2p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Stabilizálódik a munkaerőpiac, elértük a teljes foglalkoztatottság szintjét - ez sem tudja azonban majd ellensúlyozni a koronavírus hatásait.

Enyhe emelkedésbe fordulhat a munkanélküliség?

A munkanélküliségi ráta a 15–64 éves korosztály körében 2020 januárjában 3,5 százalékon állt, vagyis enyhén emelkedett a tavalyi év végéhez mérten. Az előző év azonos időszakához képest ugyanakkor 0,1 százalékpontos javulást mutat az indikátor. Összességében tehát egy stabilizálódó munkaerőpiaci helyzetről számolnak be az adatok, miután vélhetően a hazai munkaerőpiac elérte a teljes foglalkoztatottság szintjét - írja gyorselemzésében az ING.

A munkanélküliek számát tekintve egyébként minimális. 5 ezer fős emelkedést mutatnak az adatok az előző hónaphoz képest, de továbbra is közel vagyunk a rekord alacsony szinthez.

A munkanélküliségi ráta alakulása (15–74 éves népességen belül, háromhavi mozgóátlag). Forrás: KSH
A munkanélküliségi ráta alakulása (15–74 éves népességen belül, háromhavi mozgóátlag). Forrás: KSH

Talán a legérdekesebb új folyamat, hogy a gazdaságilag aktívak száma már négy hónapja csökkenést mutat, ami a munkanélküliségi ráta enyhe emelkedésének irányába hat - olvasható az elemzésben.

Nagy lesz a fluktuáció, de idén is hiánycikk lesz a munkaerő

A 2019 egészében mért 3,5 százalékos átlagos munkanélküliségi ráta után az idei évben várhatóan hasonló szinten alakul a mutató. Annak ellenére, hogy jelentős lehet a munkaerőpiaci fluktuáció, a munkanélküliségi mutatókat ez érdemben nem érinti majd, mivel a vállalatok munkaerő iránti igénye a digitalizálás és automatizálás ellenére is jelentős marad, főleg azon vállalatok körében, ahol még mindig megéri a munkaerőköltséget növelni a technológiai beruházások helyett.

Beüt a koronavírus a magyar gazdaságban is

A kedvező munkaerőpiaci folyamatok azonban sajnos nem tudják majd érdemben segíteni a gazdaságot, amennyiben a koronavírus okozta félelem csökkenti a belső keresletet és a termelési láncok megszakadása miatt átmeneti zavarok lépnek fel az iparban - írja az ING.

A járvány várható világgazdasági hatásaival kapcsolatos első elemzések egyébként a napokban láttak napvilágot, több lehetséges forgatókönyv felvázolásával - itt írtunk erről bővebben >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!