6p

Boris Johnson brit miniszterelnök szerint megvan a remény arra, hogy a következő hónapokban több tízmillió adagot sikerül beadni a koronavírus ellen kifejlesztett vakcinákból Nagy-Britanniában - addig viszont elképzelhető, hogy újabb szigorításokat léptetnek életbe. Izraelben tavaszra mindenki kaphat oltást, aki szeretne - friss hírek a vakcináról.

Egymillió fölött a beadott oltások száma - hamarosan heti kétmilliót adhatnak be

Nagy-Britanniában az utóbbi napokban rendre 50 ezer felett jár a szűrővizsgálatokkal kimutatott új koronavírus-fertőzések napi száma a korábbi hetek 20-25 ezer, tesztekkel kiszűrt átlagos új napi esetszáma után. A brit egészségügyi minisztérium adatai szerint a szombat este zárult 24 órában 57 725 új koronavírus-fertőzést szűrtek ki országszerte. A szűrővizsgálatok tömegessé válása óta ez volt az eddigi legmagasabb napi esetszám Nagy-Britanniában az MTI összefoglalója szerint.

Az új Covid19-esetek alakulása az Egyesült Királyságban - Forrás: worldometers.info
Az új Covid19-esetek alakulása az Egyesült Királyságban - Forrás: worldometers.info

Szakértők szerint a terjedés gyorsulásában elsődleges szerepe van a Nagy-Britanniában december közepén azonosított - azóta több más országban is izolált - új koronavírus-variánsnak, amely a vizsgálatok alapján a korábbi változatoknál 50-70 százalékkal fertőzőképesebb lehet.

Matt Hancock brit egészségügyi miniszter a héten mindazonáltal bejelentette, hogy elérte az egymilliót a koronavírus ellen beadott oltások száma Nagy-Britanniában, és vasárnapi brit sajtóértesülések szerint hamarosan lehetségessé válik heti kétmillió oltás beadása.

Boris Johnson a vasárnapi BBC-interjúban közölte: nem akar találgatásokba bocsátkozni arról, hogy mikor érhető el a heti kétmillió oltás, de teljes mértékben bízik abban, hogy a következő három hónapban több tízmillió oltást lehet beadni Nagy-Britanniában. Megismételte azt a korábban is hangoztatott véleményét, hogy a tömeges oltási kampány hozza majd el a fordulópontot a nagy-britanniai koronavírus-járvány kezelésében.

Nemrég engedélyt kapott az új oltóanyag, amiből százmilliót foglaltak be a britek

A nagy-britanniai oltási kampány december 8-án kezdődött a Pfizer és a BioNTech vállalatok által kifejlesztett oltóanyaggal. A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a minap az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár közös fejlesztésű vakcinájának forgalmazását is engedélyezte. Ennek az oltóanyagnak a nagy-britanniai alkalmazása hétfőn kezdődik, és az első adagok már megérkeztek a kijelölt oltási helyszínekre. Az Oxford/AstraZeneca-oltóanyagból már hétfőn 530 ezer dózis lesz hozzáférhető.

A brit kormány a Pfizer/BioNTech-vakcinából eddig 50 millió, az Oxford/AstraZeneca-oltóanyagból százmillió adagot kötött le.

Az MTI összefoglalója emlékeztet: az eddig engedélyezett vakcinákból két dózist kell beadni, de Nagy-Britanniában a szakértők ajánlására hétfőtől új adagolási rendszerre térnek át. Ennek alapján a kormány a második dózis lehető leggyorsabb beadásáról arra helyezte át a hangsúlyt, hogy főleg a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok tagjai közül minél többen minél hamarabb megkapják az első adagot, és így gyorsan kialakuljon náluk a koronavírus-fertőzés okozta súlyos megbetegedés elleni védettség. Ennek értelmében az eddigi háromhetes időkülönbség helyett az első dózis beadását 12 héten belül követheti a második adag beadása.

Újabb korlátozásokra készülnek

Boris Johnson az interjúban kijelentette: a következő hetekben szükség esetén további korlátozások léphetnek életbe Anglia egyes térségeiben a koronavírus-járvány terjedésének megfékezésére. A brit kormányfő a lehetséges intézkedések között említette az iskolák zárva tartását a meghosszabbított téli szüneten túl is, bár hangsúlyozta, hogy a kormány valójában nem szeretne ezzel a lehetőséggel élni - írja az MTI.

Friss vakcinahírek

  • Ausztria heti 60 ezer adag koronavírus elleni oltóanyaggal számol januárban; az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) január 6-án dönt az amerikai Moderna gyógyszergyár vakcinájának engedélyezéséről, Ausztria az első negyedévre lekötött egymillió adag BioNTech-Pfizer oltóanyag mellett további 200 ezer dózist vár az amerikai cégtől.
  • A múlt vasárnap kezdődött oltási kampány során Romániában szombat estig 13 200 orvos és ápoló kapta meg az oltás első adagját. Az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók többségét immunizálni fogják január közepéig. Tervek szerint a naponta beoltottak száma jövő héttől kezdődően eléri húszezret. A BioNTech-Pfizer vakcinájából több mint 12 millió dózisra van szerződése Romániának, a Moderna oltóanyagából pedig - amelynek az engedélyezését január első hetére várják - 3,5 millió adag jár az országnak.
  • Horvátországba eddig 17 550 ampullányi érkezett a Pfizer amerikai és a BioNTech német gyógyszeripari vállalat közös fejlesztésű vakcinájából. Januárban további 125 ezer dózist várnak. Közel tízezer embert oltottak be eddig, zömében idősotthonok lakóit, valamint egészségügyi dolgozókat.
  • Szlovéniába ugyanebből az oltóanyagból 16,5 ezer dózis érkezett, és ebben a hónapban még 66 300-at várnak. Itt is először az idősotthonok lakóit és dolgozóit oltották be, közel tízezer embert. Január 1-jétől az egészségügyi dolgozók kaphatják meg a védőoltást.
  • Izraelben 1,09 millióra nőtt a Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett oltóanyag első dózisával az elmúlt két hétben már beoltottak száma; lakosságarányosan itt a legmagasabb a beadott oltások száma. Vasárnapi bejelentés szerint március végére - április elejére mindenkinek jut oltóanyag, aki szeretné beadatni.
  • Albánia félmillió oltóanyagot kötött le, ebből Koszovónak is juttatnak.
  • Olasz sajtóértesülések szerint a Vatikán tízezer adag oltóanyagot rendelt.

Emlékeztetőül: Magyarország a kormányzati közlések szerint 8,5 millió embernek elegendő oltóanyagot kötött le uniós beszerzés keretében. Emellett Kínával is folynak tárgyalások vakcinavásárlásról; a napokban az viszont kiderült, hogy orosz vakcina - kapacitás-problémákra hivatkozva - nem nagyon érkezik majd Magyarországra. Orbán Viktor arról beshzélt vasárnap: jelenleg 35 ezer ember beoltására alkalmas vakcina áll rendelkezésre, amelyet a kormány oltási terve alapján az orvosok és más, az egészségügyben dolgozók kapnak meg elsőként.

Az ourworldindata.org alábbi grafikáján a 100 lakosra eső beadott koronavírus-vakcinák száma látható egyes országokban:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!