Hamarosan vége lehet az üzemanyagár-stopnak, amivel az autósok jól jártak ugyan, de a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint annak meghosszabbításával az üzemanyag-kiskereskedők tönkremennek. Az ATV-nek nyilatkozó szakember úgy látja, a következő hetekben folyamatos kőolajár-emelkedést fogunk tapasztalni, és nem lenne meglepő, ha ez rövid időn belül a lélektani határt, a 100 dollárt is elérné vagy meghaladná.
A GKI vezérigazgatója úgy gondolja, a kormány politikai okokból hosszabbít majd.
November 15-én lépett életbe a benzinkutakon az árstop: a kormány a nem prémium benzin és a gázolaj literenkénti árát ekkor 480 forintos felső határral rögzítette. Ez azonban csak február 15-ig tart.
A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszterszerint arra az ATV arra a kérdésére, hogy tervezik-e meghosszabbítani az árstopot, így válaszolt:
„Február 15-ig fog a kormány erről dönteni.”
A GKI vezérigazgatója szerint a kormány politikai okokból hosszabbít majd. Molnár László elmondta, hogy szombaton 90 dollár körül volt az olaj ára, ebből ki lehet következtetni, az árstop nélkül milyen lenne most a helyzet.
„Amikor befagyasztották, akkor 506-510 forint körül az üzemanyagár. Ebből következően körülbelül most 520 forint körüli üzemanyagár lenne" - magyarázta Molnár.
Az autósok jól jártak az árak befagyasztásával - ez azonban nem mondható el a töltőállomásokról. Az eltelt időszakban a valós piaci árak mindig felette voltak a hazai hatósági árnak, ami hosszú távon mindenképp veszteséget jelentett a benzinkutak üzemeltetőinek – mondja az ásványolaj szövetség főtitkára.
„Ha meghosszabbítják, az az ebből évek óta élőket, biztos, hogy tönkre fogja tenni” – véli Grád Ottó.
Grád úgy látja, a következő hetekben folyamatos kőolajár-emelkedést fogunk tapasztalni, Szerinte nem lenne meglepő, ha ez rövid időn belül a lélektani határt, a 100 dollárt is elérné vagy meghaladná.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal november 15-től több mint kétezer töltőállomást ellenőrzött, a pénzügyőrök eddig mindössze 12 esetben állapították meg a hatósági ár megsértését. Az eddig meghozott határozatokban összesen 3,2 millió forint bírságot szabott ki a NAV.