5p

Mariopul végórái, orosz kibertámadás lehetősége, az ENSZ főtitkára találkozni akar az ukrán és orosz államfővel, és az országok az orosz gáztól való függetlenedést próbálják megvalósítani, Putyin rakétát is bevet - többek között ezek történtek a háború utolsó pár órájában.

  • Ukrajna kész felajánlani feltétel nélküli tárgyalásokat Mariupolról , és azt javasolta, hogy az ostromlott városban egy „különleges tárgyalási fordulót” tartsanak Oroszországgal – közölték tisztviselők. Az ukrán tárgyalók készen állnak Mariupolba érkezni, hogy tárgyalásokat folytassanak”, és „javaslatot tettek arra, hogy a helyszínen folytassunk közvetlen tárgyalásokat katonai helyőrségünk kiürítéséről”.
  • Eközben Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy Mariupolban a helyzet egyre romlik, és nagyjából 1000 civil rekedt a város azocstali acélgyárában, és ott rejtőzködnek a megmaradt harcosokkal együtt, akik jelentős túlerőben vannak. Zelenszkij azt mondta, 120 000 embert tartanak őrizetben Mariupolban, és "az ott elkövetett bűncselekmények sokkal ijesztőbbek és nagyobb léptékűek, mint Borodjankában", utalva egy lepusztult ukrán városra.

Az orosz támadások után ott maradt bombák maradványait nézi egy férfi a Csernyihivi területen fekvő Ivanyivkában 2022. április 20-án. Fotó: MTI/EPA/
Az orosz támadások után ott maradt bombák maradványait nézi egy férfi a Csernyihivi területen fekvő Ivanyivkában 2022. április 20-án. Fotó: MTI/EPA/

  • Egy Mariupolban harcoló ukrán tengerészgyalogos parancsnok azt mondta, hogy erői „talán az utolsó napjainkkal, ha nem óráinkkal néznek szembe, mivel tömeges kapituláció nélkül lejárt egy újabb orosz ultimátum a városban maradt ukrán csapatoknak, hogy adják meg magukat vagy haljanak meg.
  • A titkosszolgálatok szerint Oroszország hatalmas kibertámadásokat indít az Ukrajnát támogató riválisok ellen – figyelmeztetett az „Öt Szem” hírszerzési hálózat tagjai – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland. 
  • Putyin szövetségese, Ramzan Kadirov azt mondta, hogy az orosz erők csütörtökön „ebédidő előtt vagy ebéd után” teljes ellenőrzésük alá vonják a mariupoli Azovstal acélgyárat. 
  • Ukrajna azon dolgozik, hogy meggyőzze nyugati szövetségeseit, hogy Oroszország földgázszállítmányait az Északi Áramlat 1 vezetékről Ukrajna vezetékére helyezzék át  növelve ezzel Kijev befolyását az Oroszországgal folytatott konfliktusban – közölték energetikai tisztviselők a Reuters hírügynökséggel.
  • Olaszország megállapodást írt alá Angolával a gázszállítás növeléséről, hogy elszakadjon az orosz gáztól. Mario Draghi miniszterelnök a Corriere della Serának adott interjújában kijelentette: „Nem akarunk tovább függeni az orosz gáztól, mert a gazdasági függőség nem válhat politikai alárendeltséggé”.
  • Az amerikai védelmi minisztérium visszavonta állítását, miszerint Ukrajnába több repülőgépet is szállított volna. Ehelyett azt mondta, hogy csak olyan alkatrészeket szállítottak, amelyek lehetővé tették Kijevnek, hogy több repülőgépet vessen az Oroszország elleni harcba. Egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő hozzátette, 14 amerikai tarackot szállítanak a régióba, a hozzájuk tartozó lőszerrel együtt.
  • Az Egyesült Államok több tucat emberre és jogi személyre, köztük egy orosz kereskedelmi bankra és egy virtuális valutabányászati ​​vállalatra is kivetett szankciókat azzal a céllal, hogy „az orosz invázió miatt érvényben lévő szankciók Moszkva kikerülését célozzák”.
  • Németország megvédte magát azokkal a kritikákkal szemben, miszerint a nehézfegyverek Ukrajnába szállítása késedelmes lett volna
  • Oroszország bejelentette, hogy kísérletet indított Sarmat interkontinentális ballisztikus rakétájával, amely nukleáris arzenáljának új kiegészítése. "Ez a valóban egyedülálló fegyver megerősíti fegyveres erőink harci potenciálját, megbízhatóan biztosítja Oroszország biztonságát a külső fenyegetésekkel szemben, és elgondolkodtatót ad azoknak, akik az őrjöngő agresszív retorika hevében megpróbálják fenyegetni hazánkat" - mondta Putyin.
  • Zelenszkij „óvatos optimizmusáról” beszélt, miszerint Ukrajna partnerei már jobban megértik országa szükségleteit.
  • Ukrajna „maximális sebességre” tud kapcsolni az EU-csatlakozásért – mondta Zelenszkij szerda esti nemzeti beszédében, miután találkozott az Európai Tanács elnökével, Charles Michellel. 
  • Boris Johnson brit miniszterelnök krokodilhoz hasonlította Putyint, mondván, nem optimista afelől, hogy az orosz vezetővel tárgyalni lehet. „Hogyan lehet tárgyalni egy krokodillal, amikor az állkapcsában van a lábad, ez az a nehézség, amellyel az ukránok szembesülnek” – mondta újságíróknak.
  • Antonio Guterres ENSZ-főtitkár külön kérte Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt , hogy fogadják őt, hogy megvitassák a béketeremtés lépéseit.
  • Az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Kanada és Franciaország pénzügyminiszterei távoztak a szerdai G20-találkozóról, mialatt az orosz képviselők felszólaltak.
  • A Bloomberg szerint a Kreml bennfenteseinek kicsi, de egyre növekvő száma megkérdőjelezi Vlagyimir Putyin elnök döntését, hogy megtámadja Ukrajnát  A Kreml néhány magas rangú bennfentese úgy véli, hogy Oroszország Ukrajna elleni inváziója "katasztrofális hiba volt, amely évekre visszavhetheti az országot" - idézett a csatorna több forrást. 
  • Az ENSZ Menekültügyi Ügynökségének (UNHCR) adatai szerint több mint 5 millió ember menekült el Ukrajnából azóta, hogy az orosz csapatok február 24-én megszállták az országot. A menekültek 90 százalékát nők és gyermekek teszik ki. Ukrajnán belül további 7,1 millió ember kényszerült elhanyni otthonát. 

(via The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!