3p

Közel 4,5 milliárd forint plusztámogatást osztanak ki az önkormányatok között.

A friss Magyar Közlöny szerint a kormány több milliárd forint többlettámogatást biztosít önkormányzati projektek végrehajtására. Összesítésünk szerint 4 492 056 966 forint plusz pénz kerül a helyhatóságokhoz a 2014-2020 közötti uniós költségvetési időszak támogatási keretéből.

Orbán Viktor miniszterelnök ütközet közben (Fotó: Európai Tanács)
Orbán Viktor miniszterelnök ütközet közben (Fotó: Európai Tanács)

Ipari park, piac, óvoda fejlesztése - néhány azon projektcélok közül, amire a kormány döntése alapján többletforráshoz juthatnak az érintett települések a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program és a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program 2014 és 2020 között rendelkezésre álló keretéből. A közlöny szerint 29 önkormányzati fejlesztést egészítenek ki a támogatással, de ennél kevesebb önkormányzat számláján fog megjelenni a pénz: Nyíregyháza például négy projekttel szerepel a listán.

Ha már a szabolcsi megyeszékhelyet emeltük ki, ott közterületi felújításokra, a Zöld Város kialakítására, önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére, illetve szociális alapszolgáltatások infrastruktúrájának bővítésére szolgáló támogatási kereteket bővítették most ki.

Az egy projektre jutó legmagasabb pótlólagos összeg azonban egy másik városra, Zalaegerszegre jut: az "Északi Ipari Park feltárása és közművekkel való ellátása" program eredeti 1,4 milliárd forintos támogatását most 1,043 milliárd forinttal toldják meg.

Van ellenzéki vezetésű település is a listán: Nyírbátor - ahol az ellenzéki erők által támogatott Máté Antal lett tavaly a polgármester - 200 millió forinthoz jutott most az eredeti 1,021 milliárd forinton felül az ipari park infrastrukturális bővítésére.

A kormányhatározat értelmében a 29-ből kilenc projekt esetében el kell tekinteni egy jogszabályi megkötéstől, amely ezt tartalmazza: "Ha a költségnövekmény mértéke elérné a támogatási szerződésben vagy támogatói okiratban szereplő eredeti támogatási összeg 30 százalékát, a költségnövekmény nem támogatható." Így tehát biztosítható a többletforrás akadálytalan eljuttatása azokhoz a településekhez, amelyek átlépnék ezt a határt.

A kormány döntésére egy olyan helyzetben került sor, amikor az Európai Unióval éppen lezárult a végletekig feszített költségvetési vita. Amelynek a tétje az volt, hogy kössék-e jogállamisági feltételekhez az uniós támogatások folyóstását, valamint a Helyreállítási Alap felhasználását. A vita végül kompromisszummal zárult: megmaradnak a feltételek, de a használhatóságuk korlátozására is született egy dokumentum a tanácsban. Az Európai Parlamentnek még lehet azonban beleszólása ebbe, és hallani olyan hangokat, amelyek szerint nemcsak a következő, 2021-től induló hétéves költségvetési időszak kifizetéseire kellene kiterjeszteni a jogállamisági elvárásokat, hanem a már futó - tehát a jelenlegi költségvetési éra alatti - projektekre is. A kormány mindenesetre elébe megy az eseményeknek azáltal, hogy milliárdos nagyságrendben engedi ki a pénzt a fejlesztési célokra szolgáló alapokból.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!