3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bíró Marcell a Miniszterelnöki Kormányirodánál volt közigazgatási államtitkár, most a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága elnökeként hozott új szabályokat a bírósági végrehajtói pályázatok elbírálásához.

Völner Pál december 7-én mondott le az államtitkári posztról, miután az ügyészség megalapozott gyanúval indított eljárást ellene. Eszerint a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) elnökétől rendszeresen fogadott el kenőpénzt, 2-5 millió forintokat.

Lesújtanak. Fotó: depositphotos
Lesújtanak. Fotó: depositphotos

Annak érdekében, hogy ilyen eset a jövőben ne fordulhasson elő, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága elnöke új szabályokat hozott.

Bíró Marcell Orbán Viktor bizalmásnak számít, a hatóság élére tavaly október 1-jével történt kinevezése előtt a Miniszterelnöki Kormányirodánál volt közigazgatási államtitkár.

A friss Magyar Közlönyben megjelent elnöki rendelet értelmében Bíró magához rendelte azt a jogot, hogy a személyesen meghallgatott pályázónak hány pontot kaphat. Az értékelő bizottságnak az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke által jelölt tagja és a Végrehajtói Kar elnökségének küldötte csak véleményt mondhat erről az értékelésről, bár erről jegyzőkönyvet kell felvenni. A korábbi szabály még kollektív pontozást írt elő, amelyben  az OBH képviselője helyett a Kar hivatalának munkatársának is lehetett szava.

További változás, hogy az összesen adható 185 pontból 20 helyett kétszer annyit, 40 pontot érnek a végrehajtási eljárással kapcsolatos gyakorlati ismeretek, amelyeket a bírálók szeméyes meghallgatáson vizsgálnak. Ugyanakkor figyelemen kívül hagyják a bírósági végrehajtói szakvizsgát, amely az előző rendelet alapján még 20 pontot kaphatott.

Bíró rendelete azt is előírja, hogy az azonos pontszámot kapott pályázók között közjegyző jelenlétében, sorsolással kell a sorrendet kialakítani. Törölték viszont azt a kitételt, miszerint a szöveges értékelésben egyebek között ki kell térni a pályázó „életviteléről, erkölcsi és anyagi megbízhatóságáról a rendelkezésekre álló adatok és a személyes meghallgatás alapján kialakított véleményre”.

Újdonság, hogy a Hatóság elnöke csak a saját megbízottjától legmagasabb pontszámot kapott három pályázó közül választhat, de eredménytelennek is nyilváníthatja a pályázatot, ha „a felterjesztett szöveges értékelés alapján arra a megállapításra jut, hogy egyik jelölt sem alkalmas az álláshely betöltésére”.  A végrehajtóknál azonban nincs arra lehetőség, mint a bíróságoknál volt, hogy az eredménytelenné nyilvánított pályázat után megbízottat nevezzenek ki, ehelyett új pályázatot kell kiírni.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!