3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezzel a kedvezőnek tekinthető jelenséggel magyarázza a Magyar Nemzeti Bank a ma nyilvánosságra hozott jelentésében, hogy a számuk egytizedével, 27 ezerre esett, aminek következtében tíz százalékkal kevesebb szerződést is ütöttek nyélbe.

Ahogy azt az Mfor.hu a biztosítók éves beszámolói alapján megírta, a biztosítók bruttó díjbevétele 7 százalék feletti növekedés eredményeként 2018-ban átlépte az ezermilliárd forintos határt. Ám a hazai GDP-t meghaladó bővülés elmarad az uniós felzárkózási pályától – figyelmeztetett Nagy Koppány, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója a biztosítási, pénztári és tőkepiaci kockázati jelentést bemutató sajtótájékoztatón.

Csökkent a biztosítók kárráfordítása
Csökkent a biztosítók kárráfordítása

A biztosítók – lapunk által ugyancsak kimutatott – közel 73 milliárd forintos adózott nyeresége is soha nem látott érték, amit az MNB a szerződések és a díjak gyarapodása mellett alapvetően annak tud be, hogy a korábbi évekhez képest kevésbé szélsőséges időjárás miatt csökkent a kárráfordításuk. A biztosítók tőkemegfelelése stabilan 200 százalék feletti, ami a jogszabályi elvárást kétszeresen haladja meg, s megfelel az uniós átlagnak.

Az etikus életbiztosítási szabályozás piactisztító hatása mellett azzal az előnnyel is járhat, hogy a korábbinál egészségesebb, fenntarthatóbb modell van kialakulóban. Ennek már láthatók az eredményei, nevezetesen, hogy a felére csökkentek az univerzális befektetési célú biztosítások, illetve előretörtek a nyugdíj- és a kockázati életbiztosítások. 

A munkáltatói bevételek visszaesése miatti beolvadások, végelszámolások hatására csökkent az önkéntes pénztárak száma. Az alapvetően a nemzetközi pénz- és tőkepiacok volatilitása, kisebb részben a hazai kötvény- és részvénybefektetések mintegy 1 százalékos vesztesége miatt negatívvá (záró vagyonnal súlyozva -1,8 százalékossá) vált tavalyi hozamok miatt jelentős megcsappantak az önkéntes nyugdíjpénztárak bevételei. Ám a szektor 10 éves átlaghozama változatlanul magas, 7 százalék feletti – hívta fel a figyelmet Laki Gábor, az MNB igazgatója. 

Második éve negatív az egészség- és önsegélyező pénztárak működési eredménye, ami mögött az állhat, hogy a nem fizető tagok hozamából történt levonások összege – főként az alacsony, vagy negatív pénztári hozamok miatt – nagyon csekély volt. 

Miközben a befektetési vállalkozások tőkepiaci forgalma nőtt, a hitelintézeteké csökkent, ami negatívba húzta e szektor összesített mérlegét. A kezelt ügyfélértékpapír-állomány tovább növekedett. Folytatódott a konszolidációs folyamat, két befektetési vállalkozás visszaadta az engedélyét. Összességében a befektetési vállalkozások adózott eredménye nőtt, ám egyes kis – az MNB által nem nevesített – befektetési vállalkozásoknál jövedelmezőségi problémák akadtak.

Fordulat történt a hazai befektetési alapkezelőknél 2018-ban: az általuk kezelt vagyon több évnyi növekedés után csökkent, a 6558 milliárd forintos múlt év végi összvagyonuk viszont közel 4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Alapvetően annak köszönhetően, hogy az ingatlanalapokba rekordértékű, 650 milliárd forint áramlott be, ami bőven kompenzálta, hogy a részvényalapokat 380 milliárd hagyta el.Az alapkezelők össznyeresége tavaly minimálisan, mintegy 25 milliárd forintra mérséklődött. 

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!