4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közel-keleti konfliktus erősödése a biztonságos menedékek felé tereli a tőkét, ami a feltörekvő piaci devizákra - így a forintra és a lengyel zlotyra - nézve kockázatot jelenthet.

A héten a magyar deviza nagyjából 3 forintos sávban ingadozott az euróval szemben. Hétfőn reggel még 387 forintba került az euró, majd  a következő napokban látogatást tett a kurzus a 388 feletti és a 386 forint körüli szinteken. Végül péntek este ismét majdnem 389 forintba került az euró. A dollárért ugyanekkor közel 370 forintot kellett adni, ami a hét további napjaiban látott 363-369 forintos jegyzéshez képest gyengülésnek felel meg. 

Összességében azonban a forint és régiós társa, a zloty sem veszített jelentősen az értékéből, annak ellenére, hogy a Hamász a múlt szombaton megtámadta Izraelt, amely légicsapásokkal válaszolt és küszöbön áll a Gázai övezetet célzó invázió. Ilyen háborús időszakban ugyanis a befektetők gyakran elfordulnak a kockázatosabb eszközöktől, például a feltörekvő devizáktól, márpedig a forint és a zloty is ebbe a csoportba tartozik. 

A menedékkeresésre utaló jelek azonban láthatóak, a tőke útnak indult a biztonságos befektetések felé: drágultak az amerikai és a német államkötvények, akárcsak az arany. Az olaj ára a közel-keleti szállítások esetleges zavarai miatt nő. Röviden, a befektetők elkezdték bekalkulálni döntéseikbe a közel-keleti konfliktus erősödését – írta a Reuters. Az ING elemzői szintén utaltak arra, hogy a közel-keleti konfliktus a biztonságosabbnak tartott befektetési célpontok felértékelődését eredményezheti, például a dollár és a svájci frank is erősödhet.

Trevor Greetham, a Royal London Asset Management vagyonkezelő cég szakértője úgy véli, hogy benne van a pakliban az olajár megugrása, mivel előfordulhat, hogy a régió olajszállításai akadozni fognak. A Brent jegyzése október második hetében, a terrortámadás után 4,3 százalékkal, 89,64 dollár/hordóra nőtt. A drágulásnak támaszt adott, hogy az amerikai kormány csavart egyet az orosz olajexportot korlátozni hivatott szankciókon és nem derült ki, mi okozta a Finnország és Észtország közti gázvezeték-sérülést. Az arany a márciusi amerikai kisebb bankpánik óta nem látott szintre drágulhat, az azonnal piacon pénteken 0,8 százalékkal, unciánként 1885 dollárra ment fel az ára. A világgazdasági környezet bizonytalanabbá válása nyomán feltámadtak az amerikai államkötvények, amelyekre ezt megelőzően a Fed várhatóan elhúzódó monetáris szigorítása árnyékot vetett. A tízéves papír hozama hét bázisponttal, 4,639 százalékra csökkent. A tízéves német kötvényé (Bund) négy bázisponttal, 2,24 százalékra gyengült. A szeptemberi amerikai inflációs adat lényegében az elemzői várakozásoknak megfelelően alakult. A 0,4 százalékos havi és a 3,7 százalékos éves adat egy-egy bázisponttal magasabb az előrejelzettnél. A Fed azonban ennél több bíztató adatot akar látni, mielőtt újabb lépéseket tenne. 

Menekülési célpont a dollár, de ez egyelőre nem ütötte ki a régiós devizákat. Fotó: Depositphotos
Menekülési célpont a dollár, de ez egyelőre nem ütötte ki a régiós devizákat. Fotó: Depositphotos

Az amerikai inflációs adat támaszt adott a dollárnak, akárcsak a geopolitikai feszültség  növekedése, ám a befektetők is óvatosak, így az ING szakértői nem várják az amerikai deviza további jelentős erősödését. Az dollár/euró árfolyam benézett az 1,0550-es szint alá. A piacot kizárólag a dollár körüli fejlemények mozgatták, az eurózóna ezúttal nem adott olyan jelzéseket, amelyek indokolták volna a változást. A Fedtől érkező "galamb", azaz laza monetáris politikára utaló jelzések nyomán 1,0600-1,0650 körüli árfolyamot jósolnak a szakértők. 

Választásra készül a zloty

A nemzetközi hangulat ahogy eddig, így a jövőben is alapvetően meghatározza a közép-európai devizák árfolyamát. Emellett a "helyi hírek" is befolyásolhatják az árfolyamokat.

A zloty szempontjából fontos, hogy Lengyelországban vasárnap tartják a nagy jelentőségű parlamenti választásokat. Vannak, akik erősödést várnak a lengyel devizától a szavazás után. Ugyanakkor a varsói jegybank csak 25 bázisponttal csökkentette alapkamatát, 5,75 százalékra, így lehet, hogy a lengyel fizetóeszköz csak a piaci folyamatokra reagál. Vannak, akik úgy látják, az árfolyamot várhatóan nem mozgatja meg különösebben, hogy lesz-e kormányváltás vagy sem. Ha valamiféle patthelyzet alakul ki a lengyel törvényhozásban, ami elhúzódó politikai bizonytalanságot okoz, az gyengítheti a lengyel devizát. Ez pedig a forint jegyzésére is hatással lehet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!