6p

Tor helyett buli, koszorú helyett egy szál rózsa.

Morbid dolognak tartották nem is olyan rég – mondjuk a rendszerváltás előtt –, hogy valaki pénzügyi-gazdasági megfontolásokkal készüljön jó előre a saját temetésére. Ma viszont senki nem lepődik meg azon, ha életében kinéz egy sírhelyet, vagy betér egy biztosítóba és kegyeleti biztosítást köt, még akkor is, ha a végrendeletében komoly összeget szán a leszármazottaknak. 

A hagyatéki eljárás ugyanis hosszú hónapokig elhúzódhat, a kegyeleti biztosítás összegét viszont pár napon belül megkaphatja a haláleseti kedvezményezett. Ez fontos lehet, hiszen a temetés költsége – amely egyenes arányban emelkedik az inflációval – mint tudjuk, manapság akár több millióba is kerülhet, főleg, ha később a síremlék árát is beleszámoljuk.

Akiknek nincs közvetlen rokonaik

A kegyeleti biztosítás azért terjedt el mostanában, mert, mint már említettük, nem része a hagyatéknak. Így, ha a kedvezményezetteket név szerint – ez fontos! – megjelöli az idős rokon, nekik nem kell a gyakran elhúzódó hagyatéki eljárás befejezéséig várniuk a kifizetésre. A kedvezményezettnek tehát tudnia kell arról, hogy az ő nevére szól az összeg, amely után öröklési illetéket sem kell fizetnie. A biztosítási védelem az élet végéig tart, 85 éves kor után nem kell díjat fizetni.

Elsősorban azoknak a 40 és 80 év közötti ügyfeleknek ajánlják ezt a megoldást, akiknek például nincsenek közeli rokonaik, akik vállalnák a végső kiadásokat. Vagy egy váratlan szerencsétlenség esetén gondoskodni szeretnének családjuk anyagi biztonságáról – és ez bármilyen egészségügyi állapotban és korban bekövetkezhet –, levéve a vállukról egy hirtelen szükségessé vált nagyobb kiadás terhét.

Kórházi lopásra is kiterjedhet

A hazai biztosítók nagyjából hasonló feltételekkel ajánlják ezt a konstrukciót. Az egyik vezető piaci szereplő szerint tízféle összeg közül lehet választani, 300 ezer és 1,2 millió forint közötti értékben. Balesetből eredő halál esetén a választott biztosítási összeg 150 százalékát fizeti ki a cég. Ehhez még sokszor választanak kiegészítő biztosítást, például kórházi napi térítést baleset esetén, vagy más segítő szolgáltatást csonttörésnél. Ha ezt is kéri az ügyfél, a szóban forgó biztosító díjmentes védelmet nyújt – a hazai viszonyokhoz igazodva – kórházi lopás esetére. Ilyenkor asszisztencia szolgáltatás is jár, például 24 órás telefonos információs vonal elérés, illetve betegszállítási szolgáltatás, a kórházi fekvőbeteg-ellátást követően.

A kegyeleti biztosítások havi összege pár ezer forint, összegtől és inflációtól függően. Létezik sok helyen családi kedvezmény is: házastársak és élettársak részére egyidejűleg megkötött biztosítások esetén a második szerződésre 5 százalék díjkedvezmény jár.

Hogy mire elég ez az összeg, az attól függ, Magyarországon hol történik meg a temetés és milyen formában, milyen szolgáltatásokat igénybe véve. Nagy az árkülönség a temetők között, akár Budapesten belül is, a Farkasréti általában a legdrágább, míg mondjuk a csömöri olcsóbb.

Ahány temető, annyiba kerül a sírhely

A Budapesti Temetkezési Intézettől vásárolható urnafülke, urnasír, urnasírhely és sírbolthely (kriptahely) is számos változatban, Fontos, hogy a sírhely árának a kifizetésével a vevő nem tulajdonhoz, csak használati joghoz jut, amelyet a használati idő leteltével újra meg kell vásárolnia, bár az eredetinél már alacsonyabb áron.

Óbudán olcsóbban, illetve drágábban is lehet temetkezni, mert két övezet van. Rákospalotán is lehet kérni temetést, a honlapon szereplő általános árakon, de jóval többért is. Van, ahol a kettes sírhely ára majd 600 ezer forint.

Érdemes előregondolkodni
Érdemes előregondolkodni
Fotó: Depositphotos

Amikor a temetőkben sétálunk, viszonylag kevés a jókora kripta, amit látunk, azokat többnyire száz évvel ezelőtt emelték. Kérdés, ki csináltat ma – és miért – családi kriptát? Egyrészt léteznek olyan famíliák, amelyek kiterjedtek, nagy létszámúak, és szeretnének együtt nyugodni. Másrészt bizonyos körökben a temetés és a sír pompája státusszimbólum, még akkor is, ha életében nem igazán számított jómódúnak az elhunyt.

Farkasréten belül is nagy a különbség a kriptahelyek között, a temető Hóvirág utcai sétányán 9 személyre állítólag kerek ötmillió forint, de érdemes persze utána kérdezni a friss számoknak.

Van, aki előre kinézi a saját sírhelyét

Ezek után nem csoda, hogy ha valaki a temetőben, ahol már nyugszik egy-egy rokona, elhanyagolt, láthatóan évtizedek óta nem gondozott, nem látogatott sírhelyet lát, megérdeklődi, hogy az megvásárolható-e. Azon praktikus okból, hogy nem kell két külön temetőbe járnia a gondozásért, vagy ha csak szeretne kilátogatni a kedveshez. Ilyenkor érdemes bemenni a temetőirodába, és utána érdeklődni, hogy megvásárolható-e az adott sírhely, lejárt-e már, főleg, ha közel van a már ott nyugvó anya, apa vagy nagyszülő sírjához.

Amíg a sírhelyeken takarékoskodni nem nagyon lehet, addig a szertartások formáin igen. Mind több a hamvasztásos temetés, az sem olcsó persze. Titokban, illegálisan sokan hazaviszik a hamvakat tartalmazó urnát, ahelyett, hogy urnasírhelyet vennének. Netán beleszórják a Dunába, a Balatonba, esetleg elutaznak vele a tengerig, ha az elhunyt imádta a tengerparti nyaralásokat.

A búcsúztató beszédek megtartására is pénzt kell szánni. Nem mindegy, hogy kit kérünk meg erre, egy kedves barátot – őt legfeljebb megvendégeljük utána – vagy papot. Széles körben elterjedt viszont, hogy óriási koszorúk helyett – már a temetésre szóló értesítésben – felhívják a gyászolók figyelmét arra, hogy csak egy-egy szál virágot vigyenek. Ez főleg hamvasztásos temetésnél szokás. Külföldön – például Svédországban – elterjedt, hogy a virágkoszorúra szánt összeget, az elhunyt kívánsága szerint, jótékony célra fordítsák a gyászolók, mondjuk kolumbiai vagy kongói kunyhókban élő gyerekek élelmezésére.

Más a helyzet persze nagy állami temetéseken, hírességek búcsúztatása esetén. 

Halotti tor, csak másként

A közelmúltban Lang Györgyi kérése nagy felháborodást keltett, ugyanis azt óhajtotta, a temetésére mindenki jöjjön színes ruhákban, egy nagy buli keretében koccintson rá, szóljanak a kedvenc számok. Senki ne búslakodjon fekete cuccokban, hiszen a helyzeten úgysem lehet változtatni, érdemes tehát inkább a vidám pillanatokra emlékezni.

Újabban elterjedt furcsa szokás, hogy a Facebookra sokan szemrehányóan felrakják, ha egy-egy híres színész vagy énekes sírján kókadozik a virág, vagy nincs szép mécsestartó. Pedig nekik sem élnek tovább a rokonaik – ha egyáltalán létezik még valahol Magyarországon leszármazottjuk. Az megszűnt, hogy mondjuk a színház, ahol évtizedekig játszott a Kossuth-díjas művész, gondoljon legalább Halottak Napján a nagy elődre, hiszen a mai Z generációs menedzsmentnek már nem mond semmit a legenda neve, és a társulatok egyébként is, állandóan cserélődnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!