3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Romániában étkezési utalványokkal próbálják a koronavírus elleni oltás felételére ösztönözni a többségében még mindig beoltatlan lakosságot, ennek részleteiről pénteken írt alá miniszteri rendeletet Cseke Attila megbízott egészségügyi miniszter.

Romániában azok jogosultak az öt darab, egyenként 20 lej (1420 forint) értékű étkezési utalványra, akik augusztus 31-e (az étkezési utalványokat bevezető sürgősségi kormányrendelet hatályba lépése) után kapták meg a vakcina második vagy az egydózisú Johnson&Johnson oltás egyetlen adagját. Az étkezési utalványokat legkésőbb két hónappal az utolsó oltás után annál az oltópontnál vagy orvosi rendelőnél lehet átvenni, ahol az illetőt immunizálták. Az utalványok nyomtatása azonban még csak most kezdődik. Az egészségügyi tárca pénteki közleménye szerint kiosztásuk várhatóan októbertől válik lehetővé.

A 19,3 millió lakosú Romániában eddig 5,3 millió ember, a beoltható 12 év feletti lakosság 31,3 százaléka kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást. Az oltási hajlandóság május végétől az addigi negyedére esett vissza, nyár elején pedig - amikor még az utazási előnyöknek is lehetett bizonyos motivációs hatásuk - az oltakozás üteme napi tízezer új beoltott körül stabilizálódott. Augusztus közepétől azonban tovább csökkent Romániában az oltási hajlandóság: most már a napi 5800 új beoltott számít átlagosnak.

Közben a járvány negyedik hulláma minden korábbinál gyorsabban emelkedő fertőzési mutatókat produkál Romániában. Míg múlt héten a napi 1500 új eset számított kiugróan magas számnak, ezen a héten már kétezernél több fertőzést diagnosztizáltak naponta, pénteken pedig az új esetek száma a 2500-at is túllépte, ami 85 százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát.

A napi jelentésben 41 újabb haláleset szerepel, ami több mint másfélszerese a kéthetes mozgóátlagnak. A kórházakban csaknem 4300 koronavírusos fertőzöttet kezelnek, számuk két hét alatt több mint duplájára emelkedett. Hasonló arányban nőtt a súlyos esetek száma: immár 543 fertőzöttet ápolnak intenzív terápián.

A Washingtoni Tudományegyetem Egészségügyi Mérési és Értékeli Intézete (IHME) az eddigi adatok alapján azt valószínűsíti, hogy Romániában október negyedike körül érheti el csúcspontját a járvány negyedik hulláma, az elhalálozások száma pedig az október 26-27-i tetőzéskor napi 300 (a pesszimista forgatókönyv szerint napi 550) körül tetőzhet.

A bukaresti médiában idézett IHME-becslés szerint az október elejére várt csúcsponton naponta mintegy 60 ezer ember fertőződhet meg Romániában, de várhatóan ezeknek csak töredéke - napi tízezernél kevesebb - kerül majd be a hivatalos statisztikába. A második hullám márciusi tetőzésekor az IHME szerint naponta 40 ezerrel nőtt a fertőzöttek száma Romániában, de ezek közül csak napi 6600 új fertőzést igazoltak azok a tesztek, amelynek az eredményét bevezették a hivatalos nyilvántartásba.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!