4p

Egyre nagyobb számban érkeztek megkeresések az állami tulajdonban álló ingatlanok megvásárlására, főleg Budapesten és a Balatonnál. Az állam pedig ezer örömmel adta el beruházóknak például a balatoni telkeket, a bevétel dupla annyi lett, mint amennyit reméltek.

A vártnál is sokkal nagyobb mennyiségben és értékben adta el az állami vagyont 2020-ban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. - derül ki a 2020-as költségvetési zárszámadásból, amelyet még szeptember 30-án nyújtott be a kormány.

Az ingatlan és ingó vagyon értékesítéséből és hasznosításából együttesen befolyt 35,5 milliárd forint forint összegű bevétel kétszeresét teszi ki a tervezett 17,4 milliárd forintnak

- olvasható a dokumentumban.

Többször az előzetesen vártnál drágábban adtak el ingatlanokat (Forrás: Pixabay)
Többször az előzetesen vártnál drágábban adtak el ingatlanokat (Forrás: Pixabay)

Az MNV az elektronikus aukciós oldalán összesen 11,6 milliárd forintért adta el az állami tulajdonban lévő ingatlan és ingó vagyont. A kimutatás szerint 100 millió forintot meghaladó értékesítés 13 esetben történt összesen 6 milliárd forint értékben. Többségük budapesti és balatoni telek. Főleg a balatoni ingatlanok kapcsán évek óta heves vita folyik a helyiek és a beruházók között, akik lakóparkokkal, szállodákkal építik körbe a tavat. Erről nem is tesz említést a zárszámadási törvény, csak szikáran közli:

A megkeresések és az egyes árveréseken megtett licitek száma azt jelzi, hogy az érdeklődés elsősorban a frekventált helyeken, jellemzően Budapesten, megyeszékhelyeken található lakóingatlanok (kisebb számban irodaingatlanok), illetve a Balaton mentén fekvő ingatlanokkal kapcsolatban érkezett

- fogalmaznak.

Például eladta az MNV 312 millió forintért a Balatonvilágoson a volt úttörőtábort, de az ügyből jelentős botrány lett. A hvg.hu írta meg, hogy Balatonvilágos önkormányzata az Alkotmánybírósághoz és a Pécsi Törvényszékhez fordult az egykori aligai úttörőtábor helyére tervezett 92 lakásos, hétszintes vízparti társasház építési engedélyének visszavonásáért, azonnali jogvédelmet is kérve. A beadvány szerint a tervezett építmény teljesen tájidegen, a kiadott engedély pedig nem biztosítja az önkormányzat elővásárlási jogát a bárki által megközelíthető parti sáv, illetve sétány kialakítására, amit a 2018-as területrendezési törvény is szorgalmaz. A tiltakozás hatására a kormány visszavonta a társasház építési engedélyét.

Máshol viszont nem volt ekkora ellenállás. Szintén eladott az MNV két balatonboglári telket összesen 480 millió forintért. Értékessé természetesen a saját partszakasz teszi. A boglári önkormányzatnak volt elővásárlási joga, de egy idén májusi polgármesteri határozatból az derült ki, hogy ezzel nem éltek, így a mohácsi 3G Origo Kft. lett a tulajdonosa a területnek. Idén szeptemberig még SH-Origo Ingatlanhasznosító Kft.-nek hívták a céget: 2020-ban mindössze 872 ezer forint forgalmuk volt. Az egyik tulajdonos azonban Kiss Géza, aki egy dinamikusan fejlődő mohácsi vállalat, a Grin-Bau Kivitelező Kft. egyik tulajdonosa is. Bár csak 2019-ben alakultak, de 2020-ban már 1,9 milliárd forint bevételük és 281 millió forint nyereségük volt.

Idén pedig tovább folytatta a balatoni ingatlanok eladását az állam. Lapunk írta meg, hogy sikeresen eladták a balatonboglári Sellő kempinget és a balatonszemesi Hattyú kempinget is 1-1 milliárd forintért, így a siófoki Hotel Móló 1,5 milliárd forintos eladásával mintegy 3,5 milliárd forintot kerestek összesen. Mindhárom vevő ismert ingatlanbefektető.

Új szolgáltatása pedig az MNV-nek, hogy már nem csak megvenni, hanem bérelni is lehet online az állami ingatlanokat. A bérleti licit portálról bárki, bárhonnan licitálhat a meghirdetett házak, házrészek, irodák, illetve épületegyüttesek bérletére. Jelenleg 11 ingatlant kínál az állam a potenciális bérlőknek: köztük az ELTE visegrádi üdülőjét.

Az ingatlan Visegrád központjához közel, belterületen található, távol az átmenő forgalom zajától, a Dunapart közelében, nyugodt környezetben fekszik. A 11-es főútról letérve, a települést átszelő Fő utcában található az ingatlan. Az ingatlan három szintes, 33 szobát tartalmaz

- szól a bérleti hirdetmény. A minimum bérleti díj 1,1 millió forint lenne havonta.

A 2020-as zárszámadási törvényből pedig még annyi derült ki, hogy az örökléssel kapcsolatos ügyleteket érintő, többnyire végrehajtók által lebonyolított értékesítések 1,5 milliárd forintot tettek ki, valamint 2 milliárd forintért adtak el 100 millió forintnál olcsóbb ingatlanokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!