3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nagy hét eleji libikókában a hazai fizetőeszköz az euróval szemben előbb a 385-ös szintről egészen 400-ig gyengült, aztán viszont erősödött, s jelenleg már a 392-es szint körül cserél gazdát. Ilyen mértékű forinterősödésnél felmerül szokott merülni, vajon beavatkozott-e az MNB.

Az orosz-ukrán háború miatt kialakult általános negatív hangulatban hatalmasat gyengült ma délelőtt a forint. Az euróval szembeni árfolyama a 385-ös szintről 10 óra környékére 400-ig ment fel. Annak ellenére, hogy csütörtökön a jegybank jelentősebbnek tekinthető mértékben, 75 bázisponttal, 5,35 százalékra emelte a tavaly novembertől irányadó, egyhetes betéti rátáját.

Ilyen forinterősödésnél felmerült, vajon beavatkozott-e az MNB. Fotó: MTI
Ilyen forinterősödésnél felmerült, vajon beavatkozott-e az MNB. Fotó: MTI

Szemben a cseh és lengyel jegybankkal, amelyek inkább intervencióval (korona- és zlotyi-vételekkel) stabilizálták a devizájuk árfolyamát. (Más kérdés, hogy piaci várakozások szerint a lengyel jegybank kedden kamatot is emelhet, 50, de akár 100 bázispontnyit.)

Nem tudni, hogy az eltérő jegybanki kezelésmódoknak köszönhető-e, de hétfő reggel a zlotyi és korona viszonylag stabilan kezdett, ezzel szemben a forint - mint bevezetőnkben említettük - óriásit gyengült.

Hasonló forintárfolyam-esésre eddig egyszer, a pénzügyi válság idején volt példa, amikor 18,09 forinttal kellett többet adni egy euróért (2008. október 15-én) egyik napról a másikra - idézte fel az Erste Bank elemzése.

Ilyenkor a vigyázó szemek a Magyar Nemzeti Bankra (MNB) szegeződnek. Piaci várakozások szerint bár az MNB monetáris tanácsának holnapi ülése nem kamatdöntő, mégis átalakíthatja a monetáris eszköztárat, hogy nagyobb mozgásteret biztosítson a jegybanknak a kamatemelésekhez. A piaci szereplők egy része már azt várja például, hogy az egyhetes betét 5,35-ről 6-6,1 százalékra emelkedik.

Az biztos, hogy jelenleg hisztit látunk a piacon, ami az Oroszország elleni, egyre inkább kiterjedő szankcióknak tudható be - vélik az Ersténél. Mely banknál a 400 forintos euró-forintárfolyamot igencsak túlzónak ítélték meg a magyar gazdaságot érintő potenciális sokkok és a gazdaság állapotának tekintetében.

A hisztit alátámasztandó, amilyen gyorsan gyengült a forint, szinte olyan szélsebesen vissza is erősödött, hétfő délután fél 3 magasságában már egy euró kevesebb mint 392 forintot ért. Mely láttán az emberben felmerül, vajon az MNB beavatkozott-e forintvételekkel a hazai fizetőeszköz stablizálása érdekében - ahogy tette azt a múlt héten a cseh és a lengyel jegybank.

De az is lehet, hogy az a bejelentés, miszerint az orosz és ukrán külügyminiszterek személyesen is tárgyalnak egymással, miközben a hírek szerint Charles Michel, az Európai Tanács elnöke egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hozta vissza a forint piacára a befektetőket. Talán erre is fény derül majd az MNB következő sajtótájékoztatóján.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!