Tavaly hat magán meddőségi centrumot államosítottak, idén nyáron még hármat, most pedig a Róbert Károly Meddőségi Centrumot is centralizálják „nemzetstratégiai okokból”.
A legfrissebb Magyar Közlöny szerint
„a Magyar Állam a Róbert Károly Meddőségi Centrum Korlátolt Felelősségű Társaság feletti irányítás megszerzésével megvalósuló összefonódást közérdekből történő nemzetstratégiai jelentőségűnek minősíti.”
Ezek alapján a Kormány a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény 97. §-ában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva elrendeli, hogy a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény 24/A. §-a alapján a Róbert Károly Meddőségi Centrum feletti irányítás magyar állam általi megszerzését – tekintettel a népességfogyás hatékony megállításának és a meddőségi kezelések széles körben elérhetővé tételének szükségességére – közérdekből nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősíti.
A magán meddőségi centrumok államosításával egyre több gyermekre váró pár keresi fel a határon túli számos klinika egyikét. Indokaik szerint főleg azért, mert nem szeretnének a híresen hosszú magyar várólistákra felkerülni, valamint az állami meddőségi klinikákon a szolgáltatás minősége sem feltétlenül olyan, mint a magánintézményekben, például a brnói Unica Klinikán, melynek vezetőjével lapunk interjút is készített a közelmúltban.
2020 januárjától ezeknek az addig magánkézben lévő meddőségi centrumoknak lett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a tulajdonosa:
- a budapesti Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgálató Kft.,
- a budapesti Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft.,
- a budapesti Várandós Egészségügyi Szolgáltató Kft.,
- a budapesti Sterilitas Egészségügyi Ellátó Kft.
- a szegedi Kaáli REK Reprodukciós Központ Kft.,
- a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.
Idén nyáron pedig ezt a három magán meddőségi centrumot államosították:
- TritonLife Róbert Magánkórház
- Versys Clinics
- Reprosys Kft.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közleményt is kiadott a vásárlásról, e szerint a nemzetstratégiai jelentőségű ügylet eredményeként a társaság teljeskörű meddőségi kezelést fog nyújtani a betegek részére állami finanszírozás mellett.
Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter az elmúlt hónapokban egyeztetéseket folytatott a Róbert Károly Magánkórházzal a meddőségkezelési területei állam általi átvételével kapcsolatban. A magánkórház a meddőségi eljárásokat egy újonnan létrehozott gazdasági társaságba szervezte, amelynek tulajdonjogát a magyar állam a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. útján megvásárolja. Az állami tulajdonszerzéssel egyidejűleg a magánkórház ezt a tevékenységét megszünteti.
A minisztérium ismertetése szerint a kapcsolódó, 2020 elején már megjelent jogszabályok folytatásaként így tovább erősödik az állami szerepvállalás az újonnan létrehozott állami meddőségkezelési centrum, a Róbert Károly Meddőségi Centrum közfinanszírozott működésével. A folyamatos betegellátás az új intézmény működési feltételeivel megszilárdítható. A kormány tavaly óta biztosítja a meddőségkezelésben használt gyógyszerek 100 százalékos állami finanszírozását. A meddőségcentrumokban lehetővé válik a meddőségkezelési szolgáltatás ingyenes igénybevétele, ismertette a tárca.
Szakértői becslések szerint a házaspárok 15 százaléka, azaz mintegy 150 ezer pár küzd meddőségi problémával.