Hasonló cipőben járnak a szállásadók és a kereskedők, hiszen a szállásadóknak január 1-től digitális okmányolvasót kellene használniuk, az online pénztárgépeket üzemeltető kereskedőknek pedig lehetővé kell tenni az elektronikus fizetést.
A kereskedők egy részéhez azonban még el sem jutott az információ, hogy január 1-től új törvényi kötelezettségük van, míg a mintegy 40 ezer szállásadó egyelőre azt sem tudja, hogy ennek az okmányolvasónak milyennek kell lennie.
Egy hónap múlva minden szálláshelynek, a legkisebbtől a legnagyobbakig, digitális okmányolvasót kellene használnia. Ez egy szkennert jelent, de nem tudjuk, hogy milyen típust lehetne használni és semmilyen oktatás vagy képzés sem társult hozzá
- mondta lapunknak Schumicky Balázs, a Magyar Apartmankiadók Egyesülete elnöke. Ráadásul egy okmányolvasó ára akár a 250 ezer forintot is elérheti, amit pályázati lehetőség, támogatás nélkül nem mindenki engedhet meg magának. A szállásadóknak egy augusztusi kormányrendelet írta elő az új kötelezettséget, amiről korábban nem volt szó.
Kiderült, hogy a vendégek adatait nem kézzel kell felvenni a bemutatott iratokból, hanem digitálisan. Eddig is léteztek már olyan szkennerek, amelyek képesek beolvasni az útlevelek és igazolványok adatait, de januártól kötelező a használatuk. Tehát a szálláshelyek munkatársai szálláshely-kezelő szoftver segítségével biztosítják az adatszolgáltatást, a program pedig a kötelező adattovábbítást okmányolvasón keresztül teljesíti.
A kereskedők esetében lapunk is megírta, hogy a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) kezdeményezni fogja az elektronikus fizetésre vonatkozó január elsejei határidő módosítását, amennyiben a plázák és a kisebb boltok korlátozott nyitva tartásra vagy bezárásra kényszerülnének.
A halasztást csak akkor kérjük, ha a kereskedelmet is érintő további szigorítások lesznek. Ha a plázák bezárnak, akkor fizikailag nem lehetséges a termilálok beszerelése. Ha a karácsonyi időszakra enyhítés lesz, akkor viszont mindenki eleget tud tenni az előírásnak, hiszen nem egy bonyolult dologról van szó
- mondta lapunknak Antalffy Gábor, a testület ügyvezető elnöke.
A Varga Mihály pénzügyminiszter vezetésével ülésező gazdaságvédelmi operatív törzs a napokban megerősítette, hogy 2021. január 1-jétől az online pénztárgépeket üzemeltetők kötelesek lehetővé tenni az elektronikus fizetést.
Visszatérve még a szállásadókra: lapunk írta meg, hogy a szálláshelyek kétharmada alapból nem kap egy fillér támogatást sem a novemberi korlátozások miatt. A november 8-ig történő foglalások 80 százalékát az állam megtéríti. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) adatai szerint novemberre 11 ezer szálláshelyet kárpótolnak, de a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba 34 ezer szálláshely regisztrált.
Schumicky Balázs, a Magyar Apartmankiadók Egyesülete elnöke lapunknak elmondta: a legkisebb magán- és egyéb szálláshelyek szoftverei technikailag nem is alkalmasak a foglalások előzetes felvitelére, így ők semmilyen támogatást nem remélhetnek. Ellenben a nagyobb szállodaláncok akár százmillió forintos támogatást is kaphatnak.