2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg Szlovákia a GDP 9,3, Magyarország csupán a GDP 1,1 százalékát fordította rezsivédelemre.

Magyarország mindössze a GDP 1,1 százalékát, vagyis 2,7 milliárd eurót költött rezsitámogatásra 2021 szeptembere óta, ez pedig a harmadik legalacsonyabb érték ez Európai Unióban – foglalta össze a Bruegel Intézet tanulmányát a hvg.hu. Az adatokból kiderült, hogy GDP-arányosan a szlovákok költöttek legtöbbet rezsivédelemre: GDP-jük összesen 9,3 százalékát. Fontos kiemelni azt is, hogy célzott támogatást hazánkon kívül csak Máltán nem adott a kormány a rászorulóknak.

A Németország által elköltött összeg messze meghaladja az összes többi ország által elköltött összeget: összesen 268,1 milliárd eurót fordítottak rezsivédelemre, noha ott ez „csupán” a GDP 7,5 százalékát jelentette.

Magyarország mindössze a GDP 1,1 százalékát, vagyis 2,7 milliárd eurót költött rezsitámogatásra 2021 szeptembere óta, ez pedig a harmadik legalacsonyabb érték ez Európai Unióban. Fotó: Depositphotos
Magyarország mindössze a GDP 1,1 százalékát, vagyis 2,7 milliárd eurót költött rezsitámogatásra 2021 szeptembere óta, ez pedig a harmadik legalacsonyabb érték ez Európai Unióban. Fotó: Depositphotos

A Bruegel Intézet hét csoportba sorolta a rezsivédelmi intézkedéseket:

  • adócsökkentés,
  • kiskereskedelmi árszabályozás,
  • nagykereskedelmi árszabályozás,
  • rászorulók célzott támogatása,
  • állami cégek bevonása,
  • többletprofit megadóztatása,
  • cégek támogatása.

Magyarország ezek közül viszont csupán négyet használt: itthon kiskereskedelmi árszabályozás, adócsökkentés, a többletprofit megadóztatása, valamint a cégek támogatása volt jellemző.

Az uniós országok összevetésében Magyarországnál kevesebbet csak Cipruson (ahol a GDP 0,9) és Finnországban (ahol a GDP 0,6 százalékát) fordítottak rezsivédelemre.

Az elemzés Magyarországról szóló részében külön kitérnek azokra a rendkívüli intézkedésekre, amikre a kormány az energiaválság miatt kényszerült rá: kiemelték az extraprofitadókat, és a rezsicsökkentés átalakítását is.

A Bruegel elemzői úgy vélik, hogy az energiahordozók ársapkázása helyett hosszabb távon az alacsonyabb jövedelmű társadalmi rétegek támogatása, valamint a gazdaság stratégiai ágazatait érintő jövedelemtámogatás lenne célravezető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!