2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Négy hónap után először lett magasabb a fogyasztóiár-index, előtte, február és május között alapvetően a koronavírus-járvány miatt lassult a pénzromlás. Májusban például 2,2 százalékkal, ezzel szemben júniusban már 2,9 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak átlagosan az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt jelentős mértékben. 

A Központi Statisztikai Hivatal most közzétett adatai szerint az élelmiszerek ára az előző év azonos időszakához viszonyítva 7,8 százalékkal nőtt, ezen belül a párizsi, kolbászé 20,5, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 18,1, a sertéshúsé 17,0, a cukoré 14,2, a szalámi, szárazkolbász és sonkáé 10,8%-kal lett magasabb. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 6,7, ezen belül a dohányáruké 11,1%-kal emelkedett. A járműüzemanyagok ára 11,6 százalékkal csökkent. 

Az élelmiszerárak is jelentősen nőttek. Fotó: MTI
Az élelmiszerárak is jelentősen nőttek. Fotó: MTI

Májushoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,4 százalékkal növekedtek. Az élelmiszerek ára 0,6 százalékkal csökkent, ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 3,2, a tej 1,7, a párizsi, kolbász 1,4, a baromfihús 1,3 százalékkal lett olcsóbb. A tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások 0,3–0,3 százalékkal drágultak. A járműüzemanyagok az olajárak emelkedésének hatására 9,3 százalékkal többe kerültek. 

2020. január–júniusban az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal nőttek.

Laptársunk, a Privátbankár.hu tegnap publikált felmérése az élelmiszerárak további emelkedését vetíti előre: a júliusi adatfelvétel alapján egy hónap alatt 1 százalékos, éves összehasonlításban 5,5 százalékos drágulás tapasztalható a hazai hipermarketekben. A több mint 13 éve végzett felmérés-sorozatban júliusban ismét történelmi csúcsra emelkedett a nagybevásárlás ellenértéke.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!