4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Forintban, a mostani árfolyamok alapján, amelyek azonban - mint azt az idén nagyon is megtapasztalhattuk - változhatnak, s nem feltétlenül a hazai fizetőeszköz erősödésének irányába. Az ideinél 400 millió euróval magasabb, 2,9 milliárd eurós törlesztési terhet a kormány belföldi állampapírok eladásából fedezné. S annak érdekében, hogy e terve valóra váljon, közel 30 százalékkal többet, 2,5 milliárd forintot költene kommunikációs kampányra. 

A kedden beterjesztett 2021. évi költségvetési tervezetből az is kiderül, mi a kormány államadósság-kezelési stratégiai célkitűzése. Nevezetesen, hogy jövőre is megőrizze az elmúlt években elért stabil finanszírozási helyzetet. Ezt három fő cél teljesülésével kívánja elérni:

- elsősorban az államadósság GDP-hez viszonyított arányának további csökkentésével,

- másodsorban a devizaadósság részarányának alacsony szinten, a 10-20 százalék közötti sávban tartásával,

- harmadsorban a lakosság részvételének növelése az államadósság finanszírozásában.

Bár a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai miatt az idén lassulhat a lakosság közvetlen tulajdonában lévő állampapír-állomány növekedése, a kormány továbbra sem tett le arról, hogy a most mintegy 8 ezer milliárd forintos érték 2023-ra elérje a 11 ezermilliárdot, vagyis amit még 2018 decemberében Varga Mihály pénzügyminiszter kijelölt. További stratégiai célkitűzés a forintpiac továbbfejlesztése és a piaci likviditás erősítése.

Varga Mihály pénzügyminiszter mutatja az általa megvásárolt nyomtatott Magyar Állampapír Pluszt a belvárosi 5-ös számú postán 2019. november 28-án. (MTI/Balogh Zoltán)
Varga Mihály pénzügyminiszter mutatja az általa megvásárolt nyomtatott Magyar Állampapír Pluszt a belvárosi 5-ös számú postán 2019. november 28-án. (MTI/Balogh Zoltán)

A 2021. évi finanszírozási terv kidolgozása és a kamatkiadási és -bevételi előirányzatok tervezése ezen elvek figyelembevételével történt. E stratégia keretében a hiány és a lejáró adósság finanszírozása döntően forintkibocsátásokkal történik, de szerepet kap a devizafinanszírozás is. A központi kormányzat hiányának és a lejáró forintadósságnak a finanszírozását nagy arányban piaci és lakossági állampapír-kibocsátások biztosítják a kormány tervei szerint. 

Az elmúlt években végrehajtott futamidő-hosszabbítási műveletek (például az államkötvény-visszavásárlások és a csereaukciók) révén 2021-ben is alacsony a lejáró forintkötvény mennyisége, azaz ebből a szempontból csökkentek az adósság újrafinanszírozásával kapcsolatos kockázatok - olvasható a költségvetési törvénytervezet indoklásában.

Ambíciózus adósságkezelési céljai elérését a kormány még az eddiginél is intenzívebb kampánnyal támogathatja meg. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a jövő évi költségvetési tervekben közel 30 százalékkal többet, 2,5 milliárd forintot állított be "az állampapírok értékesítését támogató kommunikációs kiadásokra".

A lakossági állampapír-állomány jelentős hányadát a tavaly június 3-án debütált sávos, fix kamatozású, 5 év alatt éves átlagban közel 5 százalékos hozammal kecsegtető, 5 éves futamidejű lakossági állampapír, a Magyar Állampapír Plusz képezi. Emellett ugyanakkor tekintélyes arányt képvisel a 3 és 5 éves változó kamatozású Prémium Magyar Állampapír is. A megnövekedett lakossági állomány mellett a korábbi évekhez képest kisebb a rövidlejáratú lakossági állampapírok aránya. A közvetlenül a lakosságnak értékesített állampapírok növelik a belföldi befektetői bázist, és megbízható finanszírozást jelentenek az állam számára - érvel a kormány a 2021. évi büdzséről készített tervezetének indoklásában.

A 2021-es az adósság szempontjából keményebb éve lesz a kormánynak, miután az ideinél 400 millióval több, összesen 2,9 milliárd euró értékű adósságot kell visszafizetnie. Ebből 2 milliárd euró nemzetközi, 600 millió euró belföldi devizakötvényekben testesül meg, 300 millió euró pedig nemzetközi pénzügyi szervezetektől felvett hitel. Ezek finanszírozása a tervezet szerint kedvező esetben, amennyiben lesz rá belföldi kereslet, a belföldön kibocsátott állampapírok eladásából befolyt összegekből valósulhat meg. 

Ezen kívül a hazai kisbefektetők körében sikeresnek nevezett, az eurózóna inflációjához kötött kamatozású, euróban denominált Prémium Euró Magyar Államkötvény értékesítése is hozzájárul a devizalejáratok refinanszírozásához. 

Ugyanakkor a forint- és devizapiaci helyzet függvényében a kormány piaci devizakötvény kibocsátására is sort keríthet. 2021-ben is jelentős volumenű fejlesztési célú, kedvező kamatozású hitel felvétele várható a nemzetközi fejlesztési intézményektől, amely külföldi, hosszú futamidejű forintforrás bevonását jelenti majd a hazai fejlesztési, beruházási programok megvalósításához - enged betekintést a háttérbe a jövő évi költségvetési tervezet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!