6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Vállalati hitelezést és a háztartási hitelezés területén is kimagaslóan erős második negyedévet zárt a magyar hitelpiac, amelyet nagymértékben támogattak az állami és jegybanki hitelprogramok, de előre tekintve mindkét szegmensben borúsabb a kép, a következő negyedévekben kevésbé erős hitelpiacra számít az MNB.

A második negyedéves hitelezési folyamatokat ellentétes hatások alakították. Kimagasló új hitelkibocsátás valósult meg a negyedév során, melyben a vállalatoknál a Széchenyi Kártya Program GO! konstrukciója, míg a lakossági szegmensben az NHP Zöld Otthon Program játszott szerepet

– mondta el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) második negyedéves hitelezési folyamatait bemutató prezentáción Nagy Tamás, az MNB pénzügyi rendszerek igazgatója és Dancsik Bálint főosztályvezető.

Ezzel párhuzamosan a hitelintézeti szektor mérlegében lévő hitelportfólió döntő többsége már nem vesz részt a fizetési moratóriumban, ennélfogva az újraindult törlesztések csökkentik a hitelállomány növekedési ütemét. Mindezek eredőjeként a vállalati hiteldinamika 15 százalékot, a lakossági hiteldinamika 11 százalékot tett ki júniusban. Az év második felében azonban visszafogottabb hitelezés valósulhat meg, a bankok várakozásai alapján mind a háztartási-, mind a vállalati szegmensben a hitelfeltételek szigorítása, és ezzel párhuzamosan a hitelkereslet visszaesése várható.

Vállalati hitelezést és a háztartási hitelezés területén is kimagaslóan erős második negyedévet zárt a magyar hitelpiac. Forrás: MNB
Vállalati hitelezést és a háztartási hitelezés területén is kimagaslóan erős második negyedévet zárt a magyar hitelpiac. Forrás: MNB

A második negyedévben a vállalati hitelállomány 344 milliárd forinttal bővült, ezzel az éves növekedési ütem 15 százalékra emelkedett. Ha ehhez hozzáadjuk a hitelintézetek mérlegében lévő vállalati kötvényállomány bővülését is, akkor a teljes hitelállomány összesen 514 milliárd forinttal nőtt a második negyedévben, ezzel a kötvényeket is tartalmazó állomány éves növekedési üteme 22,1 százalék volt júniusban. Ezen belül a kkv szegmens növekedési üteme 13 százalékot tett ki éves összehasonlításban. A hitelállomány bővülésének nagyobb részét a forint hitelállomány bővülése okozta, ez mintegy 240 milliárd forint volt. Míg ebben a negyedévben a devizahitelek 104 milliárd forintot tettek ki, amivel a devizahitelezés 2020 környékén tapasztalt csökkenése után ismét növekvő pályára állt az elmúlt két negyedévben.

Az MNB kiemelte, hogy a kkv hiteleken belül a piaci alapon szerződött hitelek aránya 60 százalékra csökkent az új szerződéseken belül a júniusban bezáródó Széchenyi Kártya Program Go! iránti fokozott kereslet miatt, mely így jelentősen elmaradt az első negyedév 79 százalékos értékétől. A kamatkörnyezet emelkedésével párhuzamosan a piaci alapon kötött kkv hitelek átlagos kamatlába emelkedett a negyedév során.

Előretekintve a bankok egyharmada szigorítást tervez a vállalati hitelek feltételein 2022 második felében, ezzel párhuzamosan a gazdasági környezet bizonytalansága miatt a hosszabb lejáratú hitelek iránt 45 százalékuk keresletcsökkenést, míg növekvő forgóeszközhitel-igényt közel 30 százalékuk vár, amely utóbbinak a fő oka az energia- és nyersanyagárak emelkedése. A Banki konjunktúrafelmérés alapján a bankok 55 százaléka tervezi növelni a teljes vállalati és 50 százaléka kkv hitelállományát 2022 második félévében.

Megjegyzés: 10 intézménnyel lefolytatott interjúk alapján. Forrás: MNB
Megjegyzés: 10 intézménnyel lefolytatott interjúk alapján. Forrás: MNB

Az MNB rámutatott, hogy a hitelmoratórium negyedik szakaszában elenyésző számban vesznek részt a vállalatok, és kiemelte, hogy a megkérdezett hitelintézetek a kereskedelmiingatlan-piacon növekvő kockázatokat látnak, szerintük csak a logisztikai központokban maradt potenciál.

A lakossági hitelezés területén az állomány változása tekintetében a második negyedévben az előző negyedévekhez hasonló folyamatok láthatók. Most is elsősorban a lakáshitel állomány és a babaváró hitel állomány növekedése volt jellemző. Ennek eredőjeként a teljes háztartási hitelállomány mintegy 285 milliárd forinttal növekedett a második negyedévben, ezzel a hitelállomány éves növekedési üteme 11 százalékra mérséklődött.

A lassulás oka, hogy jelenleg sokkal kevesebben vesznek részt a törlesztési moratóriumban, mint tavaly november előtt. Júniusban a lakossági hitelállomány csupán 5 százaléka vett részt a moratóriumban, így ez a törlesztéseket már csak kismértékben fogja vissza, ami csökkenti a hitelfelvételi dinamikát. A lassulás ellenére a hazai hitelfelvételi dinamika európai összevetésben továbbra is kimagasló, ugyanakkor a GDP-arányos hitelállomány 16 százalékkal továbbra is alacsonynak számít: az uniós átlag 51 százalék, míg Szlovákiában 47, Csehországban 35, Lengyelországban pedig 30 százalék.

A negyedév során megvalósult kimagasló hitelkihelyezéseket a lakáshitelek 427 milliárd forintos rekord volumene érdemben támogatta, amiben a kamatemelések miatt előrehozott kereslet és az NHP Zöld Otthon Program (ZOP) érdemi szerepet játszott.

A negyedév során a ZOP a lakáshitel-kihelyezéseken belül 33 százalékos, az új lakáscélon belül 85 százalékos részesedést ért el. A hitelprogram hatására emelkedett az új lakáscélra igényelt hitelek részaránya a lakáshiteleken belül, és az átlagos szerződéses összeg közel 6 millió forinttal 22 millió forintra emelkedett egy év alatt ezen hitelcél esetében.

A jövőre tekintve az MNB a hitelösszegeket tekintve kettős hatást prognosztizál: kamatok növekedése csökkentő hatással van a hitelösszegekre, mert a lakosság nehezebben tudja kigazdálkodni a törlesztőrészleteket, viszont ezzel párhuzamosan továbbra is növekvő lakásárakra számít a nemzeti bank, ami viszont növelően hathat a hitelösszegekre.

A bankok 2022 második negyedévében szigorítottak a lakáshitelek feltételein, míg az év második felére előretekintve mind a lakás-, mind a fogyasztási szegmensben 40-50 százalékuk további szigorítást helyezett kilátásba a bizonytalan gazdasági kilátások miatt. A negyedév során tapasztalt élénkülő lakáshitelkereslet visszaesésére számít a bankok 83 százaléka 2022 második felében.

Az újonnan kötött lakáshitel-szerződések átlagos felára újabb historikus mélypontra, a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek esetében negatív tartományba süllyedt a második negyedévben, mivel a referenciakamatok gyors emelkedését a bankok még nem érvényesítették teljes mértékben a hitelkamataikban az első félév végére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!