1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Monetáris Tanács Döntésének hátterét Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke ismertette.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatot és a kamatfolyosó két szélét is. A döntést az MNB alelnöke indokolta, melyet lapunk percről percre közvetített.

Meghozták a nagyon fontos döntést Matolcsy Györgyék, ez mindenkit érint

Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.

Tovább a teljes cikkhez »

Nem omlott össze a forint

A piacok beárazták előre a kamattartó döntést: az euró 406,87 forintot ért délután két órakor, kis fel-le történt kilengést követően nem sokkal 3 óra előtt 407,08 forintot kértek az uniós deviza egy egységéért. A dollárért délután két órakor 384,86 forintot kellett fizetni, pár perccel 3 óra előtt az árfolyam 384,89 forint volt.

További árfolyamokat a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár árfolyambögészőjén talál. >>

A dollár tehet mindenről

A dollárerősödéssel párhuzamosan fokozódott a kockázatkerülés, így a tőkekiáramlás a feltörekvő piacokon, így a hazai pénzpiacon is – kezdte sajtótájékoztatóját Virág Barnabás.

Az inflációs mutató szerint az élelmiszerek és az üzemanyagok ára nagyobbat, a piaci szolgáltatások lassabban drágultak.

A GDP-csökkenés szintén rossz hatással volt a hazai gazdaság megítélése – tette hozzá Virág, kiemelve,

az infláció fenntarthatóan alacsony szinten tartása nagyon fontos.

Virág Barnabás most is elmondta: sokáig maradhat a 6,5 százalék
Virág Barnabás most is elmondta: sokáig maradhat a 6,5 százalék
Fotó: Klasszis Média / Dobos Zoltán

Hosszan, hosszan…

Az alacsonyabb inflációs mutató kedvező adat, ám a forintárfolyam a pénzromlás ütemének emelkedését hozhatja – mondta Virág Barnabás, aki ismét kiemelte,

akár huzamosabb ideig és készek fenntartani a jelenlegi kamatszintet.

Csökkentek a mobil- és internetárak

A telekommunikációs szolgáltatások ára októberben csökkent, ami meglepő adat, ezt a továbbiakban is figyelemmel fogják kísérni – mondta az MNB alelnöke. Emellett a tömény alkoholos italok és az állateledelek ára is esett, kérdés, hogy ez hosszú távú folyamat-e.

Három tényező

Virág Barnabás szerint három hatás befolyásolja az inflációs kilátásokat:

  • élelmiszerárak,
  • forintárfolyam,
  • adóintézkedések, főleg a jövedéki adók valorizációja.

Az általános keresleti környezet viszont dezinflációs hatású.

A Monetáris Tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett – emelte ki Virág újfent.

Amire tudnak hatni és amire nem

A kelet-európai gazdaságok a várakozásokhoz képest rosszabbul teljesítettek, ellentétben az amerikai vagy kínai gazdasággal – mondta az MNB alelnöke.

A monetáris politika hatókörén belül a fogyasztás élénkülése zajlik, a reálkeresetek nőnek, a hitelpiac élénkül – közölte Virág Barnabás, aki szerint a belső fogyasztás is tovább fog élénkülni.

A monetáris politika hatókörén kívül eső faktorok fogják vissza a növekedést, ilyen az agrárium (az idei nyári időjárás), a gyenge hazai export, ami elsősorban a német ipar recessziójának tudható be, illetve az elmaradó beruházások, amelyek az első félévben 12 százalékkal csökkentek – mutatott rá a jegybanki alelnök.

Hosszú árnyak

Az infláció árnyéka hosszúra nyúlik, erre utal, hogy a gazdasági szereplők körében még mindig nagy a pénzromlástól való félelem – mutatott rá Virág Barnabás. Céljuk, ezt oldani.

Hasítanak a tengerentúl

A fejlett piaci hosszú hozamok emelkedtek, a dollár jelentősen emelkedett, így az olló tovább nyílt a tengerentúli és az európai piacok között – mutatott rá az MNB alelnöke. Hozzátette, az energiapiacok reagálnak a geopolitikai helyzet eszkalációjának veszélyére. Emiatt a dollárbefektetések lettek népszerűbbek, elszívják a tőkét a feltörekvő, így a magyar gazdaság elől is.

A fundamentumok jól állnak

Magyarország a folyó fizetési mérleg többletét érte el, ami erős fundamentális tényező – mutatott rá Virág. A költségvetés elsődleges egyenlege is javul, az inflációt is tartósan leszorították. A növekedéssel van erős elmaradás, de jövőre az elemzők szerint ebben is előre tudunk majd lépni – mondta az alelnök.

Fiskális cél

A költségvetési hiánycél 4,5 százalék, az utolsó két hónap függvényében ez teljesíthető az MNB alelnöke szerint.

A lakosság óvatos

A monetáris politikára áttérve Virág azt emelte ki, hogy globális kockázatok vannak, az infláció árnyéka miatt a lakosság továbbra is óvatos.

Fegyelmezett és stabilitásorientált megközelítést tartanak szükségesnek

– mondta Virág Barnabás. Hozzátette, a külső kamatkörnyezet a bizonytalanságok mellett a vártnál lassabban mérséklődhet. Az év végén pedig swap piaci ügyletekkel fogják simítani a kilengéseket.

Figyelnek erre

Továbbra is három tényezőt kezelnek kiemelt figyelemmel:

  • inflációs kilátások, a várakozások horgonyzottsága,
  • a kockázati megítélés során a külső egyensúly és a költségvetési célok elérése,
  • a pénzpiaci stabilitásnál pedig a pozitív reálkamatra figyelnek.

Tartósan 400 felett marad a forint-euró árfolyam?

Az ilyen irányú kérdésre Virág Barnabás azt mondta, egyetlen árfolyamszintet sem kommentál, de az amerikai helyzet nyomás alatt tartja a feltörekvő piacokat.

Ha kíváncsi más árfolyamokra is, akkor kattintson a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár árfolyamfigyelőjére! >>

A jegybank reagált a múlt heti kormányinfós kérdésünkre

A monetáris politika vitelét illetően többféle narratíva van, az ilyen irányú kétségeket Gulyás Gergely múlt heti Kormányinfón lapunk kérdésére adott válasza mérsékelte, eloszlatta – mondta Virág újságírói kérdésre válaszolva.

Költségvetési kockázatok?

Lapunk az iránt érdeklődött, hogy a jegybank lát-e kockázatokat a jövő évi költségvetésben, elsősorban az uniós pénzek körüli vitákban, illetve a tavaly is idén is elmaradó áfabevételekben.

Virág Barnabás úgy látja, a kormányzat elhatározott a költségvetési hiánycélok tartása mellett, az idei hiánycél is teljesíthető, a 2025-ös kockázati faktorról azonban nem kívánt véleményt mondani, az MNB alelnöke ezt azzal indokolta, hogy a kormányzat a költségvetési folyamatokba bármikor beavatkozhat.

Ötszázalékos lakáskamat?

A Bankszövetség már reagált a Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elvárásaira. Az MNB-ben még csak értékelik a helyzetet, hogy mekkorára szűkül az erre jogosultak köre. Virág Barnabás azt mondta, a következő napokban több ingatlanpiaci jelentést közzé fognak tenni.

Jegybanki veszteség?

Az MNB-nek a feladata az ár- és pénzügyi stabilitás fenntartása, nem az eredmény elérése. Abban azonban Virág Barnabás biztos, hogy a tavalyi durva mínusz után idén sokkal jobb lesz az eredmény, ráadásul eszközoldalon például az aranytartalék emelése is jó eredményeket vett előre.

Vége

A tájékozató véget ért, idán még egy decemberi kamatdöntés lesz.

A háttérbeszélgetés itt nézhető vissza:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!