Március 26-án a szokásosnak mondható reggeli rádiós interjúban jelentette be a miniszterelnök, hogy április 19-én kinyithatnak az óvodák és az iskolák, ezt azzal indokolta, hogy akkorra már az összes regisztrált pedagógus megkaphatja az oltását, országos szinten pedig meglesz a 3 millió vakcinázott ember. A tervezett 3 milliós számot sikerült túl is szárnyalni, hiszen a péntek reggel közölt adat szerint 3,15 millióan kapták már meg az első oltásukat.
Orbán Viktor optimizmusa ennek ellenére napról napra csökkent, hiszen előbb április 9-én azt közölte, hogy a középiskolások számára egyelőre marad a digitális oktatás, és ők fizikailag csak május 10-én térhetnek vissza az iskolájukba. Ez azonban nem nyugtatta meg a kedélyeket, hiszen hiába lobogtatta a kormányzati kommunikáció az oltási adatokat, és beszélt győzelemről, mert más statisztikák azt mutatták, hogy az Orbán-kormány rossz döntései miatt csúfos vereséget szenvedtünk a vírussal szemben. Nem csak lakosságarányosan, de a tavasz folyamán sajnos nominálisan is kimagaslóan sokan hunytak el a járvány következtében itthon.
A túlterhelt kórházak, a rekordszintű áldozatszám és a társadalmi felháborodás is hozzájárulhatott ahhoz, hogy Orbán Viktor néhány napon belül másodszor bírálta felül korábbi döntését. Szerdán ugyanis azt közölte, hogy a felső tagozatba járók se mehetnek iskolába, csak az óvodások és az alsósok térhetnek vissza az oktatási intézményekbe április 19-én.
A szülők és a pedagógusok többsége részben megnyugvással, részben értetlenséggel vette tudomásul a döntést. Nem világos ugyanis, hogy egy 9 éves gyerek miért lenne kevésbé veszélyeztetett, mint egy 10-11 éves. Arról nem is beszélve, hogy a végletekig kivéreztetett egészségügy számára más sem hiányzik, mint a megugró kontaktusszámok miatti újabb esetek. Természetesen a másik oldal, a nyitáspártiak sem tudtak azonosulni a döntéssel, hiszen ha a kormány és a tájékoztatásban részt vevő orvosok állításai igazak, akkor nehezen érthető, hogy miért nem mehetnek még többen iskolába.
Külön csavar a történetben, hogy a kormányfő péntekre eljutott oda, hogy teljesen kitáncol a döntés terhe alól, és a szülőkre és az iskolákra tolta át teljesen a felelősséget, azt mondta: „A szülőknek ugyanakkor megvan az a lehetősége, hogy az igazgatóhoz forduljanak, ha nem akarják mégse iskolába engedni a gyerekeket. Ebben az esetben majd az igazgató eldönti, igazolt hiányzás lesz-e vagy se, mivel ő látja legközelebbről a helyzetet az iskolában.”
A szerkesztőségünkben többen is közvetlenül érintettek a kérdésben. A héten az mfor.hu oldalán néhány gondolatot publicisztika formájában kifejtettünk (Orbán Viktor csak a sipítozó szülőket hallotta meg illetve Kire hallgat Orbán Viktor? A "sipítozó" szülőkre biztos nem című anyagainkban). A hét videójában két, ellentétes állásponton lévő kollégánk most a kamerák előtt ütközteti az álláspontját. Még várni kellene a nyitással vs. még szélesebbre kellene tárni az oktatási intézmények kapuit - érvek és ellenérvek következnek az alábbi ablakban.