Völner Pál december 7-én mondott le az államtitkári posztról, miután az ügyészség megalapozott gyanúval indított eljárást ellene. Eszerint a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) elnökétől rendszeresen fogadott el kenőpénzt, 2-5 millió forintokat.
Annak érdekében, hogy ilyen eset a jövőben ne fordulhasson elő, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága elnöke új szabályokat hozott.
Bíró Marcell Orbán Viktor bizalmásnak számít, a hatóság élére tavaly október 1-jével történt kinevezése előtt a Miniszterelnöki Kormányirodánál volt közigazgatási államtitkár.
A friss Magyar Közlönyben megjelent elnöki rendelet értelmében Bíró magához rendelte azt a jogot, hogy a személyesen meghallgatott pályázónak hány pontot kaphat. Az értékelő bizottságnak az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke által jelölt tagja és a Végrehajtói Kar elnökségének küldötte csak véleményt mondhat erről az értékelésről, bár erről jegyzőkönyvet kell felvenni. A korábbi szabály még kollektív pontozást írt elő, amelyben az OBH képviselője helyett a Kar hivatalának munkatársának is lehetett szava.
További változás, hogy az összesen adható 185 pontból 20 helyett kétszer annyit, 40 pontot érnek a végrehajtási eljárással kapcsolatos gyakorlati ismeretek, amelyeket a bírálók szeméyes meghallgatáson vizsgálnak. Ugyanakkor figyelemen kívül hagyják a bírósági végrehajtói szakvizsgát, amely az előző rendelet alapján még 20 pontot kaphatott.
Bíró rendelete azt is előírja, hogy az azonos pontszámot kapott pályázók között közjegyző jelenlétében, sorsolással kell a sorrendet kialakítani. Törölték viszont azt a kitételt, miszerint a szöveges értékelésben egyebek között ki kell térni a pályázó „életviteléről, erkölcsi és anyagi megbízhatóságáról a rendelkezésekre álló adatok és a személyes meghallgatás alapján kialakított véleményre”.
Újdonság, hogy a Hatóság elnöke csak a saját megbízottjától legmagasabb pontszámot kapott három pályázó közül választhat, de eredménytelennek is nyilváníthatja a pályázatot, ha „a felterjesztett szöveges értékelés alapján arra a megállapításra jut, hogy egyik jelölt sem alkalmas az álláshely betöltésére”. A végrehajtóknál azonban nincs arra lehetőség, mint a bíróságoknál volt, hogy az eredménytelenné nyilvánított pályázat után megbízottat nevezzenek ki, ehelyett új pályázatot kell kiírni.