5p

Az euró/forint tegnap átlépte a 360-as szintet, ma pedig már a 370-es szintet is elérte, s csak azt követően tágított onnan, hogy a Magyar Nemzeti Bank rendszeres, a 0,9 százalékos alapkamat melletti egyhetes betéti tendert hirdetett meg, az ugyanis burkolt kamatemelésnek tekinthető.

A forint esése ma nagyon felgyorsult, a tegnap nap közben 360-ig szaladó euróárfolyam este 362, ma délután pedig már 369,70 forintnál is járt. A tegnapi csúcs 361,70 körül, a ma délelőtti 364-nél, a március 19-i előző rekord pedig csak 360,01 forint volt. Ezzel az euró 2,3 százalékkal drágul ma, ami ritkaság, közben a lengyel zloty csak 0,5, a cseh korona és a lej 0,1 százalékkal gyengült. 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) egyhetes betéti tender rendszeres meghirdetéséről döntött. Az eszköz a bankrendszer likviditásának 0,9 százalékos alapkamaton való lekötésével segíti a hatékonyabb likviditáskezelést. Vélhetően jórészt ennek köszönhető, hogy az euró/forint visszafordult 370-ről, és jelenleg 364,60-nál tartózkodik.

Az összeomlásszerű árváltozások a hasonló tőkepiaci krachban persze nem ritkák, de nem is törvényszerűek. Próbáltunk az okoknak utána járni.

 Euró/forint (Tradingview.com)

Az Orbán Viktor által hozott koronavírus-intézkedések intenzívebbé tehetik az EU és Magyarország közötti nézeteltéréseket, következésképpen gyengíthetik a forintot a Danske Bank elemzői szerint – írta az FXStreet.com tegnap este, amit az Investing.com is linkelt. Az EUR/HUF akkor még csak 358,785-ön állt.

„Olyan rendkívüli koronavírus intézkedéseket hoztak, amelyek hatékonyan támogatják Orbán belpolitikai hatalmát is. Bár ez aligha lesz az euró/forint árfolyam komoly mozgatóereje. Megvan a lehetőség arra, hogy felerősítse a Magyarország és az EU között már folyamatban lévő nézeteltéréseket” – idézik a Danske Bankot.

Mi történik a forinttal?

 A forintgyengülés elsősorban a koronavírus-járványhoz köthető negatív befektetői hangulattal magyarázható Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint. Ám a héten látott forintgyengüléshez pedig hozzájárulhattak a hétfőn elfogadott felhatalmazási törvénnyel kapcsolatos negatív nemzetközi visszhangok is. (Erről itt írtunk részletesebben.)

Irány a 375?

A 370-375-ös tartományt célozhatja meg az euró-forint árfolyama az Equilor Befektetési Zrt. késő délelőtti technikai elemzése szerint. Támaszt immár 360,00, ellenállást 368,78-nál, a 370,00-es lélektani szintnél és 374,72-nél látnak (161,8 százalékos Fibonacchi-szint).

“A nemzetközi befektetői hangulat romlásával párhuzamosan újabb lendületet kapott a forint gyengülése, az árfolyam szignifikánsan áttörte a 360-as szintet. A korábbi alakzatból számított célárfolyam 370-375 közé mutat, mely viszonylag rövid időn belül elérhető lehet” – írják.

A dollár is erősödik az euróhoz képest, így itt dupla hatás érvényesül. Új történelmi maximumot várnak ennél a devizánál is, a 340-es szintet célozhatja meg a jegyzés.

Nem jók a magyar intézkedések?

Továbbra is érdemi nyomás alatt a magyar deviza – írja az Erste Befektetési Zrt. hírlevele is.

“A régiós devizák is gyengülést mutatnak az utóbbi napokban, de a forint gyengeségével kissé kilóg a sorból. Így a bizonytalan nemzetközi piaci hangulat mellett országspecifikus tényezők is közrejátszhatnak a gyengeségben, ami főként a koronavírusra adott eddigi válaszreakciókban mutatkozhat meg” – írta a brókercég.

Magyar mentőcsomag kellene?

A többi céghez hasonlóan a magyarországi koronavírus-intézkedésekre gyanakszik a CIB Bank elemzője, Trippon Mariann is reggeli, címszavakban írt gyorsjelentésében:

Tegnap eldöntötte  a forint, hogy 355-360-as sávból merre indul. Este áttörte 360-at, éjjel illikvid kereskedésben 361,30-ig emelkedett, ma reggel is 361 környékén. Elmúlt egy hétben masszív alulteljesítő a régióban. Okok: felhatalmazási törvény? Nálunk még nincs komoly mentőcsomag?

Cudar világ jön?

Ma egyik elemző sem említi konkrétan, de a napokban már sok kritikát kapott, hogy a magyar kormány a gazdaságban eddig keveset tett a károk elhárítása érdekében. Adó- és közteher-könnyítéseket csak pár ágazat kapott, a lakosság közvetlen pénzbeli segélyezését kizárták. (Pedig ezt már a konzervatív Donald Trump is meglépte.) A bérköltségek átvállalása, a bérgarancia-szabályok vagy a munkanélküli-ellátás bővítése sem jöhet szóba. Sőt, tegnap azt javasolták, hogy “aki elveszti a munkáját, az találjon gyorsan újat”.

Ezzel, hacsak nem lépnek a közeljövőben,  szembe mennek a világ nagy részével. Sok dolgozót, fogyasztót az út szélén hagynak, aminek súlyos következményei lehetnek. Orbán Viktor pár napja bejelentette, hogy “minden idők legnagyobb gazdaságélénkítési akcióterve kell”, ezt azonban a piac a jelek szerint még nem értékeli.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!