Vlagyimir Putyin a nemzetközi járatait egyetlen célország kivételével törölni kényszerült Aeroflot légitársaság alkalmazottaival csevegett tévékamerák előtt, és itt említette meg, hogy álláspontja szerint az Oroszország ellen életbe léptetett nyugati szankciók
"nagyon közel állnak egy hadüzenethez".
Hozzátette: Oroszország hadviselő félként tekintene azokra az országokra, amelyek részt vennének egy Ukrajna fölötti repüléstilalmi zóna kialakításában és fenntartásában. (A NATO egyelőre kategorikusan kizárta, hogy hajlandók lennének nyílt konfliktust kockáztatni Oroszországgal az ukrán elnök ilyen irányú kéréseinek teljesítésével.)
Elismételte már ismert szólamait arról is, hogy az Ukrajna ellen indított "különleges katonai művelet" hátterében az áll, hogy Moszkvának meg kell védenie az oroszokat Kelet-Ukrajnában, Ukrajnát meg kell fosztani fegyvereitől és "nácimentessé" kell tenni, továbbá el kell érni azt is, hogy státusza katonailag semleges legyen.
Nem lehet elszigetelni Oroszországot
Korábban megszólalt Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője is, aki leszögezte:
"A világ túlságosan nagy ahhoz, hogy Európa és az Egyesült Államok bármelyik országot is elszigetelje."
Peszkov egyúttal a szankciók kivetése miatt "gazdasági banditizmussal" vádolta meg a nyugatot, és azt is kijelentette, hogy Moszkva minderre válaszolni fog, kizárólag saját érdekeit szem előtt tartva. A válaszintézkedésekről további konkrétumokat nem közölt.
A szóvivő nyilatkozatában kiállt az orosz parlamentben előző nap elfogadott törvény mellett, amely büntetőjogi felelősségre vonást ír elő az orosz hadsereg műveleteire vonatkozó rémhírek terjesztése és Oroszország elleni szankciók sürgetése esetén.
Peszkov úgy fogalmazott, hogy információs háború folyik, és sürgősen szükség volt olyan jogszabályra, amely határozottan fellép a félreinformálás ellen.
Németország két legnagyobb állami televízióstársasága, az ARD és a ZDF szombaton azt jelentette be, hogy a szóban forgó törvény miatt felfüggeszti moszkvai tudósításait.
(MTI)