Megtartotta alakuló ülését a Költségvetési Munkacsoport a pénzügyminiszter vezetésével. Az új kormányzati döntéshozó fórum feladata a költségvetés egyensúlyának szigorú védelme, amelynek eredményeként a kormány tovább csökkentheti a költségvetési hiányt és az államadósságot - olvasható a Pénzügyminisztérium (PM) lapunknak elküldött közleményében.
Mint arról beszámoltunk, az új grémiumot Varga Mihály pénzügyminiszter vezeti, tagjai:
- Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter,
- Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter,
- Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.
Még mielőtt bárki is abból, hogy a Költségvetési Munkacsoport létrehozásával egyidejűleg Varga távozott a Gazdasági Kabinet éléről, átadva helyét Nagy Márton - ma még gazdaságfejlesztési, január 1-jétől azonban már nemzetgazdasági miniszter, arra következtetett volna, hogy Varga befolyása jelentősen csökkent, a kormány közleményben tudatta, hogy
"A fegyelmezett gazdálkodás érdekében a munkacsoportot vezető pénzügyminiszter erős jogkört kap, akár vétójoggal is élhet. A munkacsoport jóváhagyása nélkül semmilyen javaslat nem kerülhet a kormány elé."
Az alakuló ülésen 54 előterjesztést vizsgált a munkacsoport, amelyből 48-at jóváhagyott, a többit vétóval vagy ellenvéleménnyel látta el.
A PM optimistára hangolt közleménye szerint a magyar gazdaság visszatért a növekedési pályára, a következő időszakban pedig tartósan magas ütemben, az uniós átlag felett növekedhet, így, feltételes módban. Jövőre iránytűként szolgál a kormány számára a GDP 2,9 százalékában meghatározott hiánycél, míg 2026-ra 2 százalék alá kívánják csökkenteni a mutatót. "Ehhez hasonlóan az államadósságot is mérsékeljük: jövőre a GDP 66,7 százalékán alakulhat, míg 2026-ra a maastrichti 60 százalékos kritérium alá fogjuk csökkenteni." - ígérte a miniszter.