Egyes képzéseket és a foglalkoztatást érintő törvénymódosításokat nyújtott be a parlamenthez Palkovics László innovációért és technológiáért felelős miniszter.
A módosítások között ott szerepel az is, hogy a Soproni Egyetemért Alapítvány, az Universitas Miskolcinensis Alapítvány, a Rudolf Kalman Óbudai Egyetemért Alapítvány, valamint a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány és egyetemeik részére történő vagyonjuttatásról szóló 2020. évi XXXVII. törvényt akként módosítanák, hogy az ingyenesen juttatott ingatlanok tekintetében a miniszter fogja gyakorololni az államot megillető tulajdonosi jogokat és teljesítenie a kötelezettségeket.
„A miniszter tulajdonosi joggyakorlói minőségét – kérelmére – az ingatlannyilvántartásba be kell jegyezni. A tulajdonátruházásnak az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésére alkalmas szerződést az állam nevében a tulajdonosi joggyakorló készíti el és köti meg.”
Vannak további érdekes módosítások is, például a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány és a Debreceni Egyetem vagyonjuttatási törvénye azzal egészül ki, hogy a Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet feladatellátását szolgáló ingó vagyontárgyak az Egyetem tulajdonába kerülnek. Azaz a nagyértékű CT- és MR-gépektől kezdve a legkisebb pipettáig minden a modellváltó alapítványé lesz.
A Rudolf Kálmán Óbudai Egyetemért Alapítványhoz térítésmentesen kerülnek arra kijelölt részvények, befektetési jegyek és követelések, de ezek tulajdonba adásáról, vagy átruházásáról a módosítás után szintén a miniszter rendelkezik.
A módosítások között szerepel az is, hogy a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány és az egyetem tulajdonába kerül ingyenesen, nyilvántartási értéken történő átvezetéssel a KAÁLI REK Reprodukciós Központ Kft. állami tulajdonban álló üzletrésze, és a tulajdonba adást követő hat hónapon belül az egyetem meg is szünteti azzal, hogy a feladatait az egyetem látja el. Az egyetem első alkalommal a 2021-es üzleti év után járó osztalékra jogosult.
2021. augusztus 1-jével csatlakozott az új fenntartói modellben működő intézmények sorába a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Dunaújvárosi Egyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Testnevelési Egyetem, valamint létrejön a Tokaj-Hegyalja Egyetem, így már 21 modellváltó egyetem működik Magyarországon.
Jelenleg csak öt állami egyetem maradt: a Budapesti Műszaki és Gazdságtudományi Egyeem (BME), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Zeneakadémia.