Mintegy három hete fogadta el a parlament az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt, a nagy port kavart jogszabályt pedig máris módosítaná a kormány. A módosítás célja, hogy a kormány pontos és naprakész információkat kaphasson az egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatottak (orvosok, nővérek) adatairól is.
Alapvetően egy több éve tartó hatalmas informatikai fejlesztésről van szó. A Kormányzati Személyügyi Döntéstámogató Rendszerről (KSZDR) szóló törvényjavaslatot október 27-én nyújtotta be Pintér Sándor belügyminiszter.
Mi az a KSZDR?
- a Kormány személyügyi információs rendszere
Mi a célja?
- a Kormány személyzetpolitikájának kialakításához és megvalósításához szükséges adatok és elemzések biztosítása
Mivel indokolják?
- a közszolgálatban működő emberi erőforrás gazdálkodás hatékonyságát és szakszerűségét támogatja
- teljes körű információt ad a hatálya alá tartozó állami szervek szervezeti-és létszám viszonyairól
És akkor konkrétan mi változik az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényben?
Az egészségügyi szolgáltató az alapnyilvántartás adatainak és azok változásainak, továbbá az egészségügyi szolgáltató szervezeti adatainak a jogszabályban meghatározottak szerint a Kormányzati Személyügyi Döntéstámogató Rendszerbe történő feltöltésével hajtja végre.
- szól a kiegészítés.
Ez egy visszatérő fordulat, hiszen nem csak az egészségügyisek adatait kell majd a KSZDR-be feltölteni, hanem rendvédelmisek, kormányzati tisztségviselők, pénzügyőrök adatait is. Rengeteg adatról van szó, amiket személyazonosításra alkalmatlan módon kell nyilvántartani. Például az orvosok esetében:
- Személyes adatok
- Elérhetőség
- Hozzátartozók és eltartottak
- Okmányok
- Képzettségek, végzettségek
- Jogviszony
- Korábbi foglalkoztatás adatai
- Előmenetel
- Személyi juttatások
- Minősítés
- Szabadság és távollét
- Kinevezéstől eltérő foglalkoztatás
- Kártérítési felelősség
- Összeférhetetlenség
Ez egy hatalmas informatikai fejlesztés, a KSZDR kialakítására kiírt közbeszerzésen tavaly szeptemberben hirdettek győztest: 831 millió forintos ajálattal a TIGRA Computer- és Irodatechnikai Kft. nyert. Remekül fejlődő cégről van szó, hiszen 2015-ben 4 milliárd forintos forgalmuk volt, ellenben 2019-ben már 14,8 milliárd forint bevételük lett, ami 722 millió forint profitot eredményezett. Nem hagyták bent a cégben, hanem 680 millió forint osztalékot szavazott meg magának a tulajdonos.
A TIGRA tulajdonosa Vertán György. A Népszava írt arról, hogy a nagyvállalkozó a TIGRA mellett a Damit Informatika Kft.-ben is tulajdonos. Ez utóbbi cég pedig zsíros szerződést kötött a Fidesz parlamenti frakciójával: 2018. június elseje és 2020. május vége között, 73,1 millió forintért üzemelteti és fejleszti a kormánypárti honlap szervereit, informatikai rendszerét.
Sorra nyerik el az állami pályázatokat.
Elnyertük a Lechner Tudásközpont által az Elektronikus Ingatlan-nyilvántartás létrehozására kiírt pályázatot, melynek keretében új nyilvántartó rendszert fejlesztünk, többek között E-Földhivatal és E-Földügy modulok kialakításával
- szól a Tigra bemutatkozása. A Lechner Tudásközpont a Miniszterelnökség építészeti, építésügyi, ingatlan-nyilvántartási és térinformatikai szakmai háttérintézménye. A KSZDR működtetéséért a közszolgálati életpálya kidolgozásáért felelős miniszter felel majd január 1-től. Aki pedig Pintér Sándor belügyminiszter.