3p

Az orosz fél formálisan is kilépett egy hadászati korlátozásokat előíró nemzetközi egyezményből. Ukrajnában választásokat kellene tartani, de könnyen lehet, hogy ez nem megvalósítható. Izraelben eközben látszólag annak ellenére sincs népszerűsége egy palesztin kormánynak, hogy a Hamász merényletét követő válaszcsapások továbbra is rengeteg életet követelnek.

Az ukrán háborúban ma leginkább politikai fordulatok voltak, azon túl ami a harcokban történik.

  • Oroszország kilépett egy 1990 óta élő egyezményből, amivel harci kapacitásait korlátozná. Mindezért az Egyesült Államokat okolta.
  • Az ukránoknak a hadiállapot miatt törvény szerint most nincs lehetőségük politikai kampányt folytatni és választásokat tartani - jelentette ki Petro Porosenko volt ukrán államfő, az ellenzéki Európai Szolidaritás párt vezetője kedden a Facebookon. Az MTI által idézett bejegyzés szerint Porosenko nyugalomra intett a választások kiírásával kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy most mindenkinek a maga feladatát kell végeznie. "Ki kell javítani a hibákat, amelyekből sajnos, elég sok van, méghozzá helyes cselekedetekkel" - mutatott rá az ellenzéki vezető, aki közvetlenül a jelenlegi elnök, Volodimir Zelenszkij előtt töltötte be az államfői posztot 2014-től 2019-ig.
  • Megérkezett a holland légierő öt F-16-os harci repülőgépe kedden Romániába, a holland, dán és román légierő, valamint az amerikai Lockheed Martin vállalat együttműködése révén megalapított Európai F-16-os Kiképzőközpontba (EFTC) - közölte a román védelmi minisztérium (MAPN). A holland F-18-asok a Bukarestet a Fekete-tengerrel összekötő közlekedési folyosó Duna-hídja mellett található fetesti-i 86-os légitámaszponton szálltak le, ahol a NATO, valamint az ukrán hadsereg F-16-osokon szolgáló pilótái számára alakítanak ki nemzetközi kiképzőközpontot.

  • A fogságba ejtett orosz katonák nagy száma miatt a közeljövőben új hadifogolytábor nyílik Ukrajnában - számoltak be az "Élni akarok" elnevezésű, az ukrán védelmi minisztérium által indított projekt központjának munkatársai kedden a Telegramon. Egy másik tábor létesítésének előkészítése is zajlik. A fogolytáborban az orosz katonák részére orvosi ellátást, napi háromszori étkezést biztosítanak, továbbá kapcsolatot tarthatnak rokonaikkal, és a Nemzetközi Vöröskereszt képviselői is folyamatosan kapcsolatba léphetnek velük. A fogolytábor mélyen a hátországban lesz, ahogy azt a genfi egyezmények előírják.

  • Gázában annak ellenére sincs túl nagy népszerűsége egy saját palesztin kormánynak, hogy épp hadban állnak Izraellel. A helyi kormányt az Aljazeera által megszólaltatottak többnyire elutasítják.
  • Izrael arról számolt be, hogy csapatai immár Gáza központját ostromolják. A részletekről nem árultak el sokat, a Hamász szerint sok áldozatot szednek a támadó seregből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!