5p

A Mercedes-Benz nem válaszolt arra, miért nem kommunikálja hivatalosan a magyar kormánnyal – köztük Orbán Viktorral – folytatott találkozókat, noha azok megtörténtét a magyar fél nyilvánosságra hozta. A vállalat szerint a politikai szereplőkkel való megbeszélések a napi működés részét képezik.

A Stuttgarter Nachrichten nemrég arról számolt be, hogy a német Mercedes-Benz nem veri nagydobra: vezérigazgatója, Ola Källenius rendszeresen egyeztet a magyar politikai vezetéssel, köztük Orbán Viktor miniszterelnökkel. „A kapcsolatok ápolása érdekében a konszernvezető a legmagasabb szinten tart fenn kapcsolatokat a magyar politikával. Erről azonban a német közvélemény lehetőleg minél kevesebbet tud” – fogalmazott a lap. Mivel a találkozókról kizárólag a magyar fél számol be, a Mercedes sem előzetesen, sem utólag nem ad ki hivatalos tájékoztatást, megkerestük a német vállalatot.

A Mercedes-Benz írásban reagált megkeresésünkre. Arra a kérdésünkre, hogy miért nem kommunikálták a vezérigazgató és Orbán Viktor találkozóját, a vállalat nem adott egyértelmű választ. Ehelyett közölték:

„A különböző, többek között politikai érintettekkel folytatott találkozók a Mercedes-Benz napi működésének részét képezik, és ezeket általában nem kommunikáljuk proaktívan.”

A cég hangsúlyozta, hogy több mint 150 országban folytat üzleti tevékenységet, és a globalizáció, valamint a gazdasági összefonódások korában továbbra is a párbeszédre és a konstruktív együttműködésre törekszik. „A világszintű gazdasági kapcsolatok irányvonalait a politika határozza meg. Vállalatként ezen irányvonalak mentén működünk, és a politikára támaszkodunk abban, hogy ezek nemzetközi betartását biztosítsa” – fogalmaztak.

A Mercedes-Benz szerint saját értékeit az üzemeiben érvényesíti. Mint írták:

„A Mercedes-Benz saját értékeit és normáit a helyszínen, üzemeiben érvényesíti. Ennek megfelelően: a jelenlét többet ér, mint a visszavonulás – és hozzájárul a helyi normák alakításához.”

A kecskeméti gyárral kapcsolatban a vállalat megerősítette: „A Mercedes-Benz kecskeméti gyára nemzetközi gyártási hálózatunk központi része. 2012 óta folyik ott a termelés, és – ahogyan az a nemzetközi gyártási hálózatunkban szokásos – konstruktív kapcsolatot ápolunk a helyi kormánnyal.” Ennek keretében „személyes találkozókra is sor került”. Hozzátették: „A magyar külgazdasági és külügyminisztérium, valamint Kecskemét városa aktívan támogatja a helyszín fejlesztését.”

„A helyszínválasztási döntéseket a Mercedes-Benznél sokféle, hosszú távú tényező alapján hozzák meg. A Mercedes-Benz Magyarország EU-tagságát is figyelembe véve döntött e helyszín mellett” – írta a cég szóvivője. Korábban beszámoltunk róla, hogy a Mercedes-Benz évi 100 ezer autó gyártását helyezné át Németországból Kecskemétre, mivel Magyarországon a személyi jellegű ráfordítások – elsősorban a bérek – mintegy 70 százalékkal alacsonyabbak.

A döntés mögött a költséghatékonyság áll: Magyarországon ritkább a betegszabadság és kevesebb a távollét, a munkaidő-kiesés így jóval kisebb. A termelékenység viszont a hasonló gyártási módszerek miatt nem jelent különbséget.

A márka imázsa szempontjából azonban a termelés áthelyezése egyesek szerint kérdéseket vet fel:

A Mercedes-Benz nem válaszolt arra a kérdésre, hogy miként egyeztethetők össze a magyar kormánnyal folytatott együttműködések a vállalat által képviselt értékekkel, különös tekintettel a korrupcióval és demokratikus visszalépésekkel kapcsolatos rendszeres vádakra. Arra a felvetésre sem reagáltak, hogy miként viszonyulnak ahhoz, hogy Orbán Viktor nyilvánosan a támogatásáról biztosította a németországi AfD-t. A német, radikális párt EU-ellenes és bevándorláskritikus nézeteiről ismert, az elmúlt években egyre inkább szélsőjobboldali irányba tolódott.

A Mercedes-Benz külkapcsolatokért felelős vezetője, Eckart von Klaeden februárban a Deutsche Welle kérdésére egyértelműen elhatárolódott az AfD-től. Mint mondta: „Az idegengyűlölet, a gyűlölet, az antiszemitizmus bármely formája és a szélsőségesség egyértelműen ellentétes a Mercedes-Benz értékeivel.” Klaeden ezzel csatlakozott azokhoz a német nagyvállalati vezetőkhöz – többek között a Deutsche Bank, a Siemens vagy a Bosch vezetőihez –, akik nyilvánosan állást foglaltak az AfD térnyerése ellen és a nyitottság, a sokszínűség mellett.

Orbán Viktor idén februárban a Karmelita kolostorban, magasrangú vendégeknek járó külsőségek között fogadta Alice Weidelt, az AfD társelnökét. A találkozón Orbán a pártot „Németország jövőjének” nevezte, és hangsúlyozta, hogy az AfD programja – különösen a migráció és az energiaügyek terén – kedvező lenne Magyarország számára is. Weidel a találkozót követően Orbánt „a józan ész, a szuverenitás és a függetlenség szimbólumának” nevezte. A németországi előrehozott parlamenti választásokon az AfD 20,8 százalékos eredményt ért el, megduplázva korábbi támogatottságát, és ezzel a második legerősebb párttá vált. Orbán Viktor másnap az X-en gratulált Weidelnek és az AfD-nek, kiemelve a választási eredményt. Ugyanakkor a választások győztesének, a CDU/CSU szövetségnek és kancellárjelöltjüknek, Friedrich Merznek nem küldött gratulációt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!