor.hu közölt összeállítást.)
- A kormányhatározat mellékletéből kiderül: most a legtöbb pénzt, 115 milliárd forintot a a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, azaz Mager Andrea tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó társaságok tőkeemelésére, pótbefizetésére adja a kormány.
- 10 milliárd forintot kap az ITM tőkeemelésre, 5,6 milliárdot kerékpáros létesítmények fejlesztésére.
- 716 millió forint megy a Büki Csillagda megvalósítására.
- 380 millió forintból kulcsfontosságú budapesti közlekedési beruházások előkészítése történhet meg.
- Közel 350 millió forintból a Várkapitányság Nonprofit Zrt. feladatainaj ellátásának támogatják.
- 280 millió forint megy az Agrárminisztériumba, környezeti elemek védelmére.
Központi Maradványelszámolási Alap: -4,3 milliárd, a legtöbb pénz infokommunikációra megy
A kormányhatározat a Központi Maradványelszámolási Alapból is szétoszt 4,3 milliárd forintot.
- Ennek legnagyobb nyertese a belügy, a minisztérium 2,04 milliárd forinthoz jut, ebből 2,03 milliárd forint kormányzati infokommunikációs szolgáltatásokra megy.
- Az Agrárminisztérium 4,5 milliárdot kap, amit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal dologi kiadásaira költ. A mezőgazdasági középfokú szakoktatás intézményei 225 milliót kapnak.
- A Pénzügyminisztérium a NAV és az Államkincstár dologi kiadásaira összesen 3,6 milliárd forintot kap.
- Az EMMI 1,2 milliárdot kap, ebből 980 millió egyes szociális és gyermekvédelmi szolgáltatások fejlesztési támogatására kell.
- Az ITM-be 500 milliót csatornáznak át hulladékgazdálkodási ügyekre.
- A Miniszterelnökség igazgatására 371 millió forint megy.
- A külügy 192 milliót kap, ebből 140 milliót elvisz a Csángó-Magyar Együttműködési Program támogatása.
Központi tartalékok: -2,9 milliárd, jut Ukrajnába is
A harmadik forrás, amihez hozzányúlnak, az a központi tartalékok rendkívüli kormányzati intézkedések jogcímcsoportja, innen közel 2,9 milliárd forintot csatornáznak át.
- Ennek nagy része, 2,44 milliárd forint a Nemzeti Művelődési Intézet kiadásaira megy el.
- A külügynek 450 millió jut, ebből a Keleti Partnerséghez kapcsolódó fejlesztési programok támogatása valósul meg Ukrajnában.
Az ITM-től 1 milliárdot vesznek el, az MTÜ-től 850 milliót
Emellett 1 milliárd forintot elvesznek az ITM-től (amit eredetileg a szakképzési centrumok felújítása soron tartottak nyilván), hogy odaadják a külügynek űrtevékenységekkel kapcsolatos feladatokra.
A Magyar Turisztikai Ügynökség forrásai 850 millió forinttal csökkennek, a pénz a Digitális Kormányzati Ügynökség Zrt. tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó társaságok tőkeemelésére, pótbefizetésére kell.