2p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az építőanyagok jelentős drágulása miatt az első negyedévben az építőipar árai több mint 20 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Pedig a háborús hatások csak áprilisban éreztették a hatásukat, amit mutat, hogy a negyedik havi infláció a márciusinál 1 százalékponttal lett magasabb, 9,5 százalék.

Az építőipari termelés volumene márciusban a nyers adatok szerint 10,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit - közölte lapunkkal a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett: az épületek építése 10,6, az egyéb építményeké 11,4 százalékkal.

  • az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 18,7, az egyéb építmények építésében 8,1 százalékkal nőtt a termelés. A speciális szaképítés 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
  • a megkötött új szerződések volumene 30,2, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 30,3, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 30 százalékkal kisebb volt a 2021. márciusi bázisnál.
  • az építőipari vállalkozások március végi szerződésállományának volumene 6,4 százalékkal magasabb volt a 2021. március véginél. Az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 8 százalékkal csökkent, ezzel szemben az egyéb építményeké 17,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Más kérdés, hogy a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 5,7 százalékkal kisebb volt a februárinál.

Az építőipari termelés az idei év első három hónapjában 15,7 százakékkal emelkedett 2021 azonos időszakához képest.

Az I. negyedévben az építőipar termelői árai - egyes építőanyagok jelentős drágulása miatt - 20,6 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az építőipar ágazatain belül a legnagyobb mértékben az épületek építésében és a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben hasonló mértékben (23,7 és 22,8 százalék), az egyéb építmények építése vonatkozásában 14,4 százalékkal nőttek az árak a 2021. I. negyedévihez mérten. Az áremelkedést a kereslet élénkülése mellett a költségek növekedése, különösen egyes építőanyagok jelentős drágulása okozta a KSH szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!