2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az építőanyagok jelentős drágulása miatt az első negyedévben az építőipar árai több mint 20 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Pedig a háborús hatások csak áprilisban éreztették a hatásukat, amit mutat, hogy a negyedik havi infláció a márciusinál 1 százalékponttal lett magasabb, 9,5 százalék.

Az építőipari termelés volumene márciusban a nyers adatok szerint 10,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit - közölte lapunkkal a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett: az épületek építése 10,6, az egyéb építményeké 11,4 százalékkal.

  • az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 18,7, az egyéb építmények építésében 8,1 százalékkal nőtt a termelés. A speciális szaképítés 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
  • a megkötött új szerződések volumene 30,2, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 30,3, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 30 százalékkal kisebb volt a 2021. márciusi bázisnál.
  • az építőipari vállalkozások március végi szerződésállományának volumene 6,4 százalékkal magasabb volt a 2021. március véginél. Az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 8 százalékkal csökkent, ezzel szemben az egyéb építményeké 17,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Más kérdés, hogy a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 5,7 százalékkal kisebb volt a februárinál.

Az építőipari termelés az idei év első három hónapjában 15,7 százakékkal emelkedett 2021 azonos időszakához képest.

Az I. negyedévben az építőipar termelői árai - egyes építőanyagok jelentős drágulása miatt - 20,6 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az építőipar ágazatain belül a legnagyobb mértékben az épületek építésében és a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben hasonló mértékben (23,7 és 22,8 százalék), az egyéb építmények építése vonatkozásában 14,4 százalékkal nőttek az árak a 2021. I. negyedévihez mérten. Az áremelkedést a kereslet élénkülése mellett a költségek növekedése, különösen egyes építőanyagok jelentős drágulása okozta a KSH szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!