Bár még csak néhány idei beszámoló érkezett be, már most borítékolható, hogy az osztalékfizetésben ismét az élmezőnyben végez Csányi Sándor családi alapítványa. A Unity Vagyonkezelő Alapítvány tulajdonában álló KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. április 8-án publikálta 2024-es éves jelentését, amelyben – a korábbi évekhez hasonlóan – jelentős számok szerepelnek. Ez aligha meglepő, hiszen Magyarország legnagyobb agrárintegrátori vállalatáról van szó.
A KITE Zrt. tavalyi nettó árbevétele meghaladta a 415 milliárd forintot, ami 7,84 százalékos csökkenést jelent a 2022-ben elért 450 milliárd forintos forgalomhoz képest. Az értékesítés nettó árbevételének 42,84 százaléka az agronómiai üzletágakból – vetőmag, növényvédelem, tápanyaggazdálkodás, kertészet –, 33,69 százaléka a terményértékesítésből, 22,74 százaléka pedig a műszaki üzletágakból – alkatrész, gép, öntözés, környezetápolás – származott, míg az egyéb tevékenységek aránya 0,73 százalék volt. A vállalat egyébként a világ legnagyobb mezőgazdasági gépgyártója, a John Deere kizárólagos hazai forgalmazója.
Fotó: MTI
A beszámolóban olvasható értékelés szerint a nádudvari székhelyű KITE Zrt. 2024-es üzleti évét szűkülő piaci kereslet és csökkenő ráfordítások jellemezték. A vállalat szerint ennek hátterében elsősorban a partnerek árérzékenysége és óvatossága áll, de a vetésszerkezet folyamatos változtatása is érdemi hatást gyakorol a piacra. A szállítói oldalon a forgalmi célok teljesítéséhez adott jelentős engedmények és kedvezmények szintén befolyásolták a piaci folyamatokat.
A dokumentumból az is kiderül, hogy a Csányi Sándor családi alapítványa által tulajdonolt társaság 2023-ban növelte részesedését a Fémagrotúr Kft.-ben, valamint 100 százalékos tulajdont szerzett a Növényvédő és Mezőgazdasági Szaktanácsadó Kft.-ben. Emellett döntés született a KITE Tagliani Kft. jogutód nélküli megszüntetéséről is.
A társaság adózott eredménye 8,4 milliárd forint lett, ami jelentősen elmarad a 2023-as 13,6 milliárd, illetve a 2022-es 23,7 milliárd forintos nyereségtől. A tulajdonosok a profitból 5 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntöttek. Az összeg a Csányi-birodalom több vállalatán keresztül, végső soron a Bonitás 2002 Zrt.-n át juthat el a Unity Vagyonkezelő Alapítványhoz.
Tavaly decemberben derült ki, hogy Csányi Ádám, Csányi Sándor negyedik gyermeke igazgatósági tag lett a családi vagyonkezelő vállalatban, a frissen alapított Unity SK Holding Zrt.-ben. A társaság tulajdonosa a Unity Vagyonkezelő Alapítvány, amelyet egy évvel ezelőtt hozott létre a család. Az alapítvány kurátorai Csányi Sándor gyermekei, akik megbízatása a 80. életévük betöltéséig szól. A cégcsoportból származó osztalék szintén ebbe az alapítványba áramlik: 2023-ban például a Bonitas 2002 Zrt.-től 80 milliárd forint érkezett.
A KITE ezzel a teljesítményével továbbra is messze a legnagyobb hazai agrárintegrátor. A piac másik jelentős szereplője a cseh milliárdos Andrej Babiš érdekeltségébe tartozó bábolnai IKR Agrár Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Új szereplőként jelent meg a Mészáros Lőrinchez köthető Agrolink Zrt., amely 2023-ban még jelentős veszteséggel zárt, a tavalyi üzleti eredményei azonban egyelőre nem ismertek.
Csányi Sándor pályafutása az üzleti és sportéletben egyaránt meghatározó maradt. Május 1-jével továbbra is betölti az OTP Bank elnöki posztját, ugyanakkor a vezérigazgatói tisztséget átadta fiának, Csányi Péternek. Röviddel ezután, május 9-én a Magyar Labdarúgó Szövetség telki küldöttközgyűlése újabb öt évre bizalmat szavazott neki elnökként. A rendezvényen az újraválasztott sportvezető bejelentette: Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését 2030 júniusáig meghosszabbították.