4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány rábólintott a Magyar Orvosi Kamara bérekkel kapcsolatos javaslataira, este pedig már a parlament előtt lévő előterjesztésbe is foglalta azokat. A kamarának alig volt ideje megtenni az észrevételeit a készülő törvényjavaslatra, ezért az elsőre a szakmai körökben üdvözölt kezdeményezés elkezdte borzolni a kedélyeket.

„A javasolt bértáblát ugyan elfogadta a kormány, de az ahhoz kapcsolódó intézkedések kidolgozása felvet pár kérdést. Úgy érzem, ebben a járványügyi helyzetben ez a törvényjavaslat az egészségügyre akarja tolni a politikai felelősséget. Megkapták, amit kértek, de ha nem úgy alakulnak a dolgok, övék a felelősség” – mondta ma reggel az ATV-ben Dr. Kunetz Zsombor egészségügyi szakember.

A Parlament előtt a béremelésről szóló törvényjavaslat. Fotó: mti
A Parlament előtt a béremelésről szóló törvényjavaslat. Fotó: mti

Közösségi oldalán hozzáteszi: azzal, hogy a kormány a Magyar Orvosi Kamara (MOK) valóban történelmi léptékű orvosi bérrendezési javaslatát elfogadta, megnyílik az út egy új, hálapénzmentes egészségügy alapjainak letételére. Emlékeztet arra, hogy a MOK új vezetése mindezt megválasztása után nem egészen egy éven belül érte el, a bértábla javaslatát pedig még a koronavírus káosz előtt készítette el és nyújtotta be. Nagyon fontos, és történelmi ez a pillanat a hazai egészségügyben, köszönet azoknak, akik ezt kiharcolták. A mai nap az örömé és a gratulációé – írta tegnap napközben.

Ám délután már arról indult vita, hogy magyar törvényalkotási folyamat milyen érthetetlen gyors tempóban zajlik. Nevezetesen, hogy az utolsó pillanatban osztottak ki egy hosszabb módosító javaslatot a képviselőknek a béremelésről és a hálapénz kivezetéséről, amire nem tudott érdemben felkészülni az ellenzék. Így a szélsebes eljárás után most sokan úgy érzik: ennek meglesz a böjtje.

Az Országgyűlés egyébként ma kivételes eljárásban előbb megtárgyalja, majd el is fogadhatja az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényjavaslatot, amely alapján az orvosok három lépcsőben - először 2021-ben, majd 2022-ben és 2023-ban - kaphatnak béremelést - közölte az MTI azután, hogy tegnap este érkezett a hír, hogy a törvényalkotási bizottság elfogadta a MOK módosító javaslatait. 

A keményebb kritikusok közé tartozó Kunetz szerint a törvénytervezet épeszű ember számára is vállalhatatlan, sőt, néhány elemében tökéletesen alkalmas arra, hogy olyan helyzetet teremtsen az egészségügyben, ahol betegek ezrei maradnak egyik napról a másikra biztosan ellátatlanul – ezt már a 444.hu-s cikkében állítja. Merthogy megtiltja például a másodállások végzését, illetve azok kizárólag a kormány által kijelölt szerv előzetes engedélyével létesíthetőek.

De más dilemmákat is felvet a törvénytervezet, a teljesség igénye nélkül:

  • a magánorvosként ellátott beteget nem kezelheti ugyanaz az orvos állami kórházban
  • szabályozatlan még azoknak a magánegészségügyi szolgáltatóknak a léte is, amelyek állami kezeléseket is végeznek
  • rendezetlen a háziorvosok praxisa, nem tudni, hogy rájuk hogyan kell tekinteni majd, magánszolgáltatóként vagy állami munkaerőként?
  • a hálapénz jövő évtől büntethető lesz, ám akkortól még nem a háromlépcsős magas fizetést kapják az orvosok

A Magyar Orvosi Kamara a sebtiben összeállított törvényjavaslatot követően Kásler Miklóshoz címzett levelében azt írja:  

„újszerűsége és a jogi szöveg bonyolultsága miatt nem volt könnyű feladat, és csak részleges eredménnyel volt elvégezhető a tervezet áttanulmányozása, azaz lehetőséget kell adni a későbbi korrekciókra. A tervezet bértáblával kapcsolatos része számunkra így nem fogadható el”.

Kitérnek arra, hogy:

  •  a törvény nem terjed ki a vállalkozókra, valamint az alapítványoknál, a kht-knál és a magánszolgáltatóknál dolgozó alkalmazottakra
  • a másodállás vállalása ne egyedi elbíráláson alapuljon
  • egyes szakmáknál (patológus, aneszteziológus) komoly zavarokat okozat, ha a másodállás megszűnése miatt eltűnnének
  • a bérkifizetésnél a lefelé való eltérést nem tartják elfogadhatónak (itt kell megjegyezni, hogy a parlament módosító javaslata kitér arra, hogy kivennék a lefelé elmozdulás lehetőségét az illetményeknél, tehát ez megoldódni látszódik)

A három lépcsőben tervezett béremelésnek köszönhetően a rezidensek bére a jelenlegi bruttó 255 ezer forintról először 481 ezer, majd 619 ezer, végül 687 ezer forintra nőne a fizetésük.

A kezdő orvosok bére bruttó 400 ezer forintról 613 ezer forintra, aztán 788 ezerre, majd 875 ezer forintra nőne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!