10p

Évi nagyjából 30 millió dollárt kaphat az argentin sztár Szaúd-Arábia népszerűsítéséért, miközben a 2030-as vb rendezéséért saját hazájával versenghet az olajmonarchia.

Nehéz eldönteni, hogy a katari futball-világbajnokság eddigi legnagyobb meglepetése Argentína Szaúd-Arábia elleni veresége vagy Németország Japán elleni kapitulációja volt-e. Talán azért mégis az argentinok botlása a megdöbbentőbb, már csak azért is, mert az aktuális FIFA-világranglistán Japán a 24., míg Szaúd-Arábia az 51. helyen szerepel, és a szigetország válogatottja az elmúlt világbajnokságokon többször is kiverekedte magát a csoportjából. Ráadásul ott van a Messi-faktor is. Minden idők egyik, ha nem a legjobb futballistájának minden bizonnyal ez az utolsó esélye arra, hogy a válogatottal is felérjen a csúcsra a világbajnoki trófea elhódításával. Ráadásul a Copa America tavalyi, mi több Brazíliában történt elhódítása után sokan arról beszéltek, megtört az argentin válogatotton az átok, Messi és a csapat is kiváló formában, jó mentális állapotban készülhetett a tornára, amelynek nagy esélyesei közé is számolták.

Miközben a foci természetesen csapatjáték, az argentin válogatottat szokás csak „Messiék”-ként emlegetni, és a meccs utáni mémözönben is az extázisban ünneplő szaúdiakkal a PSG világsztárjának hitetlenkedő szomorúsága lett leginkább szembeállítva, ahogy a különböző kecskés mémek is őt vették célba. (A „minden idők legjobbja” kifejezés angolul úgy hangzik, Greatest of all Time, ezt szokás a kecskét is jelentő GOAT-ként emlegetni.)

Fizetett együttműködés

A történetnek azonban van egy olyan szála is, amely túlmutat ezeken a jobb vagy kevésbé jó ízlésű szurkolói fricskákon – mutat rá a The Athletic cikke. Vessünk csak egy pillantást erre a szépen megkomponált fotóra, amelyet idén május elején osztott meg Messi az Instagram-profilján „Felfedezni a Vörös-tengert” képaláírással. Az eredeti Instagram-poszt jobb felső sarokban olvasható a figyelmeztetés, hogy amit látunk, az a „Visitsaudi partnerrel fizetett együttműködésben” készült tartalom.

Messi ez előtt Ahmed al-Hatíbbal, a szaúdi turisztikai miniszterrel is együtt szerepelt a politikus Twitterére feltöltött képeken. Al-Hatíb büszkén jelentette be, hogy a sztárjátékos az országban több helyen is élvezni fogja a királyság vendégszeretetét, hozzátéve hogy Messinek „nem ez az első, és nem is az utolsó” látogatása Szaúd-Arábiában.

Lionel Messi tehát egy fizetett együttműködés keretében népszerűsíti Szaúd-Arábiát mint turisztikai célpontot a világban. Abban persze, hogy világsztárok ilyesmire is felhasználják „személyes brandjüket”, semmi újdonság, és talán semmi elítélnivaló sincs, a felek sem titkolják, hogy Messi anyagi ellenszolgáltatásért cserébe találja lenyűgözőnek a vörös-tengeri naplementét. Van azonban ezzel az üggyel egy-két probléma.

Lepaktált az ördöggel?

Az egyik az, hogy azért Szaúd-Arábia országimázsát építeni nem teljesen ugyanaz, mint ha mondjuk a lengyel tóvidéket vagy a Maldív-szigetek csodálatos strandjait reklámozná valaki. A szaúdi rezsimmel kapcsolatos emberi jogi kifogások jól ismertek, az iszlám monarchiában a nők helyzetén kívül például a vendégmunkásoknak is elég sanyarú sorsa van, az országban a halálbüntetés is érvényben van, de említhetnénk Dzsamál Hasogdzsi újságíró brutális kegyetlenséggel történt meggyilkolását is, amelyre minden bizonnyal, bár nem bizonyíthatóan a királyság de facto vezetője, Mohamed bin Szalmán koronaherceg adott utasítást. Vagy ott van a szaúdiak szerepvállalása a borzalmas szenvedéseket okozó jemeni polgárháborúban. Az UNICEF egy tavalyi jelentése szerint a szaúdi koalíció beavatkozása óta több mint 10 ezer gyermek halt meg a szomszédos országban. Emlékezhetünk, Messi barcelonás éveinek egy részében pont az UNICEF logóját hordta büszkén a mezén. A pénznek persze nincs szaga, de ha lenne, a szaúdi olajdollárokon vagy olajeurókon azért biztos lehetne a hozzájuk tapadt vér és könnyek aromáját is érezni.

Egy Szaúd-Arábiából elmenekült, de bebörtönzött testvéreit hátrahagyó férfi, Khalid al-Dzsabri szerint bin Szalmán rengeteg erőfeszítést tesz azért, hogy az országról a világban kialakított képről kiretusálja ezeket a sötétebb foltokat, és Messi az ügynek megnyerése segíthet neki ebben.

„Bin Szalmán ezzel a szerződéssel megütötte a főnyereményt" - mondja al-Dzsabri, akinek Messiről is megvan a véleménye: „Eladta a lelkét az ördögnek.”

Az pedig már tényleg csak hab a tortán, hogy Messi közben a katari pénzből fenntartott és a francia bajnokságot egycsapatossá változtató PSG játékosa, Katar és Szaúd-Arábia viszonya pedig nem éppen problémamentes, bár az utóbbi időszakban a nyílt ellenségeskedésből óvatos közeledésre váltottak éppen a felek.

De mennyi pénzről is van szó? A The Telegraph tavaly januárban számolt be arról, hogy a szaúdi turisztikai minisztérium Messi örök riválisát, Cristiano Ronaldót is megkörnyékezte egy ajánlattal. Ez évi hatmillió eurót fizetett volna a portugál sztárnak, aki azonban nem élt a lehetőséggel. A The Athletic névtelenséget kérő forrásai szerint a Messivel kötött szerződés értéke „akár az ötszöröse” is lehet a Ronaldónak ajánlott kontraktusénak. Az argentin focista ezek szerint tehát nagyjából évi 30 millió eurót kaphat a szaúdiaktól a megállapodás keretén belül, amelynek időtartamáról nem tudunk közelebbit, de valószínűleg több éves együttműködésről állapodhattak meg a felek. A The Athletic megkeresésére Messi képviselői nem voltak hajlandóak elárulni az együttműködés részleteit, a megállapodás üzleti titoknak minősülő, bizalmas voltára hivatkozva.

Ez elképesztő összegnek tűnhet, de ha megnézzük, milyen pénzek forognak a szaúdi sportbizniszben, már egyáltalán nem tűnik hihetetlennek. A PGA golfbajnokság riválisának szánt, a szaúdi állami tőkealap által finanszírozott LIV golfbajnokság felfuttatására a szervezők több tízmilló dolláros aláírási pénzeket fizettek a világ élvonalába tartozó golfjátékosoknak, és az egykor szinte legyőzhetetlen legendának, Tiger Woodsnak a hírek szerint egy összesen 7-800 millió dollár értékű szerződést kínáltak, de Woods visszautasította az ajánlatot.

Mindenesetre évi 20-30 millió euró is olyan összeg, amiért sokan a világon lennénk hajlandóak akár személyesen a szaúdi koronaherceg ellenállhatatlan sármosságáról, polihisztorokat megszégyenítő, a tudomány és technika széles területeket felölelő tudásáról, vagy éppen már-már túlzóan, költőien érzékeny lelkéről is ódákat zengeni. Messi viszont a legtöbb embernél kevésbé szorul rá erre a bevételre, a Forbes számításai szerint ugyanis csak a tavaly és idén május között 130 millió dollárt keresett, ebből 75 milliót a pályán nyújtott teljesítményéért, focistaként, a többi különböző egyéb szerepvállalásaiért.

Rivális pályázatok

De akármennyi pénzről is van szó, a Szaúd-Arábiával kapcsolatos morális aggályok Messi esetében még csak az egyik problémát jelentik ezzel a megállapodással. A következő, 2026-os világbajnokság helyszínéről már döntött a FIFA, a tornát az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó fogja közösen megrendezni, de a 2030-as vb helyszínéről csak a FIFA 2024-es kongresszusán születik majd döntés. Hivatalosan egyelőre csak a spanyol-portugál-ukrán közös rendezés pályázatát jelentették be, de minden bizonnyal lesz majd egy dél-amerikai pályázat Argentína, Uruguay, Paraguay és Chile részvételével, és bármikor várható Szaúd-Arábia, Egyiptom és Görögország közös pályázatának bejelentése is. (A sokországos pályázatok egyeduralkodóvá válása mögött a költségek megosztása mellett az áll, hogy 2030-tól már nem 32, hanem 48 csapat részvételével fogják megrendezni a világbajnokságokat, így még több mérkőzésnek és a remények szerint még több szurkolónak kell majd helyet biztosítani a rendezőknek.)

Messi ugyan már a legjobb esetben is csak epizódszerepet kaphatna 2030-ban a pályán a válogatottban, hiszen 43 éves lesz már akkor, de a válogatottbeli szereplését mindig igen emocionálisan megélő futballista biztosan szívesen látna egy részben argentin rendezésű világbajnokságot. Utoljára 1978-ban adott otthont a világbajnokságnak Argentína, és akkor a hazai csapat meg is nyerte a tornát (bár elég botrányos körülmények között).

Ehhez képest a sztárjátékos, sokmillió argentin idolja tulajdonképpen Szaúd-Arábia szekerét tolja ebben a kérdésben. Ugyan szerződése nem a világbajnoki pályázat népszerűsítéséről szól, szerepvállalása összeköthető a Szaúd-Arábia nemzetközi megítélésének, gazdaságának és állítólag társadalmának is teljes átalakítását célzó Vision 2030 programmal, amelynek egyik csúcspontja lehetne a részben az országban megrendezett világbajnokság is.

Tegyük persze hozzá, hogy amikor e cikkben Messiről beszéltünk, akkor valójában „Messi”-t értettük alatta, egy feltehetően több tucat emberből, ügynökökből, jogászokból, PR-tanácsadókból és egyéb figurákból álló, leginkább talán Messi apja, Jorge Horacio Messi irányítása alatt álló vállalkozást, amelynek a focista csak földi megtestesítője a rajongók felé. Lionel Messi maga a hírek szerint nem sokat foglalkozik a futballon kívül a világ dolgaival, de ha a Szaúd-Arábiával kapcsolatos emberi jogi és egyéb aggályokkal nem is, azzal azért tisztában lehet, hogy hazája és az olajmonarchia rivalizál egymással a 2030-as világbajnokság elnyeréséért.

Megalapozatlan feltételezés lenne azt állítani, hogy Messi visszafogott teljesítményében az is benne volt, hogy „Messi” jó pénzért eladta magát a szaúdiaknak, ám azért kizárni sem lehet, hogy a minden idők talán legjobb, de világbajnokságot még nem nyert focistájára nehezedő lelki terhek között azért az ezzel kapcsolatos gondolatok is ott voltak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!