4p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vírus apránkénti visszaverésével az orvosoknak arra is gondolniuk kell, hogy mit hagy maga mögött a túlélő páciensekben a kór. Úgy tűnik, elhúzódó egészségügyi és mentális problémákat.

Akiket a legsúlyosabban kapott el a koronavírus, azok között is vannak, akik fel tudnak gyógyulni, le tudnak jönni a lélegeztetőgépről, és el tudják hagyni a kórházat, hogy folytassák az életüket. Ahogy egyre több intenzíven kezelt páciens gyógyul ki a kórból, úgy kezdik el komolyabban vizsgálni, milyen potenciális, elhúzódó hatásai vannak az emberi szervezetre a vírusnak és az ellene alkalmazott gyógykezelésnek. Az eddigi tapasztalatokat szedte össze a Science tudományos folyóirat pénteken megjelent, legutóbbi számának cikke, mely több egészségügyi szakembert, virológust is megszólaltat, köztük a Johns Hopkins Kórház egy orvosát is.

Test

Azt már most tudjuk, hogy a koronavírus nemcsak a tüdőt károsítja meg, de a veséket, a vérereket, a szívet, az agyat és további belső szerveket is. Elhúzódó hatásairól még nem áll rendelkezésre elég adat, de azok az eddigi feltételezések szerint a súlyos tüdőgyulladás utóéletéhez lehetnek hasonlók. Így a koronavírus is akut légúti distressz szindrómához (ARDS) vezethet, mely során folyadék kerül a léghólyagokba, a folyadékfelhalmozódás (ödéma) pedig meggátolja az oxigén véráramba jutását. A Science-nek nyilatkozó orvos szerint a legtöbb páciensnek végül meggyógyul a tüdeje, de egyes esetekben az ARDS hosszú távú légzési problémákhoz vezet.

A súlyos tüdőgyulladásoknál a gyulladás hosszú ideig való fennállása - és krónikus betegségek megléte - megnöveli más betegségek kialakulásának kockázatát, így a szívroham, a sztrók és a vesebetegségekét is. A koronavírus-járvány után emiatt ez utóbbi esetek megszaporodására lehet számítani.

Orvosok és ápolók egy koronavírussal fertőzött beteget látnak el Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben kialakított izolációs teremben 2020. március 25-én. MTI/Balogh Zoltán
Orvosok és ápolók egy koronavírussal fertőzött beteget látnak el Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben kialakított izolációs teremben 2020. március 25-én. MTI/Balogh Zoltán

Ez nem korona-specifikus, hanem minden az intenzív osztályra került betegre igaz: az osztályról kikerülve hajlamosak lesznek arra, hogy számos fizikai, kognitív és mentális probléma alakuljon ki náluk. A koronás betegeknél ez a kitettség valószínűleg még erősebb lesz, mert a súlyos esetek hosszú időt töltenek lélegeztetőgépre kötve, benyugtatózva. Nagy az esélye az izomsorvadásnak - ezért fontos, hogy a súlyos betegeket az ápolók mozgassák, vagyis segítsenek nekik megemelni a karjukat, lábukat, segítsenek nekik felülni, végül járni. A cikk szerint ez segíthet hamarabb lekerülni a lélegeztetőgépről, és elhagyni az intenzív osztályt.

Elme

Szintén nagy kockázati tényező a delírium - nem a delírium tremens, mely súlyos alkoholmegvonásos tünetegyüttes. A "sima" delírium leegyszerűsítve a beteg zavart gondolkodása, mely hosszú távú kognitív károsodásokhoz vezethet, például emlékezetkieséshez. Az eddigi tapasztalatok alapján úgy tűnik, a koronavírus nagyon sok súlyos betegnél nagyon súlyos delíriummal jár. Ennek egyik oka maga a vírus, mely az agyműködésre is hat, a másik viszont a gyógymód: a súlyos betegeket leszedálják, hogy jobban viseljék a köhögés-okozta fájdalmat és a lélegeztető cső kényelmetlenségét. További probléma, hogy ahogy a kórházak kezdenek kifogyni a leggyakrabban használt nyugtatókból, kénytelenek más készítményekhez nyúlni, melyek intenzívebb és elhúzódóbb delíriumot okozhatnak.

Tovább súlyosbítja ezt a gondot, hogy az egészségügyi dolgozók a kórházak túlterheltsége és a fertőzésveszély miatt keveset tudnak beszélgetni a beteggel, márpedig ezzel sok esetben meg lehet őket nyugtatni, és így kevesebb nyugtatót kell beadni nekik. Egyébként is, a legjobban az nyugtatná meg a betegeket, ha a családjuk meglátogathatná őket, de erre most nincs lehetőség. Az orvosok, ápolók pedig a saját biztonságuk érdekében komplett "vegyvédelmi felszerelésben" lépnek csak oda hozzájuk, ami szintén ijesztő.

Lélek

Mindezek miatt egyes amerikai kórházakban elkezdtek különböző módszereket kidolgozni a felgyógyult súlyos betegek utóéletének követésére. Ezek szintén a súlyos tüdőgyulladásos esetek követésére hajaznak, távfelügyelettel és otthoni látogatásokkal. Más kórházak arra készülnek, hogy megszaporodik a mentális problémák száma a felgyógyultak között. Pánikrohamokra, depresszióra és poszttraumás stresszre számítanak a túlélők részéről. A szakemberek viszont abban reménykednek, hogy legalább a világjárvány "mindannyian egy csónakban evezünk"-érzése könnyít majd valamennyit a betegek mentális kezelésén.

(Science)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!