4p

Egyáltalán nem biztos, hogy ennyi közmunkásnak lenne helye a mezőgazdaságban.

Azok után, hogy a sertéspestis megjelenését egy szendvicset eldobó migránssal indokolta a frissen kinevezett agrárminiszter, Nagy István, most egy újabb, számunkra nehezen érthető elképzelést dobott be a köztudatba. A Világgazdaságnak adott interjújában többek között kitért arra is, milyen eszközökkel szeretnék a magyar mezőgazdaság termelékenységét növelni:

  • megdupláznák az üvegházi zöldségtermelést,
  • támogatnák a precíziós fejlesztéseket és technológiai generációváltást,
  • korszerűsítenék az agrárszakképzést,
  • létrehoznának egy jövedelemstabilizáló alapot,
  • a mostani 85 ezer helyett 200 ezer hektárt öntöznének,
  • 50 ezer közmunkást irányítanának át a mezőgazdaságba méghozzá állandó munkaerőként.


A tervek hangzatosak, az utolsó, közmunkásokra vonatkozó pont realitása azonban vitatható. Azt most hagyjuk is, hogy a közmunkások néha egy bármikor előhúzható jokerlapként vannak kezelve, ha munkaerőpiaci problémákról van szó, miközben a valós, mélyen gyökerező gondokkal senki sem foglalkozik érdemben. Nevezetesen, hogy miközben a kormány egyre jobban szűkítené az állami foglalkoztatás eme formáját, a mai napig vannak olyan megyék, ahol a munkaerőpiac igazi mozgatórugója és felszívóereje a közfoglalkoztatás.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

A programok szűkítése valahol egyébként érthető is, hiszen az elmúlt években a munkaerőpiac javulásával párhuzamosan egyre többen tudtak elhelyezkedni a közmunkások közül. Akik mára a programban maradtak, azok az elsődleges munkaerőpiacon zömében már nehezen foglalkoztatható szakképzetlenek, vagy olyan szakemberek, akik a lakóhelyükön nem tudnak munkát találni, az országon belüli mobilitás pedig különféle oknál fogva nem alternatíva számukra.

Az új agrárminiszter tehát a zömében szakképzetlen (illetve teljesen más szaktudással rendelkező) munkaerőből terelne át 50 ezret állandó munkaerőként (!), hogy az ágazat termelékenységét növelje.

Tény, a mezőgazdaságban egyre nagyobb problémát jelent a munkaerőhiány, ám ez leginkább két területen mutatkozik meg. Egyrészt alkalmi munkára egyre nehezebben találnak embert a gazdálkodók, főként a zöldség- és gyümölcstermesztésben. Magyarán nincs, aki leszedje a meggyet, a szamócát, a paradicsomot, így nem ritka ma már az sem, hogy a termés egy részét nem is sikerül betakarítani, vagy jobb esetben az optimálisnál később, ami viszont rosszabb minőséget, alacsonyabb felvásárlási árat, ezáltal kevesebb bevételt jelent a gazdálkodó számára.

Másrészt hiány van szakemberekből is, például gépészekből, gépkezelőkből, ami annak is köszönhető, a gépesítés mértéke az elmúlt években fokozódott hazánkban. A KSH adatai szerint a mezőgazdaság, halászat, erdészet ágazatban míg 2013 elején 299 állás volt üresen, a mai legfrissebb adatok szerint ez a szám meghaladja a 600-at is. Tehát kellene a munkaerő a mezőgazdaságba, az 50 ezer közmunkás állandó munkaerőként történő átterelése mégsem tűnik többnek egy hangzatos elképzelésnél.

A közmunkások átképzés nélkül a szakemberhiányt nem fogják tudni pótolni, ráadásul be kell látni azt is, a közmunkások egy része nem is alkalmas erre a feladatra. Ráadásul az ágazat versenyképességének, termelékenységének növelése megköveteli a technológiai fejlődést is, valamint a Nagy által is említett precíziós gazdálkodás térnyerése egyre inkább a képzett utánpótlás iránti igényt fokozza.

Állandó munkaerőként szintén nem lehet őket foglalkoztatni, hiszen a betakarítást az alkalmi munkaerőhiány nehezíti, vagyis legfeljebb 6 hónapra találhatnának maguknak munkát, ami nem egyenlő az állandó foglalkoztatással. Arra, hogy a közmunkások tömegével huzamosabb ideig megtalálják helyüket a mezőgazdaságban, szakemberként vagy szakképzetlenként egy-egy állattenyésztő telepen lenne lehetőség, utóbbi esetben viszont kizárt, hogy a gazdák 50, de még 25 ezer közmunkást is felvegyenek állandóra.




LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!