1p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa kedden meglepő döntést hozott: a várakozásokkal ellentétben 75 bázisponttal, 12,25 százalékra csökkentette az alapkamatot. Az intézkedés hátteréről Virág Barnabás, a jegybank alelnöke tart sajtótájékoztatót. Az eseményről lapunk percről percre tudósít.

Kövesse velünk ön is Virág Barnabásnak, a Magyar Nemzeti Bank alelnökének keddi sajtótájékoztatóját!

Hopp, egy jelentős kamatvágás

Mint arról lapunk nem sokkal délután 2 óra után beszámolt, a Monetáris Tanács keddi ülésén 75 bázisponttal, 13-ról 12,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, ezzel nagy meglepetést okozva.

Megszédült a forint

A jegybanki döntés után a forint euróhoz viszonyított árfolyama alaposan megremegett, nemzeti devizánk délután 2-kor pár perc alatt közel két forintot gyengült a közös fizetőeszközzel szemben – számolt be nem sokkal negyed 3 után a szintén a Klasszis Média által kiadott laptársunk, a Privátbankár.

Kicsit később megnyugodott a piac, de a forint árfolyama még így is jóval gyengébb, mint a kamatdöntés bejelentése előtt volt.

További árfolyamokért kövesse a Privátbankár árfolyamfigyelőjét! >>

Itt az első elemzői kommentár

„A lépés meghaladja a 25-50 bázispontos elemzői és piaci várakozásokat, azaz a jegybank a vártnál nagyobbat lazított” – írja kommentárjában Regős Gábor, a Makronóm Intézet elemzője, aki megjegyzi, bár a jegybank előző havi közleményében óvatos monetáris politikáról és a szigorú monetáris kondíciók fenntartásártól beszélt, ez inkább csak kommunikációs szinten maradt meg.

Regős szerint a falat a szeptemberi 12,2 százalékos inflációs adat jelenti, mert az MNB kijelentette, a reálkamatot a pozitív tartományban kívánja tartani.

Az elemző rámutat, a jegybanki lazítást a lassuló infláció és folyó fizetési mérleg javuló egyenlege valóban lehetővé teszi, azonban a külső környezet alakulása gátat szab neki. A nagy jegybankok jellemzően még nem kezdtek lazítani, sőt, a Fed még a szigorítási ciklusát sem zárta le, így a csökkenő kamatkülönbözet kockázatot jelent – a hazánk adottságaiból következő kockázati felárat a piac elvárja.

Regős felveti, hogy amennyiben a következő két hónapban az alapkamat a mostani ütemben mérséklődik, az év végére 10,75 százalékot érhet el – ám kérdésként teszi fel, hogy ez a csökkentési ütem fenntartható-e.

Összességében úgy véli, a jegybanki kamatcsökkentés reálgazdasági hatásai ellentétesek: a magasabb infláció és gyengébb forintárfolyam káros a gazdaságra, míg az élénkebb hitelezés hasznos neki. E két tényező között kell a jegybanknak egyensúlyoznia – úgy tűnik, hogy most inkább a hitelezés élénkítését helyezte előtérbe – zárul Regős Gábor kommentárja.

Korábban Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője is az irányadó kamat csökkentését vetítette elő.

 

Dezinfláció és külső kockázatok

A monetáris politika új szakaszában a Monetáris Tanács lépésről lépésre, körültekintően, adatvezérelt módon hoz döntést – közölte Virág Barnabás. A dezinfláció és a folyó fizetési mérleg egyenlegének javulása tette lehetővé, hogy csökkentsék az alapkamatot. Az erősödő külső kockázatok ugyanakkor visszafogják a kamatcsökkentés lehetőségét – magyarázta az alapkamat csökkentését Virág Barnabás.

Vége a recessziónak?

A befektetői hangulatot a fejlett piaci hozamemelkedés és a geopolitikai helyzet rontották – mondta az MNB alelnöke.

A maginfláció kedvezőbb lett a vártnál, negyedéves összehasonlításban 4 százalék alá csökkent. A dezinflációval a hazai reálkamat pozitív tartományba került, ez pedig az év végéig folytatódni fog – ígérte Virág Barnabás, aki úgy véli, a harmadik negyedévben kikerülhettünk a recesszióból.

Mint ismert, a magyar gazdaság már egymást követő négy negyedév óta folyamatosan zsugorodik.

Pozitív reálkamatok

Nincs megoldás az orosz–ukrán háborúban, és a gázai konfliktus is kockázatot növel – tájékoztatott az alelnök. A világ meghatározó gazdaságaiban a reálkamatok pozitívvá váltak vagy épp most válnak, erre a feltörekvő gazdaságoknak is reagálniuk kell – emelte ki Virág.

Gáz- és olajárak

A gázárak emelkedtek, az olajárak viszont ugyanazon a magas, 90 dollár körüli szinten maradtak – húzta alá Virág, aki szerint ez is a geopolitikai helyzetnek köszönhető.

Tánc és árcsökkentés

2024-ben is folytatni kell az infláció elleni küzdelmet – húzta alá az MNB alelnöke, aki szerint erőteljes dezinflációs pályát jelent a maginfláció csökkenése. Azt is hozzátette, az üzemanyagok és szabályozott termékek árváltozása nélkül nézve összességében csökkentek az árak.

A kamatfolyosó továbbra is szimmetrikus

A kamatfolyosót a jegybanki alapkamattal párhuzamosan változtatták, így az O/N egynapos betét és az O/N egynapos fedezett hitel kamata is 75-75 bázisponttal csökkent – ismertette a monetáris döntés további intézkedéseit Virág Barnabás.

Év végre 7-8 százalékos infláció érhető el?

Az inflációs célt Virág Barnabás decemberre 7-8 százalék közötti tartományban jelölte meg, de hozzátette, erősödnek a külső kockázatok, ezért indokolt a körültekintés.

Emelkedő reálkamatok

A dezinfláció lendületesen folytatódik, ami azt jelenti, hogy a hazai reálkamatpálya az év végéig emelkedik – mondta kérdésre válaszolva a jegybanki alelnök. A jelenlegi információk alapján Virág reálisnak tartja az éves szinten 11 százalékos kamatot.

Lehetett volna több vagy kevesebb

Volt olyan opció 50 vagy 100 bázisponttal csökkenjen az alapkamat – tájékoztatott az alelnök, de kérdésre elárulta, ennek ellenére egyhangú döntés volt a 75 bázispontos kamatvágás.

Bérnövekedésben bízik a jegybank is

A jegybanki előrejelzés szerint jó esély van arra, hogy kiegyensúlyozott növekedés lesz 2024-ben, amely 3-4 százalékra rúghat. Virág Barnabás úgy véli, egy ilyen kiegyensúlyozott növekedés nem fog veszélyt jelenteni a dezinflációs folyamatokra. Az alelnök abban is bízik, hogy az ebből következő profitnövekedményből bérnövekedmény válik, ez pedig nem fog érdemi változást hozni az inflációs pályában.

Itt a vége!

Virág Barnabás háttérbeszélgetése ezzel véget is ért. A forint közben fél 4-re az euróval szemben visszaerősödött 381,6-es szintre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!