Németország elvetette a migránskvóta tervét, hogy feloldja a két és fél éve fennálló patthelyzetet, ami az EU-s menekültügyi tárgyalásokon alakult ki. Ezzel komoly sebet kap Angela Merkel megosztó, befogadó migránspolitikája, Orbán Viktor és a menekültek kötelező befogadását ellenző társai viszont tovább erősödnek az államszövetségen belül.
A fejleményről a Financial Times számolt be egy, a birtokukba jutott német-francia vitairat alapján, melyet a kétnapos, csütörtökön kezdődő uniós csúcson tárgyalnak majd. A jegyzet szerint az új koncepció megtartana egy "szolidaritási mechanizmust" azon uniós tagállamok számára, melyek nagy számú migránst kezelnek. Ennek része lenne a menedékkérők áthelyezése - tehát átvétele, befogadása - a belépési országokból, vagyis azokból a tagállamokból, ahol a menedékkérők belépnek az EU területére. Ugyanakkor a tagállamnak megfelelő indok megléte esetén lehetősége lenne ettől eltérni, és a befogadás helyett "alternatív szolidaritási eszközöket" alkalmazni. Utóbbi részt vélhetően Magyarország és Lengyelország kedvéért foglalták a jegyzetbe, miután mi és V4-es társországunk a kezdetektől fogva hevesen elleneztük a migránskvótát, megakasztva ezzel a téma tárgyalásait.
Az új dokumentum azt is kiköti, hogy a migránskvótáktól való eltéréseknek "korlátozott idejű kivételeknek" kell lenniük, melyek attól kell függjenek, hogy a többi ország részvétele mennyire lesz sikeres a menekültügy kezelésében.
Németország ezen kívül el akarja érni, hogy a 2021-2027-es időszakra megállapított, az előző ciklusnál 25 százalékkal magasabb uniós költségvetési keretből a tagállamok a migrációs tehervállalásuknak megfelelően részesüljenek. Mint ismert, Németország egy ideje hangoztatja már, hogy a szolidaritásnak kétirányú utcának kell lennie, és itt ismét a közép- és Kelet-Európai tagállamokra gondolnak, köztük Magyarországra, melyek az uniós pénzek legnagyobb haszonélvezői, miközben a migránsok elosztásának leghangosabb ellenzői.